piątek, 20 września, 2024

Skuteczne sposoby na zmniejszenie rachunków za wodę

Oszczędzanie wody jest nie tylko ekologiczne i wspiera planetę, ale pozwala zmniejszyć koszty utrzymania. Po tym, jak kryzys związany z kosztami życia uderzył w wiele krajów Europy, mieszkańcy starają się być tak oszczędni, jak to tylko możliwe. W tym kontekście wszelkie rady na temat zmniejszenia rachunków są bardzo przydatne.

Rachunki za energię i gaz osiągnęły już rekordową wysokość, dlatego ludzie szukają innych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Nie wszyscy wiedzą, że mogliby zaoszczędzić na wodzie i obniżyć rachunki za jej zużycie o znaczące kwoty i przy tym także obniżyć rachunki za prąd lub gaz!

Zużycie wody i energii jest powiązane

Około 18% zużycia energii w domach związane jest z ogrzewaniem samej wody. Poza wydatkami na energię lub gaz niezbędne do ogrzania wody do pryszniców, wanien i kranu z ciepłą wodą, płacimy także za samą wodę i ścieki. 

Oszczędzając wodę, możesz więc też zaoszczędzić pieniądze na rachunku za energię. Tak duże oszczędności finansowe mogą być szczególnie istotne dla gospodarstw domowych borykających się z problemami finansowymi.

Nasze zużycie wody i energii są ze sobą ściśle powiązane. Emisje operacyjne z przemysłu wodnego stanowią prawie 1% całkowitej emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii. Dzieje się tak, ponieważ uzdatnianie wody jest energochłonne i chemiczne, a transport wody na terenie kraju wymaga dużego nakładu pracy. Zmniejszenie zużycia wody ma zatem wpływ na nasz ślad węglowy.

Jak oszczędzać wodę?

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za wodę jest zainstalowanie perlatorów (aeratorów). Zadaniem perlatora, czyli nakładki w kształcie pierścienia montowanej u wylotu baterii kuchennej lub umywalkowej, jest napowietrzanie wody przez wywieranie podciśnienia.

Korzystając z tego prostego urządzenia strumień wody znacznie zyskuje na objętości, a tak naprawdę wody zużywa się przy tym znacznie mniej. Urządzenia te pozwalają zaoszczędzić od 15 proc. do 60 proc. wody. Największe oszczędności przyniesie założenie aeratora na prysznic (wystarczy kupić odpowiednią główkę prysznica i ją zamontować lub też przekręcić obecną główkę na opcję napowietrzania).  Różnica w rachunku będzie widoczna już po pierwszym miesiącu. 

Krótki prysznic zamiast wanny 

Wiadomo, że prysznic zużywa mniej wody niż kąpanie się w wannie. Przeciętny człowiek spędza pod prysznicem osiem minut i zużywa przy tym 62 litry wody. Co istotne – skracając czas mycia o 3 minuty, można zaoszczędzić aż 23 litry wody.

Oszczędzanie przy goleniu (lub myciu zębów)

Golenie zajmuje około dwóch minut i w tym czasie przy odkręconej wodzie marnowanych jest 15,6 litra wody. Wyłączenie wody podczas golenia (lub mycia zębów) pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Można w celu opłukania maszynki korzystać nie z wody bieżącej, ale nabranej np. do miseczki.

Szczelne krany i rury

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną wyższych rachunków za wodę może być nieszczelna instalacja, rury, krany czy spłuczki. W celu sprawdzenia, czy musimy uszczelnić instalację, zapiszmy sobie wartość widoczną na wodomierzu i spróbujmy nie korzystać z żadnych urządzeń sanitarnych w domu przez np. dwie godziny lub więcej, po tym czasie zobaczmy, czy na liczniku pojawiła się wyższa wartość. Jeśli tak się stanie, oznacza to, że nasza instalacja jest nieszczelna.

Spłukiwanie toalety

Do spłukiwania toalety zużywa się około 30% całkowitej wody używanej w domu. Pamiętaj, ta woda to ta sama woda wysokiej jakości, która jest w naszych kranach. Warto zatem przejść na toaletę wydajną pod względem zużycia wody. Toalety z podwójnym spłukiwaniem są wyposażone w przycisk spłukiwania dzielonego, który daje użytkownikowi wybór, ile wody ma zużyć. Toalety z podwójnym spłukiwaniem zazwyczaj zużywają 4-6 litrów wody, w przeciwieństwie do systemów spłukiwania starego typu, które zużywają aż 13 litrów na jedno spłukiwanie.

Zaleca się korzystanie z toalet z podwójnym spłukiwaniem, ponieważ mogą oszczędzać wodę. Jednak, aby uzyskać pełne korzyści, należy pilnie zająć się problemami nieszczelnych toalet z podwójną spłuczką. Staraj się także unikać spłukiwania wacików, chusteczek do makijażu lub pieluch jednorazowych w toalecie. Po prostu wrzucenie ich do kosza zmniejszy ilość wody marnowanej przy każdym spłukiwaniu i ochroni nasze kanały ściekowe.

Mycie naczyń

Podczas mycia naczyń pod bieżącą wodą zużycie jej jest bardzo wysokie i nie do końca efektywne. Używanie miski do zmywania kubków i talerzy zamiast bieżącej wody kranu może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i wodę. W rzeczywistości wystarczy uruchomić typowy kran przez 95 sekund, zanim napełnisz miskę do zmywania. Jeśli musisz wypłukać naczynia lub umyć warzywa, w miarę możliwości użyj zimnej wody i nie zostawiaj odkręconego kranu. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?