Problemy z zakwaterowaniem pracowników migrujących do Holandii

W Holandii każdy chce dobrej polityki mieszkaniowej uwzględniającej potrzeby imigrantów z innych krajów, ale nikt nie chce w swoim sąsiedztwie „Polenhotelu”.

Aby zobrazować problemy, z jakimi zmaga się Holandia w kwestii mieszkalnictwa mającego zaspokoić potrzeby pracowników z innych krajów, w tym także i z Polski, trzeba napisać, iż w ciągu ostatnich trzech lat wybudowano nieco ponad 3000 mieszkań specjalnie dla imigrantów. Potrzeby jednak sięgają aż 160 tysięcy mieszkań, w tym segmencie rynku nieruchomości! Co jest powodem takiej sytuacji? Realizacje projektów budowlanych są spowalniane, paraliżowane i torpedowane przez lokalnych mieszkańców, władze poszczególnych holenderskich prowincji czy samorządy, jak pisze René Lukassen na łamach „RTL Nieuws”.

W Holandii tymczasowym rozwiązaniem braku odpowiedniej akomodacji dla imigranckich pracowników są tymczasowe domy kontenerowe. „Osiedla” tego typu powstają blisko miejsc zatrudnienia, przy fabrykach, zakładach przemysłowych, czy choćby w parku biznesowym pomiędzy Honselersdijk i Naaldwijk. Taki „dom modułowy” liczy sobie 70 metrów. Ma cztery sypialnie, wspólny salon, kuchnię, prysznic i oddzielną toaletę.

Mieszkanie w Holandii – z jakimi problemami mierzą się imigranci?

Na jedną osobę przypada co najmniej 15 metrów kwadratowych, w tym prywatna sypialnia o powierzchni co najmniej 5,5 metra kwadratowego. 120 takich „domków” pomieści 440 pracowników. Bert Verheij z agencji HomeFlex podkreśla, że takie zakwaterowanie spełnia wszystkie standardy ustanowione przez rząd w zakresie mieszkań dla „pracowników zagranicznych”, jak czytamy w artykule „RTL Nieuws”.

– Sam budowanie jest najłatwiejsze. Trwa sześć miesięcy i w dużej mierze odbywa się w fabryce. Ale już proces, zdobywania pozwoleń i załatwiania wszystkich formalności zajmuje lata – komentuje Verheij.

Problemy z „hotelem dla Polaków” w Elsenbosch

Jak pisze Lukassen wszyscy mają świadomość, że takie inwestycje są potrzebne, ale gdy trzeba podjąć konkretne decyzje i działania, pojawiają się problemy. Cztery lata zajęła budowa tzw. „hotelu dla Polaków” w Elsenbosch w gminie Westland, dokąd tysiące ludzi przyjeżdża do Holandii, aby pracować w przemyśle szklarniowym.

Lokalne władze spierały się o lokalizację budynku, przy czym władze samorządowe chciały uniknąć obszarów zaludnionych, a władze prowincji sprzeciwiały się lokalizacji obiektu na wsi. Kompromis osiągnięto, ale dochodzenie do niego wydłużyło cały proces. Nie obyło się bez formalnych protestów ze strony mieszkańców, a także aktów zwykłego wandalizmu. Nieznani sprawcy zdewastowali budynki firmowe i podpalili samochody w ramach protestu przeciwko „osiedlaniu” imigrantów.

Co musi się zmienić, aby sytuacja się poprawiła?

Liczby nie pozostawiają złudzeń. Jak pisaliśmy wyżej, w ciągu ostatnich 3 lat oddano jedynie 3124 mieszkania dla pracowników zagranicznych w ramach tego typu inwestycji.

Jak podaje portali „Dutch News”, jeśli sprawy będą postępować w takim tempie, zaspokojenie potrzeb wyeliminowanie niedoboru 160 tys. miejsc mieszkaniowych zajmie kolejne… 50 lat.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport