piątek, 20 września, 2024

Nigel Farage wystartuje w wyborach. Chce wywołać „polityczną rewoltę”

Nigel Farage nie byłby sobą, gdyby nie próbował co jakiś czas o sobie przypomnieć. Nie inaczej jest i teraz, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, w których Nigel Farage zdecydował się ostatecznie wystartować. I zapowiedział, że Wielkiej Brytanii potrzebna jest „rewolta”.

Nigel Farage wraca do polityki

W poniedziałek 3 czerwca, na miesiąc przed wyborami powszechnymi, Nigel Farage zapowiedział, że wraca do politycznej gry. Były lider UKIP i najbardziej zagorzały zwolennik wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poinformował, że będzie się starał o mandat w brytyjskim parlamencie z ramienia partii Reform UK, z okręgu wyborczego Clacton. A przypomnijmy, że Clacton zamieszkuje wyjątkowo dużo wyborców podzielających konserwatywne wartości, a także przejawiających anty-unijne i anty-imigranckie nastroje. To właśnie tutaj, w 2014 r., do parlamentu wybrano pierwszego przedstawiciela pro-brexitowej partii UKIP – Douglasa Carswella. Tutaj także, w trakcie referendum w 2016 r., wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poparło ponad 70 proc. ludzi.

Ogłaszając swój start w nadchodzących wyborach parlamentarnych, Nigel Farage zapowiedział, że Wielkiej Brytanii potrzebna jest „polityczna rewolta”. – Tak, rewolta. Odwrócenie się plecami od politycznego status quo. Ono nie działa. Nic w tym kraju już nie działa. Służba zdrowia nie działa, drogi nie działają. Żadna z usług publicznych nie jest na najwyższym poziomie. Podupadamy i można to odwrócić tylko dzięki odwadze – powiedział Nigel Farage. I jednocześnie nakreślił polityczną linię, którą będzie promował wśród wyborców w najbliższym miesiącu. Farage skrytykował też Partię Konserwatywną, którą obecnie uważa za bezideową. – Jeśli chodzi o politykę, to oni są podzieleni pół na pół. I szczerze mówiąc, w tej chwili, nie opowiadają się za żadną cholerną rzeczą. Dlatego naszym celem w tych wyborach jest zdobycie wielu, wielu milionów głosów. I mówię o znacznie większej liczbie głosów, niż UKIP uzyskała w 2015 roku – dodał Farage. 

Nigel Farage już uderza w imigrantów

Osią swojej kampanii do parlamentu Nigel Farage od razu uczynił problemy związane z imigracją. Były lider UKIP i Brexit Party powiedział na antenie BBC Radio 4, w „Today programme”, że Wielka Brytania nie powinna przyjmować tylu niewykwalifikowanych imigrantów. – Nie potrzebujemy ich. My naprawdę nie potrzebujemy żadnych [takich imigrantów] – stwierdził polityk. I dodał, że UK jako kraj nie może sobie pozwolić na niekończący się przyrost populacji.

Prawicowo-populistyczna partia Reform UK to obecnie trzecia siła polityczna w Wielkiej Brytanii. Ugrupowanie cieszy się poparciem 11-15 proc. wyborców i już niewiele jej brakuje do dołującej w sondażach Partii Konserwatywnej. Tej ostatniej partii Reform UK może też zresztą najbardziej zaszkodzić, podbierając jej niezadowolonych wyborców, którzy tak czy tak nie zagłosują na laburzystów czy liberalnych demokratów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?