piątek, 20 września, 2024

Platformy streamingowe podnoszą ceny. Ale nie zawsze trzeba płacić więcej

Platformy streamingowe z powodzeniem zastąpiły ludziom programy telewizyjne, a posiadanie dostępu do przynajmniej niektórych takich platform jest już obowiązkowe dla wszystkich miłośników dobrego kina i seriali. Niestety jednak z roku na rok serwisy VOD podnoszą ceny swoich usług.

Netflix regularnie podwyższa ceny subskrypcji

Początkowo platformy streamingowe stanowiły interesujący dodatek do posiadanych pakietów telewizyjnych. Ale z czasem, a już zwłaszcza po wybuchu pandemii Covid-19, stały się one niejako „must-have” w większości gospodarstw domowych. Pionier w dziedzinie platform streamingowych – Netflix, oferował w 2012 r. pakiet standardowy w cenie 5,99 funta. Później za możliwość oglądania filmów i seriali na dwóch urządzeniach jednocześnie trzeba było już płacić coraz więcej. W 2018 r. cena za pakiet standardowy wyniosła 7,99 funta, a w 2019 r. – 8,99 funta. W ostatnim roku przed pandemią Covid-19 wzrosła także cena za pakiet premium, pozwalająca na oglądanie filmów i seriali na czterech urządzeniach jednocześnie – z 9,99 funta do 11,99 funta.

W 2021 r. pakiet standardowy Netflix kosztował już 9,99 funta, a pakiet premium – 13,99 funta. Rok później za miesięczną standardową subskrypcję trzeba było zapłacić 10,99 funta, a za pakiet premium – 15,99 funta. Wreszcie w 2023 r. Netflix podwyższył cenę pakietu premium do 17,99 funta.

Jak rosły ceny subskrypcji na innych platformach streamingowych?

Inne, popularne platformy streamingowe, także regularnie podwyższają ceny swoich subskrypcji. Na przykład serwis Disney+, który pojawił się na rynku w 2020 roku, kosztował początkowo 5,99 funta miesięcznie. W 2021 roku cena subskrypcji podniesiona została o 2 funty – do 7,99 funta. Z kolei w 2023 r. Disney+ podwyższył cenę za subskrypcję do 10,99 funta, czyli o 37,5 proc. w ciągu zaledwie roku i aż o 83 proc. od momentu swojej premiery.

Ceny podwyższa także platforma Amazon Prime. Już 5 lutego użytkownicy Amazon Prime będą musieli zapłacić 2,99 funta miesięcznie więcej, o ile nie będą chcieli oglądać reklam. Dla subskrybentów pakietu standardowego nowy rachunek wyniesie już zatem nie 8,99 funta miesięcznie, ale 11,98 funta. A przecież w 2022 r. także musieli oni pogodzić się z podwyżką rzędu 1 funta. Z kolei subskrybenci Prime Video (bez innych usług) będą musieli zapłacić 8,98 funta miesięcznie (zamiast wcześniejszych 5,99 funta).

Koszty subskrypcji rosną też w przypadku platform udostępniających muzykę. O 1 funt ceny subskrypcji podniosły w 2022 r. Apple Music i Spotify. Obecnie za miesięczna subskrypcję Apple Music, które miało swoją premierę w 2015 r., trzeba zapłacić 10,99 funta. Podobnie sprawa ma się z subskrypcją Spotify, które nie podwyższało cen od 2008 r.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?