Podwyżka akcyzy na paliwo zostanie wprowadzona „teraz albo nigdy” 

Oczekuje się, że „fuel duty” wzrośnie w ramach zbliżającego się Autumn Budget. Zgodnie z przewidywania ekspertów akcyza na paliwo może wzrosnąć nawet o 7 pensów na litrze. Obecnie stawka wynosi 52,95 pensa i przynosi około 25 mld funtów do budżetu państwa.

Jak czytamy na łamach „Guardiana”, aktywiści na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego transportu wywierają naciski na kanclerz Rachel Reeves do dostosowania kosztów ponoszonych przy prowadzeniu samochodu do innych form transportu. Stawki „fuel duty” pozostają zamrożone przez ponad dekadę. Dla kontrastu trzeba dodać np. ceny biletów kolejowych, w tym czasie ostro poszły w górę.

Co więcej, w okresie kryzysu wywołanego najpierw pandemię koronawirusa, a potem załamania ekonomicznego związanego z rosnącymi kosztami życia, poprzedni rząd Rishiego Sunak podjął wręcz decyzję o tymczasowym obniżeniu akcyzy o 5 pensów w 2022 roku.

Czy akcyza na paliwo w UK wzrośnie?

Dla porównania warto zaznaczyć, iż średnia cena litra benzyny wynosi obecnie około 135 pensów w porównaniu ze 146 pensami na początku 2022 roku. Obecnie, stawka podatku akcyzowego wynosi 52,95 pensa za litr. Dotyczy zarówno benzyny, jak i oleju napędowego (a także bioethanola i biodiesla), a przypadku gazu LPG wynosi 28,88 pensa.

Urzędnicy skarbowi mieli zwrócić się do kanclerz, aby wykorzystać obecną okazję do zwiększenia wysokości „fuel duty”, póki ceny na stacjach benzynowych znajdują się na stosunkowo niskim poziomie. Według źródeł w Whitehall, na które powołuje się „The Daily Mail” urzędnicy mieli zwrócić się do Rachel Reeves mówiąc „teraz albo nigdy” w sprawie podatku od paliwa. Zwracają uwagę, że kierowcy mogą sobie na to pozwolić. – Jeśli teraz nie podejmie się działań, później będzie to znacznie trudniejsze – komentuje źródło „Maila”.

Podwyżki, które uderzą w kierowców mogą zostać wprowadzone „teraz albo nigdy” 

Prognozy Office for Budget Responsibility, a więc organu nadzorującego wydatki skarbu państwa, zakładają niejako „odwrócenie” ulgi wprowadzonej przez Partię Konserwatywnej. Niemniej, biorąc pod uwagę informacje dotyczące „czarnej dziury” w budżecie sięgającej 22 mln funtów, która została pozostawiona przez torysów, nie brakuje głosów, że w przypadku „fuel duty” należałoby pójść dalej.

Według Campaign for Better Transport odwrócenie obniżki Rishiego Sunaka i podniesienie akcyzy zgodnie z inflacją przyniosłoby dodatkowe 4,2 mld funtów do budżetu państwa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy planowane cięcia w budżecie DWP wpłyną na wysokość benefitów w UK?

W perspektywie ustawy budżetowej na rok 2025, Partia Pracy będzie musiała „znaleźć” 3 mld funtów w strukturach DWP. Rząd Labour zapewnia, że wystarczą odpowiednie reformy, aby wygospodarować potrzebne środki, a minister pracy i emerytur zapewniła, że uda się uniknąć cięć w benefitach.

Nowy organ zadba o przestrzeganie praw pracowniczych

Nowe prawa pracownicze będą dodatkowo chronione przez specjalnie powołany do tego organ - the Fair Work Agency

Huragan Ashley uderzy w Wyspy w ten weekend

W ten weekend w Wielką Brytanię uderzy huragan Ashley. Pojawią się ulewne deszcze i wiatr o prędkości dochodzącej do 80 mil na godzinę.

Co czwarty Brytyjczyk nie dzwoni na pogotowie. Nie wierzą, że otrzymają pomoc na czas

Co czwarty Brytyjczyk nie wierzy, że dzwoniąc na pogotowie otrzyma pomoc na czas. Niektórzy idą do szpitala nawet pieszo

Rząd znów zapowiada koniec leasehold w UK. Co to właściwie znaczy?

Leasehold to bardzo popularna i kontrowersyjna forma własności nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Daje ona prawo użytkowania nieruchomości.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie