piątek, 20 września, 2024

Mężczyzna przez 27 lat był trzymany w piwnicy. Myślano, że nie żyje

Wszyscy pamiętamy dramatyczną historię Elisabeth Fritzl, która w 2008 r. zdołała uciec swojemu ojcu po 24 latach przetrzymywania w piwnicy i wykorzystywania seksualnego. Niestety okazuje się, że do przetrzymywania ludzi głęboko pod ziemią, przez długie lata, dochodzi w różnych miejscach na świecie. Policjanci w algierskim mieście Dżilfa wydobyli właśnie spod ziemi 45-letniego mężczyznę, który został porwany i spędził w piwnicy 27 lat.

Gdy został porwany, miał 17 lat. Rodzina myślała, że nie żyje

Omar Bin Omran zniknął w 1997 r., gdy miał zaledwie 17 lat. Rodzina, która nie miała pojęcia, co mogło się stać z chłopakiem, doszła do wniosku, że musiał zginąć w trakcie trawiącej wówczas Algierię wojny domowej. Konflikt trwał w latach 1992–2002 i taki scenariusz był prawdopodobny. Ale Omar Bin Omran nie stracił życia. Nastolatek został porwany przez sąsiada i umieszczony w piwnicy, zaledwie 200 metrów od rodzinnego domu. Porywacz, 61-letni urzędnik państwowy, trzymał Omara na prywatnej farmie owiec, pod sporych rozmiarów stogami siana.

W przeszłości, w pobliżu domu, w którym mieszkał porywacz, zatrzymywał się i szczekał pies rodziny Omara. Ale zwierzę również w pewnym momencie zniknęło.

Dramatyczne odkrycie pod ziemią. Prokurator zapowiada, że dla porywacza nie będzie litości

Omara Bina Omrana wyciągnięto spod ziemi po 27 latach. Z oficjalnych informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że do dramatycznego odkrycia doszło w wyniku anonimowego donosu. Ale lokalne źródła wskazują na inną, choć niepotwierdzoną informację. Podobno rodzinę Bin Omrana miał o wszystkim powiadomić brat porywacza. Nadzwyczaj prawdopodobne jest, że brat chciał się zemścić na porywaczu za wcześniejszy spór o spadek. Natomiast szczegóły „porwania” miał on ujawnić w mediach społecznościowych.

Prokuratura już zapowiedziała, że „sprawca tej ohydnej zbrodni” zostanie osądzony „z należytą surowością”.

Sprawę skomentowała też na łamach algierskich mediów jedna z sąsiadek rodziny. – Jego biedna matka zmarła, gdy on był w niewoli. Nie wiedziała, co się z nim stało. Nie wiedziała, że przez cały ten czas naprawdę był tuż przy niej – zaznaczyła kobieta.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?