W Holandii odnotowano największy wzrost stawek czynszu od 30 lat. Co więcej, według oficjalnych danych Centraal Bureau voor de Statistiek, w lipcu tego roku najbardziej wzrosły opłaty w przypadku mieszkań socjalnych.
W lipcu 2024 roku nastąpił największy wzrost holenderskich czynszów w skali trzech ostatnich dekad. Jak wynik z wyliczeń CBS były one średnio o 5,4 procent wyższe w skali roku, a więc w porównaniu z lipcem 2023. Tak duży wzrost ostatnio miał miejsce w 1993 roku. Najmocniej wzrost opłat uderzył w lokatorów mieszkań socjalnych.
Czynsze w tym przypadku poszły w górę o 5,6 procent (w przypadku korporacji mieszkaniowych) oraz o 5,7 procent (w przypadku innych landlordów obsługujących mieszkania socjalne).
O ile wzrosły czynsze w Holandii?
1 lipca właściciele mieszkań socjalnych mogli podnieść czynsze nawet o 5,8 procent. W ostatnich latach rząd ograniczył wzrosty czynszów, aby chronić siłę nabywczą gospodarstw domowych o niskich dochodach. – Wcześniej podwyżki czynszów były często niskie ze względu na wysoką inflację, ceny energii i koronawirusa, więc osoby o niskich dochodach miały większą siłę nabywczą. Ten rok jest inny – podusmował kwestię podwyżek główny ekonomista CBS Peter Hein van Mulligen, jak cytujemy za portalem „NL Times”.
W sektorze prywatnym czynsze wzrosły o 5 proc. w skali rok do roku. Tutaj wzrosty czynszów zostały ograniczone przez rząd do wysokości 5,5 procent, co miało miejsce jeszcze w styczniu. W ostatnich latach najemcy w tym sektorze musieli mierzyć się z największymi podwyżkami czynszów. Przypomnijmy również, iż lipcu weszła w życie ustawa o przystępnym czynszu, która uregulowała ich wysokość do pewnego stopnia. Więcej o tym pisaliśmy w osobnym artykule: „Parlament holenderski przyjął ustawę o przystępnym czynszu”.
Ile trzeba zapłacić za wynajem holenderskiego mieszkania?
Gdzie lokalnie odnotowano największe podwyżki? Najgorzej w tym względzie mają mieszkańcy gminy Rotterdam, którzy średnio zapłacą więcej o 5,9 procent. Amsterdam odnotował najniższy wzrost spośród czterech dużych gmin, wynoszący 5,2 procent. Patrząc na prowincje, mieszkańcy Drenthe będą płacić o 5,8 procent więcej. Z kolei najmniejszy wzrost czynszu miał miejsce w Groningen, wynoszący 5 procent.