Od wtorku ruszają kontrole fizyczne towarów wwożonych do UK

30 kwietnia rozpoczynają się kontrole fizyczne importowanych produktów z krajów UE, takich jak mięso, produkty mleczne, rośliny i nasiona. Jest to drugi etap kontroli granicznych wprowadzony w ramach umowy handlowej zawartej między Wielką Brytanią i Unią Europejską po Brexicie.

Od północy we wtorek wprowadzane są wyrywkowe kontrole fizyczne przywożonych do Wielkiej Brytanii produktów roślinnych i zwierzęcych z krajów UE. Jest to kolejny etap zmian związanych z Brexitem w ramach Border Target Operating Model.

- Advertisement -

Kontrole fizyczne importowanych towarów

Wraz z wprowadzeniem kontroli na granicach mają także wzrosnąć koszty importu, co najbardziej uderzy w mniejsze firmy. Te z kolei przeniosą wyższe koszty na klientów, którzy zapłacą więcej za niektóre produkty.

Brytyjski rząd twierdzi jednak, że nowe kontrole „poprawią nasze bezpieczeństwo biologiczne”. Według niego koszty dla przedsiębiorców będą „nieistotne w porównaniu ze skutkami poważnego wybuchu choroby roślin lub zwierząt”.

Kontrole mają być przeprowadzane w specjalnie do tego wyznaczonych granicznych punktach kontrolnych (BCP – Border Control Post) lub zwykłych punktach kontrolnych (CP – Control Point).

Kolejny etap kontroli granicznych po Brexicie

Do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię doszło cztery lata temu, jednak wdrożenie nowych zasad handlowych w odniesieniu do importowanych towarów zajmuje więcej czasu.

W styczniu wprowadzono certyfikaty tzw. Export Health Certificate (EHC) dla unijnych towarów począwszy od kwiatów ciętych po świeże produkty (w tym mięso, owoce i warzywa). 30 kwietnia z kolei wchodzą kontrole fizyczne tych towarów.

Kontrole fizyczne będą przeprowadzane w oparciu o kategorię „ryzyka”, do której należą towary. Na przykład rząd stwierdził, że „towary” wysokiego ryzyka, takie jak żywe zwierzęta, będą poddawane na granicy kontrolom identyfikacyjnym i fizycznym pod kątem szkodników i chorób.

Sprawdzane będą również produkty stwarzające średnie ryzyko dla bezpieczeństwa biologicznego, natomiast towary niskiego ryzyka, takie jak konserwy mięsne, nie będą wymagały żadnych kontroli.

Rząd przyznał, że dodatkowa biurokracja i kontrole spowodują wzrost cen żywności. Uważa jednak, że nie nastąpi to w takim stopniu, jak w ostatnim czasie. Kontrole mogą podnieść inflację o 0,2 punktu procentowego w ciągu trzech lat.

Warto jednak podkreślić, że to wzrost cen żywności był w ostatnich latach głównym czynnikiem wpływającym na ogólny wzrost kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii. Z kolei inflacja cen żywności wyniosła 4 proc. w roku poprzedzającym marzec.

Teksty tygodnia

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Oszustwa przy aplikowaniu o ETA. Jest coraz więcej zgłoszeń

Gwałtownie rośnie liczba zgłaszanych oszustw przy aplikowaniu o ETA. Przestępcy wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące nowej polityki imigracyjnej.

Nowy sposób Home Office na walkę z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów

Home Office zawarło porozumienie z czołowymi firmami dostarczającymi jedzenie, aby walczyć z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów. Eksperci są jednak sceptyczni. .

Rodzice mogą otrzymać nawet 200 funtów na mundurki szkolne. Trzeba działać szybko

Trwają wakacje, ale już wkrótce rodzice i dzieci będą musieli zadbać o szkolne mundurki, artykuły papiernicze i ogólne przygotowanie do nowego roku szkolnego. Dofinansowanie na mundurki może znacząco odciążyć domowy budżet i pomóc rodzinom poradzić sobie z rosnącymi kosztami wyprawki.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie