czwartek, 19 września, 2024

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem, w której dzielnie walczyli Polacy

W Holandii 9 września, w poniedziałek rozpoczynają się obchody bitwy pod Arnhem, w której po latach doceniono dzielność Polaków z Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Na terenie Holandii między 21 a 26 września 1944 roku odbyła się anglo-amerykańska operacja desantowa, pod kryptonimem Market Garden. Nosi ona nazwę bitwy pod Arnhem. Jej celem było przejęcie mostów na Mozie, Waalu i dolnym Renie, otoczenie wojsk niemieckich na terenie Holandii i stworzenie bazy do ataku na Niemcy.

Polacy brali udział w operacji Market Garden

W operacji tej brała udział część 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której dowódcą był Polak, generał Stanisław Sosabowski. Brygada była podporządkowana brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej. Polskie oddziały zrzucono na lewym brzegu Renu, na wschód od miejscowości Driel.

Operacja pod Arnhem mimo początkowego sukcesu, nie powiodła się jednak. A straty w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej wyniosły około 740 żołnierzy. Batalion wycofał się wtedy na rozkaz Brytyjczyków na południowy brzeg Renu w nocy z 25 na 26 września.

Operacja Market Garden była tak naprawdę największą operacją przeprowadzoną przez aliantów z udziałem wojsk powietrznodesantowych na terytorium okupowanej przez Niemców Holandii.

Po latach ustalono, że duże straty poniesiono w wyniku złego planowania brytyjskiego naczelnego dowództwa i niesprzyjających okoliczności. Początkowo odpowiedzialnością za całe niepowodzenie obarczono generała Sosabowskiego, którego zwolniono z dowództwa i w roku 1947 opuścił armię.

Mieszkańcy Driel pamiętali jednak dzielność i oddanie Polaków w walce z niemieckimi oddziałami. Widzieli także tragizm ich zmagań. Ogromną zasługę polskich oddziałów w wyzwolenie Holandii uznano oficjalnie dopiero w 2006 roku.

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem

Tym większe znaczenie w kontekście tej rehabilitacji mają obecne obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem.

Zanim rozpoczną się one oficjalnie w poniedziałek, 16 września, tydzień wcześniej – 9 września otwarta zostanie wystawa plenerowa przy Kerkstraat 33 o godzinie 10.00. Centrum informacyjne również będzie otwarte w kościele rzymsko-katolickim przy Kerkstraat 27 od godziny 09.00 do 18.00.

Oficjalne rozpoczęcie tygodnia obchodów rocznicy nastąpi 16 września o godzinie 20.00 w „Inkubatorze Wolności” (teren przy Patrijsstraat).

We wtorek, 17 września o godzinie 19.30 odbędzie się tam koncert zespołu Concordia. Natomiast po koncercie, także w „Inkubatorze Wolności” odbędzie się wieczór z weteranami w Driel.

W środę, 18 września o godzinie 16.00 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie uczniów szkół średnich z gościem specjalnym. Z kolei o godzinie 19.00 na boisku sportowym w Driel będzie można zobaczyć mecz piłki nożnej RKSV Driel – 6 Brygada Powietrznodesantowa.

19 września w czwartek o godzinie 10.00 nastąpi otwarcie polskiej ścieżki rowerowej w ramach Liberation Route Europa. Będzie to teren przy Patrijsstraat. O godzinie 19.30 odbędzie się koncert zespołu Promyki Krakowa (w RK-kerk, Kerkstraat 27). Natomiast o 21.30 znowu na terenie przy Patrijsstraat nastąpi uroczyste oświetlenie wieży kościoła.

W piątek, 20 września odbędą się ćwiczenia operacyjne 6 Brygady Powietrznodesantowej – godziny jeszcze nie podano. Z kolei wieczorem, między 19.00 a 21.00 na terenie przy Patrijsstraat odbędzie się spotkanie z potomkami polskich weteranów.

W sobotę, 21 września w Polenplein o godzinie 14.30 nastąpi prezentacja filmu z ćwiczenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. Na terenie przy Patrijsstraat o godzinie 16.30 rozpocznie się „polski piknik”. A o 19.00 „polska msza” w kościele rzymsko-katolickim przy Kerkstraat 27. Między godziną 20.30 a północą zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami Driel, Polakami i krewnymi weteranów (w Inkubatorze Wolności).

Ostatnim dniem obchodów, jednak już bez większych wydarzeń, będzie niedziela, 22 września. Między godziną 14.00 a 18.00 będzie otwarty taras dla odwiedzających w Inkubatorze Wolności, a także wystawa plenerowa przy Kerkstraat 33. Do godziny 18.00 będzie czynne Centrum Informacyjne w kościele rzymsko-katolickim, przy Kerkstraat 27.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Pracownicy ASDA idą do sądu. Mają dość dyskryminacji płacowej ze względu na płeć

Pracownicy ASDA idą do sądu, by walczyć z dyskryminacją płacową ze względu na płeć. Pracownicy Next wygrali już podobną sprawę

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Prognoza pogody dla UK – w szkockich górach może spaść pierwszy śnieg

Arktyczne powietrze na Wyspy przyniesie porywiste opady deszczu i niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Z kolei w szkockich górach może spaść... śnieg.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.