Połowa Holendrów pracuje zdalnie. To największy wynik w Europie

Według najnowszych danych krajowej agencji statystycznej (CBS) w ubiegłym roku około 52 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców Holandii pracowało z domów. Jest to najwyższy odsetek w UE.

Holandia wiedzie prym pod względem pracy zdalnej. Ponad połowa osób zatrudnionych w tym kraju wybrała pracę z domu. Zgodnie z najnowszymi danymi CBS jest to aż 52 proc.

Praca zdalna w Holandii

Najczęściej pracę zdalną wybierają osoby z branży technologicznej i kreatywnej. Okazuje się, że aż dziewięć na dziesięć osób z tego sektora pracowało z domu przez część lub większość czasu.

- Advertisement -

W roku 2023 często z domu pracowały także osoby na stanowiskach kierowniczych, choć 70 proc. z nich stwierdziło, że spędza też czas w biurze.

Z danych z roku 2022 wynika, że Holendrzy częściej wybierają pracę zdalną niż mieszkańcy jakiegokolwiek innego kraju w UE. W pierwszej piątce znalazły się także Szwecja, Finlandia, Luksemburg i Irlandia.

Zalety pracy z domu

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że praca zdalna jest atutem i oferuje ją, aby zatrzymać przy sobie pracowników. Po pandemii więcej osób pracuje z domów niż kiedykolwiek wcześniej (niezależnie od tego, czy jest to ich wybór, czy nie).

Faktem jednak jest to, że praca zdalna ma wiele zalet. Według 50 proc. badanych osób główną korzyścią jest elastyczny grafik. Drugą zaletą jest brak dojazdów – według 43 proc. badanych. Co jest przede wszystkim oszczędnością czasu.

34 proc. osób uważa, że praca z domu pozwala na lepszą opiekę nad rodziną, zwierzętami, osobami starzejącymi się lub chorymi krewnymi.

Z kolei 32 proc. respondentów twierdzi, że niewątpliwą korzyścią jest zmniejszenie stresu. A 25 proc. osób uważa, że dzięki pracy z domu poprawiło się ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Natomiast 18 proc. osób pracujących zdalnie twierdzi, że dzięki takiej formie pracy mają swobodę podróżowania lub zmiany miejsca zamieszkania.

Przeczytaj także

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Tysiące emerytów w UK uprawnionych jest do dodatkowych 4300 funtów

DWP prowadzi kampanię związaną z Pension Credit. Okazuje się, że tysiące emerytów nie korzysta z pomocy finansowej, która im przysługuje.

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości pomysłowo bronią się przed turystami

Obrona przed turystami mieszkańców pewnej nadmorskiej miejscowości w Holandii okazała się nie tylko pomysłowa, ale też skuteczna. Władze miasta są bezsilne. A turyści skołowani.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport