Połowa Holendrów pracuje zdalnie. To największy wynik w Europie

Według najnowszych danych krajowej agencji statystycznej (CBS) w ubiegłym roku około 52 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców Holandii pracowało z domów. Jest to najwyższy odsetek w UE.

Holandia wiedzie prym pod względem pracy zdalnej. Ponad połowa osób zatrudnionych w tym kraju wybrała pracę z domu. Zgodnie z najnowszymi danymi CBS jest to aż 52 proc.

Praca zdalna w Holandii

Najczęściej pracę zdalną wybierają osoby z branży technologicznej i kreatywnej. Okazuje się, że aż dziewięć na dziesięć osób z tego sektora pracowało z domu przez część lub większość czasu.

W roku 2023 często z domu pracowały także osoby na stanowiskach kierowniczych, choć 70 proc. z nich stwierdziło, że spędza też czas w biurze.

Z danych z roku 2022 wynika, że Holendrzy częściej wybierają pracę zdalną niż mieszkańcy jakiegokolwiek innego kraju w UE. W pierwszej piątce znalazły się także Szwecja, Finlandia, Luksemburg i Irlandia.

Zalety pracy z domu

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że praca zdalna jest atutem i oferuje ją, aby zatrzymać przy sobie pracowników. Po pandemii więcej osób pracuje z domów niż kiedykolwiek wcześniej (niezależnie od tego, czy jest to ich wybór, czy nie).

Faktem jednak jest to, że praca zdalna ma wiele zalet. Według 50 proc. badanych osób główną korzyścią jest elastyczny grafik. Drugą zaletą jest brak dojazdów – według 43 proc. badanych. Co jest przede wszystkim oszczędnością czasu.

34 proc. osób uważa, że praca z domu pozwala na lepszą opiekę nad rodziną, zwierzętami, osobami starzejącymi się lub chorymi krewnymi.

Z kolei 32 proc. respondentów twierdzi, że niewątpliwą korzyścią jest zmniejszenie stresu. A 25 proc. osób uważa, że dzięki pracy z domu poprawiło się ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Natomiast 18 proc. osób pracujących zdalnie twierdzi, że dzięki takiej formie pracy mają swobodę podróżowania lub zmiany miejsca zamieszkania.

Przeczytaj także

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport