Pijany Polak „nie powinien był stać”, a siadł za kółko

Holenderskie media określą wprost te wydarzenia, jako „medyczny cud”. Policja zatrzymała pijanego kierowcą. Jak się okazało, znajdujący się pod wpływem 45-letni Polak miał taką ilość alkoholu we krwi, że nie powinien móc utrzymać się na nogach. Mimo to miał prowadzić samochód.

Do tych wydarzeń doszło w miniony poniedziałek, 23 września 2024 roku, w Zevenaar, mieście w prowincji Geldria, we wschodniej części Holandii. Holenderska policja otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące kierowcy siedzącego w samochodzie z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi.

Funkcjonariusze w obawie o jego zdrowie zjawili się na miejscu. Co się jednak okazało?

To prawdziwy „medyczny cud”

„Szybko stało się dla nas jasne, że dżentelmen źle się poczuł z powodu wypitego alkoholu. Gdy z nim rozmawialiśmy, poczuliśmy tak silny odór alkoholu, że prawie sami się upiliśmy. Kazaliśmy mu wysiąść z samochodu i zawieźliśmy go na komisariat” – jak napisano na oficjalnym profilu na Instagramie Politie Rivierenland.

Jak się okazało, pijany Polak miał 1500 ug/l alkoholu we krwi. Był całkowicie pijany. Stan naszego rodaka sprawdzono najpierw przenośnym alkomatem, a potem już na komisariacie. „I to zaokrąglone w dół. Uwzględniono średnią z dwóch testów i margines błędu” – jak dodano.

Dodajmy, że jedno piwo to około 10 ug/l. Przeliczając na „polskie” jednostki spozycia, 45-latek miał 3,45 promila. – Ten człowiek nie powinien był w ogóle stać – jak zaznaczyli funkcjonariusze lokalnej policji, a mimo to usiadł za kółkiem.

Tak pijanego kierowcy, jak Polak, policja nie zatrzymała

– Nigdy wcześniej nie zatrzymaliśmy nikogo, kto miałby więcej niż około 1200 ug/l lub 1300ug/l alkoholu we krwi. Więc nie było nic dziwnego, że 45-letni Polak był ledwo przytomny i regularnie zasypiał – jak podaje policja.

Przesłuchanie trwało kilka godzin ze względu na stan zatrzymanego. Po tym, jak zatrzymano jego prawo jazdy, Polak został zwolniony do domu.

Przeczytaj także

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport