czwartek, 19 września, 2024

Mieszkania socjalne na wynajem będą droższe

Rząd Partii Pracy pracuje nad kompleksowym planem podwyższania czynszów za mieszkania socjalne. Docelowo chodzi o to, żeby władzom lokalnym i towarzystwom mieszkaniowym opłacało się budować tanie mieszkania na wynajem.

O ile więcej zapłacimy za mieszkanie socjalne?

Dane the National Housing Federation pokazują, że obecne czynsze za mieszkania socjalne są o 15 proc. niższe w ujęciu realnym niż w 2015 r. A jeśli nic nie zostanie w tym obszarze naprawione, to wprowadzane przez torysów obniżki i limity w zakresie stawek czynszów doprowadzą władze lokalne w 2028 r. do poważnych tarapatów finansowych. Dziura w budżetach przeznaczonych na pomoc w wynajmie tańszych mieszkań socjalnych może już za parę lat wynieść 2,2 mld funtów.

Nic więc dziwnego, że Partia Pracy już teraz opracowuje plan naprawy mieszkalnictwa socjalnego. Kanclerz skarby Rachel Reeves chce wprowadzić przygotowany na 10 lat wzór dla obliczania wysokości czynszu socjalnego. Ma on sprawić, że czynsze za mieszkania socjalne będą rosły każdego roku o wskaźnik inflacji, a do tego o 1 proc. więcej. Limity podwyżek czynszów miałyby zostać zniesione.

Bez podwyżek czynszów mieszkalnictwo socjalne czeka zapaść

Laburzyści, idąc do władzy, obiecali, że w trakcie obecnej kadencji parlamentu wybudują 1,5 mln mieszkań socjalnych. Ale to dadzą radę osiągnąć tylko poprzez podwyżki czynszów i zachęcanie tym samym władz lokalnych oraz towarzystw mieszkaniowych do inwestowania w tanie mieszkania na wynajem. Za 10-letnim porozumieniem w sprawie czynszów od dawna lobbują organizacje takie jak the National Housing Federation – reprezentująca stowarzyszenia mieszkaniowe w Anglii – oraz the Local Government Association – krajowa organizacja zrzeszająca władze lokalne w Anglii i Wali. Obie organizacje chcą zapewnić socjalnym landlordom większą pewność co do przepływów pieniężnych. I chcą tym samym zwiększyć pulę środków nadających się do inwestowania w nowe mieszkania.

To, że coś trzeba zrobić, jest pewne. Zwłaszcza że, jak poinformował niedawno „The Guardian”, w ciągu 12 miesięcy do marca 2024 r. towarzystwa budownictwa mieszkaniowego rozpoczęły w Anglii konstrukcję zaledwie 30 631 tanich mieszkań. To spadek o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.