Prawo pracy: definicje. Słowniczek Polish Express

Prawo pracy w UK: definicje. Słowniczek Polish Express. Wyjaśnienie pojęć: Appeal, Appeal meeting, Collective grievance, Companion, Line manager, Failure to comply, Grievance meeting, Right to be accompanied, Protected disclosure, Whistle blowing

Słownik terminów używanych w prawie pracy

- Advertisement -

Appeal – apelacja od decyzji dotyczącej rozpatrywania skargi (grievance) bądź postępowania dyscyplinarnego.

Appeal meeting – spotkanie mające na celu rozpatrzenie apelacji w procedurze składania skarg bądź procedurze dyscyplinarnej.

Collective grievance – skarga złożona w imieniu grupy pracowników.

Companion – osoba będąca świadkiem na spotkaniu dyscyplinarnym bądź dotyczącym skargi.

Line manager – bezpośredni zwierzchnik, czyli osoba, do której na ogół składamy grievance.

Failure to comply – niezastosowanie się np. do procedury dyscyplinarnej, może mieć bardzo daleko idące konsekwencje np. dyscyplinarne zwolnienie pracownika przy równoczesnym „failure to comply with disciplinary procedure” powoduje, że takie zwolnienie jest automatycznie bezzasadne (automatically unfair).

Grievance meeting – spotkanie mające na celu omówienie złożonej skargi. Najczęściej bierze w nim udział osoba składająca skargę, jej świadek, bezpośredni zwierzchnik (oczywiście nie w przypadkach, kiedy to jego dotyczy ta skarga).

Right to be accompanied – prawo do świadka. W większości spotkań dotyczących skarg bądź postępowania dyscyplinarnego pracownik ma prawo zabrać ze sobą innego członka załogi lub przedstawiciela związków zawodowych. Niestety, niemożliwe jest na ogół przyprowadzenie na taką rozmowę osób spoza firmy (np. członka rodziny), gdyż pracodawca z reguły odmawia na to zgody zasłaniając się ochroną przed ujawnieniem wewnętrznych spaw firmy.

Protected disclosure – ujawnienie opinii publicznej lub organom państwowym (np. policji) jakichś istotnych faktów dotyczących pracodawcy. Ponieważ takie działanie jest bardzo istotne dla społeczeństwa i często powoduje negatywną reakcję lub/i prześladowania ze strony pracodawcy, wiele krajów wprowadziło specjalne ustawodawstwo mające na celu chronić ludzi, którzy ujawnili takie fakty. W Wielkiej Brytanii taką ustawą jest Public Interest Disclosure Act 1998.

Whistle blowing – „dmuchanie w gwizdek”, potoczne określenie protected disclosure. Nazwa wzięła się z praktyki angielskich policjantów („bobbies”), którzy mieli w zwyczaju gwizdać na widok jakiegoś przestępstwa, aby powiadomić innych policjantów, ale też, aby ostrzec przechodniów o niebezpieczeństwie. Przykładem whistle-blower może być Sherron Watkins z korporacji Enron, która ujawniła jeden z największych skandali finansowych w historii.

Teksty tygodnia

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie