W muzeum Historama Wereld w holenderskim mieście Best odbędzie się „polski weekend”. Podczas dwóch dni, w sobotę i niedzielę, 12 i 13 kwietnia 2025 roku, w centrum uwagi znajdą się polskie siły zbrojne, które miały kluczowy udział w wyzwalaniu Holandii.
Nie wszyscy w Holandii wiedzą o walce naszych rodaków na frontach w II wojnie światowej i ich zaangażowaniu w wywalczenie holenderskiej wolności. W ramach operacji Market Garden można mówić o bohaterskich wkładzie polskich spadochroniarzy. Tymczasem 1. Polska Dywizja Pancerna pod wodzą generała Stanisława Maczka wyzwalała Belgię i Holandię spod nazistowskiej okupacji.
„Polski weekend” w holenderskim muzeum
12-13 kwietnia 2025 w Museum Historamawereld w mieście Best (prowincji Brabancja Północna) odbędzie się „polski weekend”. Jakie wydarzenia zaplanowano w jego ramach?
W sobotę 12 kwietnia odbędzie się darmowy odczyt Richarda Schuurmana. Jego tematem będzie niezwykła historia Czesława Oberdaka. Podczas wojny służył, jako pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W 1944 roku jego samolot uszkodzono podczas misji. Musiał lądować na terenie okupowanej Holandii w Dalmsholte koło Ommen. Następnie dołączył do ruchu oporu i na terenie Holandii ukrywał się przed niemieckimi okupantem.
W niedzielę 13 kwietnia Harold de Jong ruszy podróż śladami 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Opowie o roli polskich żołnierzy w wyzwalaniu wschodniej części Holandii i ciężkich walkach, jakie toczyli z nazistowskimi Niemcami. Darmowy odczyt odbędzie się w Peaceroom o godzinie 14:00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Co warto wiedzieć o tym wydarzeniu?
To jeszcze nie wszystko! Ponadto przed wejściem do muzeum stojący tam kultowy, amerykański czołg Sherman ustąpi miejsca lekkiemu czołgowi M5 z polskimi oznaczeniami. Na weekendowej ekspozycji nie zabraknie również innych polskich akcentów. Ponadto eksponowane będą modele pojazdów i samolotów używanych przez Polaków, a także ich mundury i wyposażenie. Sale muzealne będą starały się opowiedzieć historie polskiej armii, a na wystawach prezentowane będą również autentyczne pojazdy z epoki.
Przypomnijmy jednak, najbardziej znanym z „polskich” akcentów z holenderskiej historii II wojny światowej jest wyzwolenie Bredy.
Polscy wyzwoliciele Bredy
Breda to miasto zlokalizowane w południowo-zachodniej części Holandii, w prowincji Brabancja Północna. Leży około 40 km od Rotterdamu, w pobliżu granicy z pobliską Belgią. Podczas II wojny światowej Breda, zresztą, jak cały kraj, znalazł się pod niemiecką okupacją. W dniu 29 października 1944 roku Polacy wyzwolili miasto. Konkretnie polska 1. Dywizję Pancerną dowodzona przez generała Stanisława Maczka wyparła z niego Niemców.
Mieszkańcy Bredy entuzjastycznie witali polskich żołnierzy. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Ponadto władze miasta podziękowały naszym rodakom poprzez uhonorowanie ich Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy. Już po wojnie generała Maczka uznano za honorowego obywatela Holandii. W 1981 roku otwarto muzeum poświęcone jego postaci.
Podsumowując, pamięć o tych wydarzeniach nadal pozostaje żywa w Bredzie.