Pracodawcy powinni finansować imigrantom naukę języka

Rada Doradcza ds. Migracji w Holandii poinformowała, że zarówno rząd jak i pracodawcy powinni zrobić więcej, aby finansować imigrantom naukę języka holenderskiego. Uzgodnienia dotyczące tego powinny znaleźć się w umowach dotyczących płac.

Rząd i pracodawcy powinni lepiej zadbać o naukę języka holenderskiego wśród pracowników z zagranicy. Tak stwierdziła we wtorek Rada Doradcza ds. Migracji. Według niej fakt, że ponad jedna trzecia pracujących imigrantów zostaje w Holandii na dłuższy okres, ich „lepsze rozumienie języka niderlandzkiego jest niezbędne, aby mogli oni skutecznie korzystać ze swoich umiejętności i kwalifikacji oraz rozwijać się zawodowo”.

Nauka języka dla imigrantów w Holandii

Według Rady Doradczej ds. Migracji kwestie dotyczące nauki języka powinny być także zawarte w umowach dotyczących płac. Jak również warunków pracy między pracodawcą i pracownikiem pochodzącym z zagranicy.

- Advertisement -

Ponadto znajomość języka niderlandzkiego przyczynia się do integralności społecznej poprzez promowanie komunikacji i interakcji w społeczeństwie holenderskim” – podała Rada.

W zaleceniach Rada podała także, aby władze krajowe jak i lokalne poprawiły swój sposób informowania wszystkich pracowników zagranicznych o ich „prawach i obowiązkach”. Powinny w tym celu używać języka zrozumiałego dla pracowników.

Zalecenie to dotyczy zarówno pracowników o niskich dochodach, jak i tych o wysokich zarobkach. Dzięki temu w większym stopniu można zapobiec wyzyskowi na rynku pracy.
Ponadto wezwano rząd do podjęcia wysiłków na rzecz zwiększenia interakcji między różnymi grupami.

W raporcie napisano: „Wzywamy rząd centralny i władze lokalne nie tylko do dostarczania informacji i praktycznego wsparcia w fizycznych miejscach spotkań. Ale także do organizowania zajęć dostępnych dla wszystkich”.

Imigranci powinni otrzymać większą pomoc władz w nauce języka
Imigranci powinni otrzymać większą pomoc władz w nauce języka / fot. Getty Images

Polityka koegzystencji

Wdrożenie tych zaleceń powinno być częścią 10-letniego „krajowego programu koegzystencji”, według Rady. Z kolei „polityka koegzystencji” powinna stać się integralną częścią strategii rządowej.

Raport sporządzono w oparciu na wcześniejszych badaniach i wywiadach z pracownikami pochodzącymi z różnych krajów. Jego ustalenia nawiązują do kontrowersyjnych propozycji zgłoszonych przez Partię Pracy i PvdA w Amsterdamie w zeszłym roku. Wzywały one firmy zatrudniające dużą liczbę pracowników międzynarodowych do pomocy w zostaniu „Amsterdamczykami” poprzez naukę języka, kultury i historii Holandii.

Przewodnicząca Rady, Monique Kremer, jest świadoma tego, że holenderski rynek pracy potrzebuje imigrantów. Ponadto – w odpowiedzi na raport – minister spraw społecznych, Eddy van Hijum, powiedział, że zbyt wielu migrantów zarobkowych płaci podatki w Holandii, nie mogąc zbudować stabilnej przyszłości.

Dlatego wzywam pracodawców, aby poszli za przykładem sektora sprzątającego, gdzie pracownicy mogą uczestniczyć w bezpłatnych lekcjach języka w godzinach pracy — dodał van Hijum.

Przeczytaj także

Polak zatrzymany w Holandii. 20 mln papierosów i 15 ton tytoniu przejęte!

W efekcie akcji policji zatrzymany został Polak zatrzymany w przemyt 20 milionów papierosów!

Polski kierowca potrącił 73-letniego rowerzystę

W piątek po południu polski kierowca potrącił rowerzystę. Do zdarzenia doszło po godzinie 16. W piątkowe popołudnie, 23 maja 2025 roku, na drodze N786 między miejscowościami Beekbergen i Loenen w Holandii.

Wiele rodzin nie ubiega się o zasiłki w Holandii, a ma do nich prawo

Wiele osób w Holandii uprawnionych do zasiłków, w ogóle się o nie nie ubiega. Rezygnują w ten sposób z dużej pomocy finansowej, bardzo często nieświadomie.

Zaginęła dwójka dzieci. Policja znalazła ciała ojca i dzieci w samochodzie

Od soboty w Holandii trwają intensywne poszukiwania rodzeństwa. 10-letni Jeffrey i 8-letnia Emma zaginęli. Istnieją poważne obawy o ich życie i bezpieczeństwo. Szczególnie, ze dziś w nocy odnaleziono auto z ciałami trojga osób,w tym, dzieci.

Zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych w praktyce

Kryzys mieszkaniowy powoduje, że ceny lokali osiągają niewyobrażalny pułap. W efekcie nawet mieszkania socjalne są niezwykle drogie. Władze Holandii zaproponowały zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport