Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po serii pesymistycznych danych ekonomicznych, a także, aby złagodzić skutki wojny handlowej Trumpa w UK. Nie wiedząc, że w międzyczasie porozumienie między USA i UK zostało osiągnięte.
Zgodnie z decyzją Banku Anglii nastąpi obniżka stóp procentowych do 4,25 proc. Aby zabezpieczyć w ten sposób brytyjską gospodarkę, której rokowania nie są najlepsze.
Oczekiwana obniżka stóp procentowych Banku Anglii
Obniżka stóp procentowych była powszechnie oczekiwanym ruchem ze strony Komitetu Polityki Pieniężnej Banku (MPC). Jest to jego czwarta obniżka od sierpnia ubiegłego roku i ma wpłynąć na tańsze kredyty hipoteczne.
Decyzja Banku Anglii nastąpiła po serii pesymistycznych danych dotyczących brytyjskiej gospodarki. Natomiast badania sugerują, że zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw słabnie.
Jeszcze na lutowym posiedzeniu Komisji Polityki Pieniężnej (MPC) komitet mówił o „ostrożnym i stopniowym” podejściu do przyszłych obniżek. Ostrzegał także, że inflacja prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie w najbliższych miesiącach.
Bank zasygnalizował także wysoki stopień ostrożności co do obniżki stóp procentowych w pozostałej części roku.

Słabnie presja inflacyjna
Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey powiedział:
– Nadal słabnie presja inflacyjna, więc mogliśmy dziś ponownie obniżyć stopy procentowe. Ostatnie kilka tygodni pokazało, jak nieprzewidywalna może być gospodarka światowa. Dlatego musimy trzymać się stopniowego i ostrożnego podejścia do dalszych obniżek stóp procentowych. Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie niskiej i stabilnej inflacji.
Bank przyznał, że jego najnowsze kwartalne prognozy opierają się na sytuacji taryfowej. Nie oczekuje się, że inflacja spadnie do celu MPC wynoszącego 2 proc. przed wiosną 2027 roku.
Suren Thiru, dyrektor ds. ekonomicznych w Institute of Chartered Accountants w Anglii i Walii, powiedział:
– Ta obniżka stóp procentowych to zastrzyk energii w samą porę dla tych przedsiębiorstw, które mają problemy z dostosowaniem się do znacznego wzrostu kosztów działalności gospodarczej w zeszłym miesiącu, oraz dla gospodarstw domowych zmagających się z uciążliwymi kosztami kredytów hipotecznych.
Porozumienie handlowe Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi
Komitet Polityki Pieniężnej wydał decyzję dotyczącą stóp procentowych nie wiedząc o tym, że w tym samym czasie między Wielką Brytanią i Donaldem Trumpem doszło do ustalenia kształtu porozumienia dotyczącego handlu.
W serwisie Truth Social prezydent USA napisał: „Porozumienie z Wielką Brytanią jest pełne i kompleksowe, które przypieczętuje relacje między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią na wiele lat. Ze względu na naszą długą historię i lojalność, to wielki zaszczyt, że Zjednoczone Królestwo mogliśmy ogłosić jako pierwszego partnera. W dalszej kolejności pojawi się wiele innych umów, które są w poważnych fazach negocjacji!”
Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który podpisze porozumienie handlowe z USA od kiedy Trump wprowadził nowe cła na towary importowane.
Jonathan Haskel, profesor ekonomii i były członek Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii, powiedział:
– Ludzie powinni pamiętać, że istnieje bardzo duża różnica między umowami handlowymi a porozumieniami handlowymi. Umowy handlowe są ograniczone, krótkoterminowe i częściowe, obejmują tylko kilka pozycji. Porozumienia handlowe są szerokie i długoterminowe.