Ponad milion brytyjskich pracowników nie ma ani jednego dnia płatnego urlopu

Nie tylko ponad milion osób zatrudnionych na Wyspie nie ma ani jednego dnia płatnego urlopu, ale pracownicy brytyjskich firm stracili 2 mld funtów w ramach należnego wypoczynku od pracy. Analizy przeprowadzone przez TUC pokazują, w jakiej sytuacji znajdują się obecnie ludzie pracy w UK.

Nieważne, czy pracujesz na kontrakcie zero-hours, zostałeś zatrudniony przez agencję, czy masz stabilne, pełnoetatowe stanowisko. W każdym z wymienionych (i nie tylko) przypadków przysługuje ci prawo do płatnego urlopu.

Komu w UK należy się płatny urlop?

Wypoczynek od pracy o długości do 5,6 tygodni w ciągu roku (ang. statutory leave entitlement lub annual leave) przysługuje pracownikom zatrudnionym w ramach większości typowych umów w UK, wliczając w to: pracowników agencyjnych (ang. agency workers); osoby pracujące w ramach nieregulowanego czasu pracy (ang. workers with irregular hours); osoby zatrudnione przez część roku (ang. part-year worker).

Dodajemy, że pracodawca ma prawo przyznać ci więcej dni urlopu, ale liczba 28 dni to minimum, które prawnie przysługuje większości osób pracujących w Wielkiej Brytanii w pełnym wymiarze godzin.

Co ujawnia raport TUC?

Tyle „teoria”, a jak wygląda „praktyka”? Według analiz TUC znacznie odbiega od ideału. 1,1 miliona pracowników zatrudnionych na Wyspie – a więc około jeden na 25 – nie skorzystało z w ogóle z ani jednego dnia wolnego od pracy. Co więcej, struktura osób poszkodowanych w ten sposób nie była równomierna, bowiem nieproporcjonalnie mocniej zostali dotknięci pracownicy czarnoskórzy oraz osoby należące do mniejszości etnicznych.

Wśród najmocniej poszkodowanych byli również ci pracownicy, których zarobki nie są wysokie. Wśród nich TUC wymienia kelnerów i kelnerki, pracowników opieki i opiekunów domowych oraz osoby zatrudnione cateringu.

Związkowcy wzywają rząd Labour do działań

– Ponad milion osób pracujących zostało pozbawionych należnego im płatnego urlopu, a setkom tysięcy odmówiono podstawowych praw, takich jak otrzymywanie płacy minimalnej – komentuje Paul Nowak, sekretarz generalny TUC. – Te szokujące ustalenia pokazują, dlaczego potrzebujemy ustawy o prawach pracowniczych i stworzenie Fair Work Agency. Osoby pracujące zasługują na uczciwe traktowanie i przestrzeganie minimalnego poziomu praw – podsumowuje, jak cytujemy za „Guardianem”.

TUC wezwało rządzącą Partię Pracy do podjęcia działań z obiecaną przez nią Fair Work Agency, nowym nadrzędnym organem nadzorującym, który będzie miał prawo ścigać i karać grzywnami firmy naruszające prawa swoich pracowników.

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie