czwartek, 19 września, 2024

Ponad milion brytyjskich pracowników nie ma ani jednego dnia płatnego urlopu

Nie tylko ponad milion osób zatrudnionych na Wyspie nie ma ani jednego dnia płatnego urlopu, ale pracownicy brytyjskich firm stracili 2 mld funtów w ramach należnego wypoczynku od pracy. Analizy przeprowadzone przez TUC pokazują, w jakiej sytuacji znajdują się obecnie ludzie pracy w UK.

Nieważne, czy pracujesz na kontrakcie zero-hours, zostałeś zatrudniony przez agencję, czy masz stabilne, pełnoetatowe stanowisko. W każdym z wymienionych (i nie tylko) przypadków przysługuje ci prawo do płatnego urlopu.

Komu w UK należy się płatny urlop?

Wypoczynek od pracy o długości do 5,6 tygodni w ciągu roku (ang. statutory leave entitlement lub annual leave) przysługuje pracownikom zatrudnionym w ramach większości typowych umów w UK, wliczając w to: pracowników agencyjnych (ang. agency workers); osoby pracujące w ramach nieregulowanego czasu pracy (ang. workers with irregular hours); osoby zatrudnione przez część roku (ang. part-year worker).

Dodajemy, że pracodawca ma prawo przyznać ci więcej dni urlopu, ale liczba 28 dni to minimum, które prawnie przysługuje większości osób pracujących w Wielkiej Brytanii w pełnym wymiarze godzin.

Co ujawnia raport TUC?

Tyle „teoria”, a jak wygląda „praktyka”? Według analiz TUC znacznie odbiega od ideału. 1,1 miliona pracowników zatrudnionych na Wyspie – a więc około jeden na 25 – nie skorzystało z w ogóle z ani jednego dnia wolnego od pracy. Co więcej, struktura osób poszkodowanych w ten sposób nie była równomierna, bowiem nieproporcjonalnie mocniej zostali dotknięci pracownicy czarnoskórzy oraz osoby należące do mniejszości etnicznych.

Wśród najmocniej poszkodowanych byli również ci pracownicy, których zarobki nie są wysokie. Wśród nich TUC wymienia kelnerów i kelnerki, pracowników opieki i opiekunów domowych oraz osoby zatrudnione cateringu.

Związkowcy wzywają rząd Labour do działań

– Ponad milion osób pracujących zostało pozbawionych należnego im płatnego urlopu, a setkom tysięcy odmówiono podstawowych praw, takich jak otrzymywanie płacy minimalnej – komentuje Paul Nowak, sekretarz generalny TUC. – Te szokujące ustalenia pokazują, dlaczego potrzebujemy ustawy o prawach pracowniczych i stworzenie Fair Work Agency. Osoby pracujące zasługują na uczciwe traktowanie i przestrzeganie minimalnego poziomu praw – podsumowuje, jak cytujemy za „Guardianem”.

TUC wezwało rządzącą Partię Pracy do podjęcia działań z obiecaną przez nią Fair Work Agency, nowym nadrzędnym organem nadzorującym, który będzie miał prawo ścigać i karać grzywnami firmy naruszające prawa swoich pracowników.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?