Pierwsze kliniki dla pacjentów z long COVID otwarte w Holandii. Kto skorzysta?

1 listopada w Holandii otwarto pierwsze specjalistyczne kliniki dla pacjentów cierpiących na long COVID. Są nadzieją dla osób, które wskutek długotrwałych skutków koronawirusa nie są w stanie normalnie funkcjonować.

W Holandii ponad 10 tysięcy osób, zostało uznanych za całkowicie lub częściowo niezdolnych do pracy przez long COVID. Skarb Państwa traci na tym co najmniej 200 milionów euro rocznie.

Gdzie można leczyć long COVID?

Placówki znajdują się w trzech miastach: Rotterdam: Erasmus MC, Amsterdam: Amsterdam UMC, Maastricht: Maastricht UMC.

Jak dostać się do kliniki?

Aby zostać pacjentem kliniki, należy spełniać określone kryteria. Są to między innymi długi czas utrzymywania się objawów – co najmniej rok po zakażeniu koronawirusem, stopień upośledzenia funkcjonowania – pacjent funkcjonuje co najmniej o 25% gorzej w codziennym życiu w porównaniu do okresu sprzed infekcji i brak innych schorzeń, które mogłyby tłumaczyć obecne objawy.

Aby zarejestrować się w jednej z tych klinik, należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Po otrzymaniu skierowania, pacjent może skontaktować się z wybraną placówką w celu umówienia wizyty.

Kolejne placówki będą otwarte niebawem

W ciągu kilku miesięcy planowane jest otwarcie podobnych klinik w pozostałych uniwersyteckich centrach medycznych w Holandii. Celem tych placówek jest nie tylko leczenie pacjentów, ale także gromadzenie danych i doświadczeń, które pomogą w opracowaniu skuteczniejszych metod terapii long COVID.

Jakie są objawy long COVID?

Objawy long COVID mogą być bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Posiadają różne stopnie natężenia w zależności od osoby. Bywają bardzo niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania. Niektóre osoby mówią o całkowitej niemożności prowadzenia normalnego trybu życia, inne skarżą się jedynie na niedogodności. Oto najczęściej zgłaszane symptomy:

  • Zmęczenie – przewlekłe zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów, które utrzymuje się nawet po niewielkim wysiłku.
  • Duszności – trudności w oddychaniu lub uczucie duszności mogą pojawiać się bez względu na aktywność fizyczną.
  • Mgła mózgowa – problemy z koncentracją, pamięcią i jasnym myśleniem, często określane jako „mgła mózgowa.”
  • Bóle mięśni i stawów – bóle bez wyraźnej przyczyny, które utrzymują się przez długi czas.
  • Bóle głowy – uporczywe bóle głowy, często nie ustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych.
  • Problemy z sercem – kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, zmiany ciśnienia krwi.
  • Zaburzenia snu – problemy z zasypianiem, bezsenność lub częste budzenie się w nocy.
  • Problemy ze smakiem i węchem – osłabienie, utrata lub zniekształcenie zmysłu smaku i węchu, często obecne przez dłuższy czas.
  • Problemy trawienne – biegunka, zaparcia, bóle brzucha, nudności.
  • Problemy psychiczne – lęki, depresja, zmienność nastrojów, które mogą się nasilić w wyniku zmniejszonej zdolności do codziennego funkcjonowania.

Long  COVID kosztują skarb państwa co najmniej 200 milionów euro rocznie

Pod koniec sierpnia agencja świadczeń UWV wypłaciła świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (WIA) 9 746 osobom z powodu Long Covid, zwanego również zespołem post-Covid, donosi Volksrkant. Kolejne 1246 osób otrzymało świadczenia WIA z Long Covid jako diagnozą wtórną, co oznacza, że są niezdolni do pracy z powodu objawów zespołu w połączeniu z inną chorobą.

Jak wyliczył lekarz ubezpieczeniowy dla portalu NL Times, świadczenia WIA dla pacjentów z Long Covid kosztują skarb państwa co najmniej 200 milionów euro rocznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Dzień św. Mikołaja w Holandii – kim jest Sinterklaas?

Jak w Holandii obchodzony jest dzień św. Mikołaja? Holenderskie zwyczaje mocno różnią się od tradycji, które przyjęły się na całym świecie.

Do kiedy najlepiej nadać paczki świąteczne z Holandii?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Nadszedł czas na wysyłanie kartek świątecznych i prezentów do przyjaciół i rodziny.

36-letni imigrant z Polski aresztowany po strzelaninie w Deventer

Polski imigrant zamieszany w domniemaną strzelaninę w holenderskim Deventer. W jej wyniku ranny miał zostać nasz rodak, który został również później aresztowany.

Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego.

Uchodźcy w Holandii mają trudności w łączeniu pracy i „inburgeringu”

Uchodźcy posiadający zezwolenia na pobyt w Holandii mają trudności ze znalezieniem równowagi między pracą a obowiązkowymi kursami integracyjnymi.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport