Nauczyciele zajmują się problemami rodzinnymi uczniów. To ich przerasta

Anglia boryka się z coraz większą liczbą nauczycielskich wakatów. Okazuje się, że powodem odchodzenia z zawodu niekoniecznie są zbyt niskie zarobki, ale też przeciążenie pracą. Ta coraz częściej nie sprowadza się już tylko do nauczania. Nauczyciele muszą sobie radzić m.in. z problemami psychicznymi i rodzinnymi uczniów, czyli ze sprawami, które przynajmniej teoretycznie znajdują się poza obszarem ich kompetencji.

Nauczyciele są przytłoczeni ilością obowiązków

W swoim najnowszym raporcie komisja ds. edukacji wyraziła „zaniepokojenie faktem, że od czasu pandemii nauczyciele poświęcają więcej czasu na zajmowanie się kwestiami, które zazwyczaj wykraczają poza zakres kompetencji szkół”. Jest to chociażby rozwiązywanie konfliktów rodzinnych i wsparcie dzieci w zakresie zdrowia psychicznego. Komisja wezwała zatem rząd do zapewnienia dzieciom profesjonalnej opieki. Tak, by z jednej strony nie pozostawić dzieci samym sobie, a z drugiej odciążyć nauczycieli. I pozwolić nauczycielom skupić się na tym, do czego są powołani, a zatem na nauczaniu.

- Advertisement -

Poseł konserwatystów Robin Walker, który przewodniczy komisji ds. edukacji zaznacza, że przeciążenie pracą jest obecnie czynnikiem najczęściej podawanym przez nauczycieli jako powód odejścia z zawodu. Dopiero kolejnym takim czynnikiem jest zbyt niskie wynagrodzenie – Słyszymy, że „przeciążenie” wynikające z szerszych problemów społecznych powoduje dodatkowy stres u nauczycieli. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie psychiczne dzieci, ich zachowanie, czy nawet przypadki, w których nauczyciele pomagają rodzinom w rozwiązywaniu sporów. Nauczyciele muszą móc polegać na odpowiednich usługach lokalnych – precyzuje Walker.

W UK dramatycznie brakuje nauczycieli

Najnowszy raport komisji ds. edukacji na temat rekrutacji i zatrzymywania nauczycieli w zawodzie pokazuje niestety ponurą rzeczywistość. Wynika z niego, że Departament Edukacji (DfE) nie jest w stanie osiągnąć celów w zakresie rekrutacji nauczycieli dla kilku przedmiotów, takich jak fizyka, informatyka czy języki obce. – W obliczu rosnącej liczby uczniów na poziomie szkół średnich niezwykle istotne jest, abyśmy mieli kadrę nauczycielską, która czuje się szanowana i odpowiednio nagradzana. W przeciwnym razie pogłębią się braki w zakresie kluczowych przedmiotów. Aby rozwiązać ten problem, rząd musi wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia – apeluje Robin Walker.

Teksty tygodnia

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie