Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie.

Brak rozliczenia oznaczał m.in., że wielu klientów nie było świadomych, iż na ich kontach pozostały środki, które im się należały.

- Advertisement -

Octopus Energy wypłaci prawie 1,5 miliona funtów

W ramach naprawienia błędu Octopus Energy zdecydowało się na wypłatę łącznej kwoty niemal 1,5 miliona funtów swoim klientom. Pierwsza część to około 230 tys. funtów jako zwrot niewykorzystanych środków, które pozostały na kontach po ich zamknięciu. Druga zaś to odszkodowanie w wysokości 1 250 000 funtów za brak właściwego rozliczenia. Średnia kwota wypłacona jednemu klientowi wynosi około 43 funtów. Plan zakłada, że zwroty zakończą się do września 2025 roku.

Sprawa dotyczy osób, które w kilkuletnim okresie poprzedzającym październik 2023 roku, przeszły np. do innego dostawcy. Takie osoby nie otrzymały końcowych rachunków w wymaganym terminie od momentu wyprowadzki. Klienci powinni zaś otrzymać wtedy rachunek końcowy, aby dowiedzieć się o swoim saldzie. Według Octopusa problem wynika z faktu, że większość klientów korzystających z liczników pre-paid nie zgłasza swojej przeprowadzki.

Co z klientami, z którymi nie uda się skontaktować?

W przypadkach, gdy kontakt z klientem jest niemożliwy, niewypłacone środki nie przepadną. Zostaną przekazane do specjalnego funduszu, który wspiera gospodarstwa domowe zmagające się z problemami finansowymi.

błędy w rachunkach
Przez błędy w rachunkach wielu klientów nie było świadomych, że na ich kontach pozostały środki, do których mają pełne prawo / fot. Getty Images

To rozwiązanie ma zagwarantować, że pieniądze trafią do osób potrzebujących pomocy, nawet jeśli nie będą to pierwotni odbiorcy. Fundusz finansuje lokalne programy oraz inicjatywy ograniczające ubóstwo energetyczne.

Z klientem trzeba rozliczyć się prawidłowo

Jak stwierdziła Beth Martin, dyrektor ds. ochrony konsumentów i konkurencji w Ofgem, przestrzeganie zasad rozliczeniowych jest podstawą uczciwości w biznesie.

Klienci muszą otrzymywać ostateczne rachunki zgodnie z naszymi zasadami i muszą być świadomi, że mogą odzyskać pozostałe na kontach środki – wyjaśniła.

Ofgem z zadowoleniem przyjął działania naprawcze Octopus Energy. Jednocześnie zaznaczył, że nadal będzie uważnie monitorować działania wszystkich dostawców energii i egzekwować najwyższe standardy obsługi.

Teksty tygodnia

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie