czwartek, 19 września, 2024

Pracownicy opieki z zagranicy skarżą się na wyzysk. Wzrost jest lawinowy

Ostatnie trzy lata przyniosły dramatyczne pogorszenie warunków pracy dla pracowników opieki pochodzących z zagranicy. Dane pokazują, że liczba takich pracowników skarżących się na wyzysk wzrosła w tym czasie aż sześciokrotnie.

Wyzysk pracowników opieki trwa. I jest coraz gorzej

Sektor opieki w UK jest nie tylko znacząco niedofinansowany, ale też targany wieloma nieprawidłowościami. Tych ostatnich, jak pokazują dane the Royal College of Nursing (RCN), jest niestety coraz więcej. Okazuje się, że w latach 2023–2024 z organizacją skontaktowało się aż 134 pracowników opieki, od których pracodawcy zażądali dużych sum pieniędzy na pokrycie tzw. „kosztów zatrudnienia”. W tym rozpatrzenia wniosku wizowego w razie opuszczenia miejsca pracy. Trzy lata wcześniej takich skarg do RCN wpłynęło zaledwie 22.

– Wygląda na to, że nieuczciwi pracodawcy zmuszają migrantów do płacenia tysięcy funtów za samo opuszczenie miejsca pracy i grożą im deportacją. Ci, którzy przybywają do Wielkiej Brytanii, aby opiekować się bezbronnymi, zasługują na znacznie więcej niż tego typu wyzysk – mówi Nicola Ranger, sekretarz generalna RCN. I dodaje: – Niestety wiemy, że wzrost liczby przypadków wyzysku zgłaszanych do RCN to tylko wierzchołek góry lodowej. Pracownicy migrujący są rutynowo zastraszani i boją się zabrać głos. [Pracodawcy] przetrzymują nawet ich paszporty. Znacznie rzadziej są oni też członkami związków zawodowych.

Kryzys w sektorze opieki trwa od kilku lat

W sektorze opieki w UK nigdy nie działo się zbyt dobrze, ale od kilku lat sytuacja uległa w nim dalszemu pogorszeniu. Pandemia z jednej strony, a z drugiej bardziej restrykcyjna polityka migracyjna po Brexicie doprowadziły do ogromnego kryzysu kadrowego w sektorze opieki. Po licznych apelach mających na celu zaradzenie kryzysowi, Partia Konserwatywna zdecydowała się zmienić przepisy i umożliwić podmiotom świadczącym usługi opiekuńcze szybkie zatrudnianie pracowników pod warunkiem spełnienia określonych progów wynagrodzenia. Ale, jak to zwykle bywa, i tutaj sprawdziło się powiedzenie, że każdy kij ma dwa końce. Bo choć według Skills for Care nowe przepisy przyczyniły się do zwiększenia liczby zagranicznych pracowników zatrudnionych w sektorze opieki społecznej dla dorosłych w latach 2020-2024 z 10 000 do 94 000, to z drugiej strony doprowadziły one do pojawienia się fali nadużyć ze strony pracodawców.

Komentarza do nadużyć w sektorze opieki udzielił rzecznik rządu, mówiąc, że w ostatnich latach „nastąpił niedopuszczalny wzrost liczby notowanych przypadków nadużyć i wyzysku pracowników w sektorze opieki społecznej dla dorosłych”. – System sponsoringu (…) uwydatnił te nieetyczne praktyki. W całym sektorze prowadzone są obecnie pilne prace, aby rozwiązać ten problem – dodał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.