Opieka zdrowotna w Holandii i rejestracja do lekarza

Opieka zdrowotna w Holandii od wielu lat ma bardzo dobrą renomę i zajmuje wysokie miejsce wśród na tle państw europejskich. Ponadto – co istotne – mieszkańcy tego kraju pokładają zaufanie w tym systemie.

Co zatem o opiece zdrowotnej w Holandii powinien wiedzieć obcokrajowiec, który dopiero zaczyna funkcjonować w tym kraju i poznaje wszystkie meandry systemu?

Opieka zdrowotna w Holandii

Holenderska opieka zdrowotna okazała się skuteczna i ceniona z tego względu, że przeszła długofalową reformę, która polegała na wzmocnieniu opieki przedszpitalnej. System ten cechuje także fakt, że obywatele mają do niego powszechny i równy dostęp. Z kolei wydatki publiczne na opiekę zdrowotną stanowią aż 85 proc. Jak jednak wygląda dostęp do systemu zdrowotnego od strony praktycznej?

Rejestracja do lekarza

Pierwszym punktem kontaktowym w uzyskaniu dostępu do opieki zdrowotnej w Holandii jest rejestracja u lekarza rodzinnego. Po przyjeździe do tego kraju musimy się zarejestrować właśnie do lekarza rodzinnego.

To on tak naprawdę pełni rolę koordynatora i tego, który nas włącza do systemu opieki zdrowotnej. Bardzo ważne w Holandii jest także szybki dostęp do opieki zdrowotnej. Dlatego ośrodki zdrowia rozmieszczono w taki sposób, aby każdy pacjent mógł dotrzeć do przydzielonego mu punktu w ciągu maksymalnie kilkunastu minut.

Aby zatem znaleźć najbliższego lekarza, należy wejść na stronę internetową ZorgkaartNederland. Alternatywnie można udać się także do swojego urzędu miejskiego – Gemeentehuis i poprosić o broszurę (gemeentegids) z informacją o lokalizacjach ośrodków zdrowia i lekarzach pierwszego kontaktu.

W Holandii możemy skorzystać także z tzw. internetowych gabinetów lekarskich. Co umożliwia skorzystanie z dostępu do pracowników służby zdrowia ze swojego domu.

W czasie rejestracji u lekarza potrzebne są następujące dokumenty:

– ważny dowód osobisty

– numer BSN

– dane ubezpieczenia zdrowotnego.

Umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego możemy także przez telefon lub przez e-konsultację.

Lekarz rodzinny w Holandii

Lekarz rodzinny w Holandii odgrywa kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania dotyczące naszego zdrowia (zarówno fizycznego jak i psychicznego), to lekarz rodzinny jest pierwszą osobą, z którą się kontaktujemy w tej sprawie.

Oprócz odpowiedzi na wszelkie pytania zdrowotne, lekarz rodzinny dzięki swoim wysokim kompetencjom może wykonać także drobne zabiegi chirurgiczne, czy przeprowadzać badania ginekologiczne.

Warto wspomnieć przy okazji, że lekarz rodzinny w Holandii otrzymuje sześcioletnie ogólne wykształcenie medyczne i trzyletnie szkolenie specjalistyczne.

Ponadto lekarz pierwszego kontaktu jest naszym łącznikiem z jakimkolwiek specjalistą, gdyż jest on przeszkolony także w tym, aby stwierdzić, jaki specjalista jest nam potrzebny.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

Zdobądź kwalifikacje budowlane i kartę CSCS z dofinansowaniem! Kursy w Londynie, lepsza praca i zarobki czekają. Sprawdź ofertę Owl Smart Skill Training!

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport