Piłkarze NAC Breda pamiętają o polskiej historii i polskich bohaterach

Zawodnicy najbardziej „polskiego” klubu piłkarskiego w Holandii po raz kolejny upamiętnią 80-lecie wyzwolenia miasta i oddają hołd żołnierzom z Polski. Koszulki, w których zagra ekipa NAC Breda w Eredivisie, przypominają o epizodzie holenderskiej historii, w której Polacy odegrali główną rolę.

Breda to miasto zlokalizowane w południowo-zachodniej części Holandii, w prowincji Brabancja Północna. Leży około 40 km od Rotterdamu, w pobliżu granicy z pobliską Belgią. Podczas II wojny światowej Breda, zresztą, jak cały kraj, znalazł się pod niemiecką okupacją.

W dniu 29 października 1944 roku miasto zostało wyzwolone przez Polaków. Konkretnie przez polską 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Stanisława Maczka, którzy wyparli z niego Niemców.

Hołd dla polskich żołnierzy

Polscy żołnierze byli entuzjastycznie witani przez mieszkańców Bredy. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Władze miasta podziękowały naszym rodakom poprzez uhonorowanie ich Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy. Już po wojnie generał Maczek został uznany za honorowego obywatela Holandii, a w 1981 roku otwarto muzeum poświęcone jego postaci.

Pamięć o tych wydarzeniach nadal pozostaje żywa w Bredzie. Jednym z dowodów jest postawa klubu piłkarskie NAC Breda. Po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej, piłkarze „Perły Południa” w sezonie 2024/25 grają w strojach upamiętniających 1 Dywizję Pancerną. Na koszulkach meczowych znajdują się grafiki łączące polską flagę oraz herb z godłem miasta, a także napisy o treści „NAC Breda dziękuje”, „Polska-Breda” i daty 1944-2024.

Holandia pamięta i oddaje cześć

Projekt koszulek powstał we współpracy z Maczek Memorial. Na trykotach znalazło się miejsca na nazwiska polskich żołnierzy, którzy walczyli o wolność Bredy z niemieckim najeźdźcą.

Z kolei teraz NAC Breda zaprezentowało trzeci komplet strojów, który jeszcze na inny sposób nawiązuje do wspólnych wątków polsko-holenderskiej historii. Na koszulce znalazło się miejsce na fotografię, która przedstawia mecz rozegrany przez piłkarzy z Bredy z polskimi żołnierzami.

Widać na nim między innymi Alfreda „Freddiego” Weliszka, a więc polskiego żołnierza, który pozostał w Bredzie. Został piłkarzem NAC i honorowym obywatelem miasta. Samo zdjęcie zostało zrobione krótko po wyzwoleniu miasta.

 

Przeczytaj także

Niechciane doświadczenia seksualne w szkołach?

Z badania przeprowadzonego w Holandii wynika, że niechciane doświadczenia seksualne w szkołach to codzienność wielu dziewcząt i młodych kobiet.

Rejestracja na wybory prezydenckie 2025 za granicą

Jak wziąć udział w polskich wyborach polskiego prezydenta 2025 mieszkając poza granicami naszej ojczyzny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Tu zagłosujesz na prezydenta. Lista komisji wyborczych w UK już dostępna

Gdzie Polacy mieszkający na Wyspach będą mogli oddać swój głos w wyborach prezydenckich 2025? Poniżej, prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w UK.

Dlaczego nikt nie zareagował? Śmierć 14-letniej Niny poruszyła Polaków

Polska społeczność w holenderskim Helmond jest wstrząśnięta śmiercią 14-letniej Niny. Młoda Polka była prześladowana przez rówieśników.

Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą

Polski Minister Spraw Zagranicznych utworzył obwody głosowania w wyborach Prezydenta RP w 2025 roku. Swój głos będą mogli w nich oddać obywateli RP przebywający za granicą.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport