Ponad milion brytyjskich pracowników nie ma ani jednego dnia płatnego urlopu

Nie tylko ponad milion osób zatrudnionych na Wyspie nie ma ani jednego dnia płatnego urlopu, ale pracownicy brytyjskich firm stracili 2 mld funtów w ramach należnego wypoczynku od pracy. Analizy przeprowadzone przez TUC pokazują, w jakiej sytuacji znajdują się obecnie ludzie pracy w UK.

Nieważne, czy pracujesz na kontrakcie zero-hours, zostałeś zatrudniony przez agencję, czy masz stabilne, pełnoetatowe stanowisko. W każdym z wymienionych (i nie tylko) przypadków przysługuje ci prawo do płatnego urlopu.

Komu w UK należy się płatny urlop?

Wypoczynek od pracy o długości do 5,6 tygodni w ciągu roku (ang. statutory leave entitlement lub annual leave) przysługuje pracownikom zatrudnionym w ramach większości typowych umów w UK, wliczając w to: pracowników agencyjnych (ang. agency workers); osoby pracujące w ramach nieregulowanego czasu pracy (ang. workers with irregular hours); osoby zatrudnione przez część roku (ang. part-year worker).

Dodajemy, że pracodawca ma prawo przyznać ci więcej dni urlopu, ale liczba 28 dni to minimum, które prawnie przysługuje większości osób pracujących w Wielkiej Brytanii w pełnym wymiarze godzin.

Co ujawnia raport TUC?

Tyle „teoria”, a jak wygląda „praktyka”? Według analiz TUC znacznie odbiega od ideału. 1,1 miliona pracowników zatrudnionych na Wyspie – a więc około jeden na 25 – nie skorzystało z w ogóle z ani jednego dnia wolnego od pracy. Co więcej, struktura osób poszkodowanych w ten sposób nie była równomierna, bowiem nieproporcjonalnie mocniej zostali dotknięci pracownicy czarnoskórzy oraz osoby należące do mniejszości etnicznych.

Wśród najmocniej poszkodowanych byli również ci pracownicy, których zarobki nie są wysokie. Wśród nich TUC wymienia kelnerów i kelnerki, pracowników opieki i opiekunów domowych oraz osoby zatrudnione cateringu.

Związkowcy wzywają rząd Labour do działań

– Ponad milion osób pracujących zostało pozbawionych należnego im płatnego urlopu, a setkom tysięcy odmówiono podstawowych praw, takich jak otrzymywanie płacy minimalnej – komentuje Paul Nowak, sekretarz generalny TUC. – Te szokujące ustalenia pokazują, dlaczego potrzebujemy ustawy o prawach pracowniczych i stworzenie Fair Work Agency. Osoby pracujące zasługują na uczciwe traktowanie i przestrzeganie minimalnego poziomu praw – podsumowuje, jak cytujemy za „Guardianem”.

TUC wezwało rządzącą Partię Pracy do podjęcia działań z obiecaną przez nią Fair Work Agency, nowym nadrzędnym organem nadzorującym, który będzie miał prawo ścigać i karać grzywnami firmy naruszające prawa swoich pracowników.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

PILNE: Przed ambasadą USA w Londynie znaleziono podejrzaną paczkę

Funkcjonariusze Metropolitan Police interweniowali w związku ze znalezieniem podejrzanej paczki przed budynkiem ambasady USA w Londynie.

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Linie Ryanair i Jet2 wydały ostrzeżenie dla pasażerów w UK

Linie lotnicze Ryanair i Jet2 wydały ostrzeżenia dla wszystkich pasażerów podróżujących z i do Wielkiej Brytanii.

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie