Myślisz o wcześniejszym wypłaceniu oszczędności emerytalnych? Eksperci ostrzegają przed trzema zagrożeniami

Fot. Unsplash

Eksperci apelują, aby wziąć pod uwagę trzy rodzaje ryzyka, zanim zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę oszczędności emerytalnych. Gdy sytuacja gospodarcza się poprawi, odbudowanie środków przeznaczonych na spokojną starość, może się okazać bardzo trudne.

W obliczu rosnących kosztów życia coraz więcej osób może zastanawiać się nad przedwczesnym skorzystaniem z odkładanych latami środków na emeryturę. Z pewnością taki ruch podreperuje domowy budżet na krótką metę, jednak w dłuższej perspektywie może okazać się bardzo niekorzystny.

Czy warto wypłacić oszczędności emerytalne w dobie rosnących kosztów życia?

Na łamach portal iNews eksperci z Lane Clark & Peacock LLP (LCP) wyjaśniają, że oprócz oczywistego wpływu na poziom życia na emeryturze, należy brać też pod uwagę trzy „ukryte zagrożenia”, zanim ostatecznie zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę oszczędności emerytalnych.

Utrudnione odbudowanie oszczędności po kryzysie

Dlaczego uzyskanie wcześniejszego dostępu do emerytury w obecnej sytuacji może znacznie utrudnić odbudowanie oszczędności emerytalnych w przyszłości? Eksperci szacują, że gdy sytuacja gospodarcza się poprawi, wtedy roczny limit dotyczący oszczędności emerytalnych podlegających ulgom podatkowym może spaść nawet o 90 proc. To będzie oznaczać znacznie wolniejszy przyrost środków.

„Awaryjny” podatek dochodowy

eksperci ostrzegają, że wypłata ryczałtowa z puli emerytalnej może spowodować, że zostanie się objętym podatkiem dochodowym według „awaryjnej” stawki. Nadwyżka podatku może zostać zwrócona w późniejszym terminie, jednak w chwili wypłaty środków będzie to oznaczać, że osoba wypłacająca swoje oszczędności emerytalne, otrzyma „do ręki” mniej środków, niż oczekiwała.

Utrata prawa do benefitów

Wypłata środków emerytalnych może wpłynąć negatywnie na wszelkie pobierane zasiłki i świadczenia socjalne, prowadząc nawet do ich potrącenia – z uwagi na nagły dopływ gotówki. Eksperci ostrzegają, że w skrajnych przypadkach może się okazać, że dotychczasowe zasiłki przestały danej osobie przysługiwać. Przykładowo, przy zasiłku Universal Credit uwzględnia się wszelkie oszczędności powyżej 6 000 GBP i stosuje bezwzględną granicę w wysokości 16 000 GBP – przekroczenie progu oznacza brak prawa do pobierania zasiłku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

O ile wzrosną ceny biletów komunikacji publicznej w Londynie od 2025?

Od przyszłego roku osoby mieszkające w Londynie będą płacić więcej za korzystanie z metra oraz połączeń kolejowych, gdy ceny biletów na stołeczne autobusy zostaną zamrożone.

Jak Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia w UK?

Czy polscy imigranci mieszkający na Wyspach „przejmują” lokalne tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem?

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na obecnym poziomie

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Przynajmniej do lutego przyszłego roku będą one wynosić 4,75%.

Pomoc dla osób na Universal Credit. Czym jest Budgeting Advances?

Ministerstwo Pracy i Emerytur wprowadziło w tym miesiącu nowe...

Zobacz (prawdopodobnie!) najpiękniej przystrojony dom na święta w UK

Czy to najpiękniej i najefektowniej przystrojony dom w całej Wielkiej Brytanii? Szkockie małżeństwo cały rok przygotuje prawdziwy pokaz świątecznej magii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie