piątek, 20 września, 2024

Ponad 200 000 emerytów zostało „oskubanych” na kwotę 1,3 mld funtów. Przez błędy

Raport the Public Accounts Committee jest druzgoczący. Okazuje się, że tylko w zeszłym roku, przez błędy w systemie, dosłownie „oskubanych” zostało ponad 200 000 emerytów. Łącznie stracili oni kwotę nawet 1,3 mld funtów.

Dlaczego emeryci w UK tracą pieniądze?

Wnioski ekspertów z the Public Accounts Committee są proste – w przypadku emerytów winne są przede wszystkim błędy w systemie komputerowym. To właśnie one stoją za tym, że w ostatnim roku ponad 200 000 emerytów nie otrzymało łącznie około 1,3 mld funtów, a w roku poprzednim 165 000 emerytów straciło łącznie 1,2 mld funtów. I choć the Department for Work and Pensions stara się naprawiać błędy, to już teraz wiadomo, że wielu emerytów już nigdy nie zobaczy utraconych pieniędzy. Dlaczego? Dlatego że urzędnicy niedbale prowadzili dotyczącą ich dokumentację.

Komitet PAC wprost informuje, że rząd zrobił zbyt mało, żeby naprawić błędy urzędników. Ludzi, którzy, jak nieco kpiąco mówią eksperci, zarządzali państwowym systemem emerytalnym tylko w teorii. Bo de facto „spali na [swojej] zmianie”.

Mnożą się błędy i oszustwa

Niestety problemem są nie tylko błędy w wypłatach emerytur. Od lat mnożą się także oszustwa, przede wszystkim w przyznawaniu benefitów. W roku 2022–2023 wysokość wypłaconych świadczeń była za wysoka o 8,2 mld funtów. I choć nastąpił w tym względzie spadek w porównaniu do roku poprzedniego, o 800 mln funtów, to obecna kwota i tak przyprawia o palpitację serca. Błędy i oszustwa w wypłacie świadczeń były kiedyś znacznie niższe, dość powiedzieć, że w okresie 2019–2020 wyniosły 4,4 mld funtów.

W tym wszystkim nie napawa optymizmem fakt, że urzędnicy DWP sami nie wierzą w szybką naprawę systemu. Pytani o to, kiedy skala oszustw i błędów może się zmniejszyć do poziomu sprzed pandemii przyznają, że w okolicach 2027-2028 r.

Większość oszustw i błędów w dalszym ciągu popełnianych jest przy wypłacie Universal Credit. W roku 2022–2023 świadczenie nadpłacono w aż 12,8 proc. przypadków (5,5 mld funtów)”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?