Piłkarze NAC Breda pamiętają o polskiej historii i polskich bohaterach

Zawodnicy najbardziej „polskiego” klubu piłkarskiego w Holandii po raz kolejny upamiętnią 80-lecie wyzwolenia miasta i oddają hołd żołnierzom z Polski. Koszulki, w których zagra ekipa NAC Breda w Eredivisie, przypominają o epizodzie holenderskiej historii, w której Polacy odegrali główną rolę.

Breda to miasto zlokalizowane w południowo-zachodniej części Holandii, w prowincji Brabancja Północna. Leży około 40 km od Rotterdamu, w pobliżu granicy z pobliską Belgią. Podczas II wojny światowej Breda, zresztą, jak cały kraj, znalazł się pod niemiecką okupacją.

W dniu 29 października 1944 roku miasto zostało wyzwolone przez Polaków. Konkretnie przez polską 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Stanisława Maczka, którzy wyparli z niego Niemców.

- Advertisement -

Hołd dla polskich żołnierzy

Polscy żołnierze byli entuzjastycznie witani przez mieszkańców Bredy. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Władze miasta podziękowały naszym rodakom poprzez uhonorowanie ich Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy. Już po wojnie generał Maczek został uznany za honorowego obywatela Holandii, a w 1981 roku otwarto muzeum poświęcone jego postaci.

Pamięć o tych wydarzeniach nadal pozostaje żywa w Bredzie. Jednym z dowodów jest postawa klubu piłkarskie NAC Breda. Po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej, piłkarze „Perły Południa” w sezonie 2024/25 grają w strojach upamiętniających 1 Dywizję Pancerną. Na koszulkach meczowych znajdują się grafiki łączące polską flagę oraz herb z godłem miasta, a także napisy o treści „NAC Breda dziękuje”, „Polska-Breda” i daty 1944-2024.

Holandia pamięta i oddaje cześć

Projekt koszulek powstał we współpracy z Maczek Memorial. Na trykotach znalazło się miejsca na nazwiska polskich żołnierzy, którzy walczyli o wolność Bredy z niemieckim najeźdźcą.

Z kolei teraz NAC Breda zaprezentowało trzeci komplet strojów, który jeszcze na inny sposób nawiązuje do wspólnych wątków polsko-holenderskiej historii. Na koszulce znalazło się miejsce na fotografię, która przedstawia mecz rozegrany przez piłkarzy z Bredy z polskimi żołnierzami.

Widać na nim między innymi Alfreda „Freddiego” Weliszka, a więc polskiego żołnierza, który pozostał w Bredzie. Został piłkarzem NAC i honorowym obywatelem miasta. Samo zdjęcie zostało zrobione krótko po wyzwoleniu miasta.

 

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Zabezpiecz swoją przyszłość w UK – zdobądź nowy zawód dzięki studiom z dofinansowaniem. Z Career Activator ten proces będzie prostszy, niż myślisz

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport