Pracodawcy powinni finansować imigrantom naukę języka

Rada Doradcza ds. Migracji w Holandii poinformowała, że zarówno rząd jak i pracodawcy powinni zrobić więcej, aby finansować imigrantom naukę języka holenderskiego. Uzgodnienia dotyczące tego powinny znaleźć się w umowach dotyczących płac.

Rząd i pracodawcy powinni lepiej zadbać o naukę języka holenderskiego wśród pracowników z zagranicy. Tak stwierdziła we wtorek Rada Doradcza ds. Migracji. Według niej fakt, że ponad jedna trzecia pracujących imigrantów zostaje w Holandii na dłuższy okres, ich „lepsze rozumienie języka niderlandzkiego jest niezbędne, aby mogli oni skutecznie korzystać ze swoich umiejętności i kwalifikacji oraz rozwijać się zawodowo”.

Nauka języka dla imigrantów w Holandii

Według Rady Doradczej ds. Migracji kwestie dotyczące nauki języka powinny być także zawarte w umowach dotyczących płac. Jak również warunków pracy między pracodawcą i pracownikiem pochodzącym z zagranicy.

Ponadto znajomość języka niderlandzkiego przyczynia się do integralności społecznej poprzez promowanie komunikacji i interakcji w społeczeństwie holenderskim” – podała Rada.

W zaleceniach Rada podała także, aby władze krajowe jak i lokalne poprawiły swój sposób informowania wszystkich pracowników zagranicznych o ich „prawach i obowiązkach”. Powinny w tym celu używać języka zrozumiałego dla pracowników.

Zalecenie to dotyczy zarówno pracowników o niskich dochodach, jak i tych o wysokich zarobkach. Dzięki temu w większym stopniu można zapobiec wyzyskowi na rynku pracy.
Ponadto wezwano rząd do podjęcia wysiłków na rzecz zwiększenia interakcji między różnymi grupami.

W raporcie napisano: „Wzywamy rząd centralny i władze lokalne nie tylko do dostarczania informacji i praktycznego wsparcia w fizycznych miejscach spotkań. Ale także do organizowania zajęć dostępnych dla wszystkich”.

Imigranci powinni otrzymać większą pomoc władz w nauce języka
Imigranci powinni otrzymać większą pomoc władz w nauce języka / fot. Getty Images

Polityka koegzystencji

Wdrożenie tych zaleceń powinno być częścią 10-letniego „krajowego programu koegzystencji”, według Rady. Z kolei „polityka koegzystencji” powinna stać się integralną częścią strategii rządowej.

Raport sporządzono w oparciu na wcześniejszych badaniach i wywiadach z pracownikami pochodzącymi z różnych krajów. Jego ustalenia nawiązują do kontrowersyjnych propozycji zgłoszonych przez Partię Pracy i PvdA w Amsterdamie w zeszłym roku. Wzywały one firmy zatrudniające dużą liczbę pracowników międzynarodowych do pomocy w zostaniu „Amsterdamczykami” poprzez naukę języka, kultury i historii Holandii.

Przewodnicząca Rady, Monique Kremer, jest świadoma tego, że holenderski rynek pracy potrzebuje imigrantów. Ponadto – w odpowiedzi na raport – minister spraw społecznych, Eddy van Hijum, powiedział, że zbyt wielu migrantów zarobkowych płaci podatki w Holandii, nie mogąc zbudować stabilnej przyszłości.

Dlatego wzywam pracodawców, aby poszli za przykładem sektora sprzątającego, gdzie pracownicy mogą uczestniczyć w bezpłatnych lekcjach języka w godzinach pracy — dodał van Hijum.

Przeczytaj także

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport