Polityka imigracyjna UK po Brexicie sprawi, że Polakom będzie ciężej na Wyspach

Bart Kowalczyk został poproszony przez brytyjskie Foreign Office o określenie liczby polskich przedsiębiorców, którzy w obliczu Brexitu martwią się o swoje interesy lub wręcz planują opuszczenie Wielkiej Brytanii. Do jakich wniosków doszedł?

36-letni biznesmen z Edynburga przebywa w Wielkiej Brytanii od 2006 roku. Z Polski wyjechał z podobnych powodów, co inni przedstawiciele jego pokolenia – uciekał przed wysokim bezrobociem, szukając swojego szczęścia na Wyspach. Udało mu się. Zakorzenił się w UK, ma żonę, dwoje dzieci i prowadzi Polish Business Link, biznesową platformę, która zajmuje się kojarzeniem polskich firm z brytyjskimi kontrahentami.

- Advertisement -

Project After: Na wypadek twardego Brexitu Wielka Brytania przewiduje cięcia podatków i ceł

W związku ze specyfiką przedsięwzięcia, jakiem się zajmuje, Kowalczyk posiada unikalne spojrzenie zarówno na Brexit, jak i wzajemne stosunki polsko-brytyjskie. Właśnie z tego powodu został on poproszony o przygotowanie raportu, którego celem jest analiza sytuacji polskich firm w UK przed zbliżającym się Brexitem. O rzeczonej inicjatywie czytamy na łamach "The First News".

Jak się okazało spośród 550 prawie połowa (48 proc.) uznała, że Brexit będzie miał zły wpływ na ich zdolność do rekrutacji personelu. Kowalczyk dodaje również, że rosnące koszty prowadzenia firmy (słaby funt, polityczna niepewność) będą miały negatywny wpływ nie tylko na jego branżę, ale także na handel całego kraju. 

 

 

Amber Rudd przyznała, że niedociągnięcia we wdrażaniu Universal Credit wpędziły wielu ludzi w biedę

– Trudno będzie zatrudnić kogoś z powodu nowej polityki imigracyjnej – komentował w rozmowie z TFN, zwracając uwagę, że z powodu proponowanego progu wynagrodzenia sięgającego 30 tysięcy funtów rocznie ciężko będzie mu kogoś znaleźć, kto mówi zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Niemniej, Kowalczyk raczej nie ma wątpliwości, że polskie firmy w UK znajdą sposób na dostosowanie się do warunków funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Cokolwiek stanie się w związku z wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych to kraj ten nadal pozostanie miejscem sprzyjającym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Teksty tygodnia

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Dopłaty zimowe wracają. Kilka milionów emerytów znów dostanie wsparcie

Rząd postanowił przywrócić zimowe dopłaty do ogrzewania dla wszystkich emerytów, których roczny dochód nie przekracza 35 tys. funtów.

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Dom na sprzedaż za jednego funta! Jest jednak pewien haczyk

Ceny nieruchomości od lat szybują w górę, ale ta oferta naprawdę zaskakuje. We wsi Pembrokeshire w Walii wystawiono na sprzedaż niewielki domek o nazwie Bwthyn Cariad i to za jednego funta. Jest jednak pewien haczyk.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie