Obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem, w której dzielnie walczyli Polacy

W Holandii 9 września, w poniedziałek rozpoczynają się obchody bitwy pod Arnhem, w której po latach doceniono dzielność Polaków z Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Na terenie Holandii między 21 a 26 września 1944 roku odbyła się anglo-amerykańska operacja desantowa, pod kryptonimem Market Garden. Nosi ona nazwę bitwy pod Arnhem. Jej celem było przejęcie mostów na Mozie, Waalu i dolnym Renie, otoczenie wojsk niemieckich na terenie Holandii i stworzenie bazy do ataku na Niemcy.

Polacy brali udział w operacji Market Garden

W operacji tej brała udział część 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której dowódcą był Polak, generał Stanisław Sosabowski. Brygada była podporządkowana brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej. Polskie oddziały zrzucono na lewym brzegu Renu, na wschód od miejscowości Driel.

Operacja pod Arnhem mimo początkowego sukcesu, nie powiodła się jednak. A straty w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej wyniosły około 740 żołnierzy. Batalion wycofał się wtedy na rozkaz Brytyjczyków na południowy brzeg Renu w nocy z 25 na 26 września.

Operacja Market Garden była tak naprawdę największą operacją przeprowadzoną przez aliantów z udziałem wojsk powietrznodesantowych na terytorium okupowanej przez Niemców Holandii.

Po latach ustalono, że duże straty poniesiono w wyniku złego planowania brytyjskiego naczelnego dowództwa i niesprzyjających okoliczności. Początkowo odpowiedzialnością za całe niepowodzenie obarczono generała Sosabowskiego, którego zwolniono z dowództwa i w roku 1947 opuścił armię.

Mieszkańcy Driel pamiętali jednak dzielność i oddanie Polaków w walce z niemieckimi oddziałami. Widzieli także tragizm ich zmagań. Ogromną zasługę polskich oddziałów w wyzwolenie Holandii uznano oficjalnie dopiero w 2006 roku.

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem

Tym większe znaczenie w kontekście tej rehabilitacji mają obecne obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem.

Zanim rozpoczną się one oficjalnie w poniedziałek, 16 września, tydzień wcześniej – 9 września otwarta zostanie wystawa plenerowa przy Kerkstraat 33 o godzinie 10.00. Centrum informacyjne również będzie otwarte w kościele rzymsko-katolickim przy Kerkstraat 27 od godziny 09.00 do 18.00.

Oficjalne rozpoczęcie tygodnia obchodów rocznicy nastąpi 16 września o godzinie 20.00 w „Inkubatorze Wolności” (teren przy Patrijsstraat).

We wtorek, 17 września o godzinie 19.30 odbędzie się tam koncert zespołu Concordia. Natomiast po koncercie, także w „Inkubatorze Wolności” odbędzie się wieczór z weteranami w Driel.

W środę, 18 września o godzinie 16.00 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie uczniów szkół średnich z gościem specjalnym. Z kolei o godzinie 19.00 na boisku sportowym w Driel będzie można zobaczyć mecz piłki nożnej RKSV Driel – 6 Brygada Powietrznodesantowa.

19 września w czwartek o godzinie 10.00 nastąpi otwarcie polskiej ścieżki rowerowej w ramach Liberation Route Europa. Będzie to teren przy Patrijsstraat. O godzinie 19.30 odbędzie się koncert zespołu Promyki Krakowa (w RK-kerk, Kerkstraat 27). Natomiast o 21.30 znowu na terenie przy Patrijsstraat nastąpi uroczyste oświetlenie wieży kościoła.

W piątek, 20 września odbędą się ćwiczenia operacyjne 6 Brygady Powietrznodesantowej – godziny jeszcze nie podano. Z kolei wieczorem, między 19.00 a 21.00 na terenie przy Patrijsstraat odbędzie się spotkanie z potomkami polskich weteranów.

W sobotę, 21 września w Polenplein o godzinie 14.30 nastąpi prezentacja filmu z ćwiczenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. Na terenie przy Patrijsstraat o godzinie 16.30 rozpocznie się „polski piknik”. A o 19.00 „polska msza” w kościele rzymsko-katolickim przy Kerkstraat 27. Między godziną 20.30 a północą zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami Driel, Polakami i krewnymi weteranów (w Inkubatorze Wolności).

Ostatnim dniem obchodów, jednak już bez większych wydarzeń, będzie niedziela, 22 września. Między godziną 14.00 a 18.00 będzie otwarty taras dla odwiedzających w Inkubatorze Wolności, a także wystawa plenerowa przy Kerkstraat 33. Do godziny 18.00 będzie czynne Centrum Informacyjne w kościele rzymsko-katolickim, przy Kerkstraat 27.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

Echoes of Harmony to 20-metrowy mural w Holandii, który uznano za najpiękniejszy na świecie pod względem wpływu społecznego.

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport