Ponad 200 000 emerytów zostało „oskubanych” na kwotę 1,3 mld funtów. Przez błędy

Raport the Public Accounts Committee jest druzgoczący. Okazuje się, że tylko w zeszłym roku, przez błędy w systemie, dosłownie „oskubanych” zostało ponad 200 000 emerytów. Łącznie stracili oni kwotę nawet 1,3 mld funtów.

Dlaczego emeryci w UK tracą pieniądze?

Wnioski ekspertów z the Public Accounts Committee są proste – w przypadku emerytów winne są przede wszystkim błędy w systemie komputerowym. To właśnie one stoją za tym, że w ostatnim roku ponad 200 000 emerytów nie otrzymało łącznie około 1,3 mld funtów, a w roku poprzednim 165 000 emerytów straciło łącznie 1,2 mld funtów. I choć the Department for Work and Pensions stara się naprawiać błędy, to już teraz wiadomo, że wielu emerytów już nigdy nie zobaczy utraconych pieniędzy. Dlaczego? Dlatego że urzędnicy niedbale prowadzili dotyczącą ich dokumentację.

Komitet PAC wprost informuje, że rząd zrobił zbyt mało, żeby naprawić błędy urzędników. Ludzi, którzy, jak nieco kpiąco mówią eksperci, zarządzali państwowym systemem emerytalnym tylko w teorii. Bo de facto „spali na [swojej] zmianie”.

Mnożą się błędy i oszustwa

Niestety problemem są nie tylko błędy w wypłatach emerytur. Od lat mnożą się także oszustwa, przede wszystkim w przyznawaniu benefitów. W roku 2022–2023 wysokość wypłaconych świadczeń była za wysoka o 8,2 mld funtów. I choć nastąpił w tym względzie spadek w porównaniu do roku poprzedniego, o 800 mln funtów, to obecna kwota i tak przyprawia o palpitację serca. Błędy i oszustwa w wypłacie świadczeń były kiedyś znacznie niższe, dość powiedzieć, że w okresie 2019–2020 wyniosły 4,4 mld funtów.

W tym wszystkim nie napawa optymizmem fakt, że urzędnicy DWP sami nie wierzą w szybką naprawę systemu. Pytani o to, kiedy skala oszustw i błędów może się zmniejszyć do poziomu sprzed pandemii przyznają, że w okolicach 2027-2028 r.

Większość oszustw i błędów w dalszym ciągu popełnianych jest przy wypłacie Universal Credit. W roku 2022–2023 świadczenie nadpłacono w aż 12,8 proc. przypadków (5,5 mld funtów)”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd Labour chce „naprawić system świadczeń, aby ludzie mogli wrócić do pracy”

Laburzystowski rząd zapowiada „naprawę systemu świadczeń socjalnych” w Wielkiej...

Pracownicy brytyjskich supermarketów wygrywają walkę o równe płace

W kontekście brytyjskich supermarketów głośno jest o “equity pay”, a wygrane ich pracowników mogą odbić się na całym sektorze detalicznym.

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Brytyjczyk zabił 75-latka siekierą, po tym jak został „związany i wykorzystany”

"Miał w ręku siekierę. Nie miałem innego wyjścia, musiałem się bronić. Nie miałem innego wyjścia, musiałem się bronić. Albo on, albo ja."

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie