Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo…

Zgodnie z badaniem agencji statystycznej CBS, a także danymi dostarczonymi przez instytut zdrowia publicznego RIVM i centrum zdrowego odżywiania Voedingscentrum zdrowe odżywianie jest domeną emerytów w Holandii.

Zdrowe odżywianie w Holandii

Osoby powyżej 65. roku życia dokonują najbardziej zdrowych wyborów żywieniowych. Zupełnie inaczej jest z nastolatkami w wieku od 12 do 18 lat. Oni z kolei odżywiają się najmniej zdrowo. Tak wynika z wytycznych Schijf van vijf, pięciu oficjalnych wskaźników zdrowego odżywiania dla każdej grupy wiekowej.

- Advertisement -

CBS dowiodło, że wiek odgrywa rolę w wyborze dotyczącym rodzaju żywności. Małe dzieci jedzą zdrowiej niż nastolatkowie, a od 18. roku życia wybory żywieniowe także bardziej sprzyjają zdrowiu.

Zdrowe nawyki żywieniowe osób starszych

Okazuje się, że osoby starsze piją mniej słodkich napojów i jedzą mniej niezdrowych przekąsek niż ludzie młodsi. Z kolei małe dzieci i dzieci w wieku szkolnym są wielkimi konsumentami owoców.

W przeprowadzonym badaniu trzy czwarte respondentów w wieku od 12 do 18 lat stwierdziło, że jedzą więcej niż trzy duże niezdrowe przekąski tygodniowo. Z kolei ponad jedna trzecia stwierdziła, że pije słodzony napój każdego dnia. Większość badanych – około 86 proc. – nie zjada zalecanych dwóch owoców dziennie.

W przypadku podziału na kobiety i mężczyzn różnice w sposobie odżywiania także są zauważalne. Kobiety mają zdrowszą dietę niż mężczyźni. A największa różnica dotyczy spożywania napojów słodzonych.

Co ciekawe, we wcześniejszym badaniu CBS dotyczącym postrzegania nawyków żywieniowych ludzi, dwie trzecie osób powyżej 18. roku życia stwierdziło, że odżywia się zdrowo. Natomiast osoby powyżej 45. roku życia korzystały z informacji podanych przez Schijf van vijf i porad lekarskich. A młodsi ludzie szukali inspiracji w aplikacjach kulinarnych i mediach społecznościowych lub u influencerów.

Dieta a samopoczucie

Naukowcy dowodzą, że dieta w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Ona też ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu immunologicznego. Ponadto spożywanie warzyw i owoców w odpowiedniej ilości, może przyczynić się nawet do zmniejszenia poziomu odczuwalnego stresu.

Specjaliści apelują również, aby na stałe wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia. Gdyż tylko wtedy mamy realny wpływ na nasze zdrowie.

Przeczytaj także

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport