Zagraniczni pacjenci są winni brytyjskim szpitalom 112 mln funtów

Według obowiązujących przepisów NHS, szpitale w Anglii muszą pobierać opłaty od pacjentów z zagranicy (którzy nie są rezydentami UK) za leczenie, które nie jest pilne. Obecnie pacjenci ci winni są londyńskim szpitalom 112 mln funtów.

Okazuje się, że nieuregulowane rachunki za leczenie pacjentów zagranicznych w latach 2018 – 2023 wyniosły ponad 112 mln funtów. Tyle powinny otrzymać londyńskie szpitale zgodnie z obowiązującymi przepisami NHS, bowiem leczenie w Wielkiej Brytanii nie dla wszystkich jest darmowe.

Pacjenci zagraniczni mają dług w brytyjskich szpitalach

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że spodziewa się tego, iż odzyska pieniądze za leczenie pacjentów zagranicznych w brytyjskich szpitalach. Krytycy uważają jednak, że obecny system odzyskiwania tych kosztów leczenia nie jest efektywny.

Okazuje się, że NHS Trusts wystawiły faktury na łączną kwotę 223 mln funtów za leczenie zagranicznych pacjentów w ciągu pięciu lat. Jednak 112 mln funtów nadal nie jest uregulowane.

Leczenie w Wielkiej Brytanii

Mimo że usługi ratunkowe i GP są bezpłatne dla wszystkich, brytyjskie trusty zobowiązane są do wystawienia rachunków za inne rodzaje niepilnego leczenia pacjentom, którzy zazwyczaj nie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Pobierają one opłatę w wysokości 150 proc. standardowych stawek NHS.

Wyższe stawki mają pokryć ciężar administracyjny związany z identyfikacją pacjentów i odzyskiwaniem opłat. Mimo że system opłat ma na celu walkę z „turystyką zdrowotną”, uwzględnia on wyjątki dla grup wrażliwych. Są nimi m.in. osoby ubiegające się o azyl lub ofiary handlu ludźmi.

Niestety szpitale często mają problemy z odzyskaniem kosztów leczenia. Zwłaszcza, gdy pacjenci wracają za granicę.

Rzecznik Barts Health, obsługujący szpitale we wschodnim Londynie powiedział:

– W stosownych przypadkach dokładamy wszelkich starań, aby odzyskać płatności od pacjentów, którzy odpowiadają za koszty swojego leczenia. Jednak wielu z nich może mieć ograniczone fundusze. A w przypadku tych, którzy nie są rezydentami Wielkiej Brytanii, odzyskanie kosztów leczenia może być trudne.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Władze UK wydadzą 1,6 mld funtów na łatanie dziurawych dróg w Anglii i Walii

Brytyjski rząd przeznaczy 1,6 mld funtów na łatanie dziurowych dróg w Anglii i Walii. Czy te środki wystarczą na naprawę siedmiu milionów dziur?

Intensywne opady śniegu i spadek temperatur

Met Office wydało trzydniowe ostrzeżenie pogodowe. Mieszkańcy Wysp powinni przygotować się na intensywne opady śniegu.

Osoby pobierające Universal Credit mogą dostać wezwanie do sądu

Ministerstwo wydało ostrzeżenie dla osób otrzymujących Universal Credit. Niezgłoszenie którejkolwiek z tych zmian może skutkować grzywnami.

Kupno domu w Anglii to przywilej tylko dla najbogatszych

Jak wynika z oficjalnych danych udostępnionych przez Office for National Statistics, jedynie 10% gospodarstw domowych może sobie pozwolić pod względem finansowym na nabycie nieruchomości w Anglii.

Czy programy i karty lojalnościowe brytyjskich supermarketów zapewniają prawdziwe oszczędności?

Programy i karty lojalnościowe brytyjskich supermarketów pozwalają „naprawdę zaoszczędzić” robiąc zakupy, jak wynika z analizy Competition and Markets Authority (CMA)

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie