Nieudany test systemu rakietowego Trident, zapewniającego „nuklearne” bezpieczeństwo UK

Po raz drugi test rakiety Trident zakończył się niepowodzeniem. Co to wydarzenie mówi nam o obecnym potencjale militarnym i obronnym Wielkiej Brytanii?

Do testu pocisku balistycznego typu Trident doszło u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Próbne wystrzelenie rakiety odbyło się z okrętu podwodnego Royal Navy HMS Vanguard. Test systemu rakietowego zdolnego do ładunków termonuklearnych nie udał się. Co więcej, stało się tak już po raz kolejny, bo Trident „oblał” już drugi taki sprawdzian.

- Advertisement -

Co się stało? Jak donosi brytyjski tabloid „The Sun”, awarii miał ulec system wspomagania rakiety, co sprawiło, że pocisk wpadł do morza w pobliżu miejsca wystrzelenia. W założeniach pocisk miał przelecieć około 9 tysięcy kilometrów i wylądować u zachodniego wybrzeża Afryki.

Do usterki doszło podczas lotu, już po (udanym) wystrzeleniu z wód oceanu. Według doniesień test miał mieć miejsce 30 stycznia 2024 roku, a na pokładzie HMS Vanguard miał znajdować się sam minister obrony, Grant Shapps. Dodajmy, że pierwszy (nieudany!) test Tridenta miał miejsce w zeszłej dekadzie, w 2016 roku.

Brytyjskie ministerstwo obrony zabiera głos

Co o możliwościach obronnych mówi niepowodzenie (już drugie!) testu pocisku balistycznego, który jest jednym z najważniejszych elementów militarnego potencjału Wielkiej Brytanii? Ministerstwo obrony w dniu wczorajszym, we wtorek 20 lutego 2024 roku odniosło się do tych wydarzeń.

W oficjalnym komunikacie czytamy, iż podczas ćwiczeń u wybrzeży Florydy doszło do „anomalii”. Z kolei broń nuklearna, która w brytyjskim arsenale jest środkiem odstraszającym, „pozostaje bezpieczna i skuteczna”.

Brytyjski potencjał nuklearny

W oświadczeniu dodano, że system rakietowy Trident jest „najbardziej niezawodnym systemem uzbrojenia na świecie”, który przeszedł ponad 190 pomyślnych testów. Warto w tym miejscu dodać, że okręt wojenny HMS Vanguard właśnie przeszedł remont o wartości 500 milionów funtów. Warto dodać, że koszt jednego egzemplarza rakiety Trident to około 17 milionów funtów.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania posiada cztery uzbrojone w broń nuklearną okręty podwodne. Jeden z nich znajduje się stale na służbie. Jego zdaniem jest odstraszanie potencjalnego zagrożenia nuklearnego ze strony choćby Rosji. W założeniach załoga jest gotowa do skutecznej reakcji, gdyby doszło do najgorszego.

Teksty tygodnia

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie