piątek, 20 września, 2024

Nie miałeś prądu w trakcie huraganu Ciaran? Możesz otrzymać odszkodowanie

Huragan Ciaran z ogromną siłą uderzył w południową Anglię, Walię i Wyspy Normandzkie. Dla wielu gospodarstw domowych silny wiatr i ulewy oznaczały odcięcie od dostaw prądu. Teraz poszkodowane gospodarstwa będą mogły ubiegać się o odszkodowanie. Jego wysokość zależeć będzie od stopnia zniszczeń i długości przerw w dostawie prądu.

Za brak prądu w trakcie złych warunków pogodowych należy się odszkodowanie

Organizacja konsumencka Which? przypomina, że za brak prądu spowodowanego złymi warunkami pogodowymi należy się konsumentom odszkodowanie. Wszystko to dlatego, że przerwy w dostawie prądu mogą doprowadzić do szeregu różnorodnych problemów. Jeśli odcięcie prądu jest krótkotrwałe i trwa na przykład kilka czy kilkanaście minut, to oczywiście konsumenci nie powinni jakoś znacząco tego odczuć. Ale przy dłuższych awariach sieci energetycznej może na przykład dojść do popsucia się żywności przechowywanej w lodówce lub zamrażarce. Poza tym z uwagi na brak prądu gospodarstwa domowe mogą mieć problemy z utrzymaniem kontaktu z bliskimi, choćby z powodu niemożności naładowania swoich urządzeń elektronicznych.

Przerwy w dostawie prądu – ile można otrzymać?

Organizacja konsumencka Which? informuje, że konsumenci mogą się standardowo ubiegać o odszkodowanie w wysokości 80 funtów, jeśli przerwy w dostawie prądu trwają dłużej niż 48 godzin. Później kwota ta wzrasta o 40 funtów za każde kolejne sześć godzin bez prądu. Natomiast maksymalna kwota odszkodowania za awarię sieci energetycznej wynosi 2000 funtów.

Jak tłumaczą eksperci organizacji Citizens Advice, ubieganie się o odszkodowanie za brak prądu różni się w zależności od zamieszkiwanego kraju/regionu Wielkiej Brytanii. W Anglii firma energetyczna przelewa poszkodowanym konsumentom pieniądze na konto bankowe lub wysyła im czek. W teorii przedsiębiorstwo zarządzające liniami energetycznymi (nie jest to równoznaczne z dostawcą energii) powinno samo skontaktować się z poszkodowanymi gospodarstwami domowymi. Tak, by te nie musiały na własną rękę składać stosownych wniosków.

Odszkodowania oczywiście nie należą się gospodarstwom domowym, jeśli przerwy w dostawach prądu wynikały z zaplanowanych prac naprawczych/modernizacyjnych sieci energetycznych.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?