Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Badanie przeprowadzone w całej Wielkiej Brytanii pozwoliło znaleźć metodę leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. U niektórych pacjentów taka terapia może przynieść o wiele lepsze rezultaty niż tradycyjne metody. Wyniki badań uznano za kamień milowy.

Naukowcy z Leeds twierdzą, że wyniki badania FLAIR, które przeprowadzono w 96 ośrodkach onkologicznych w Wielkiej Brytanii, mogą zupełnie zmienić podejście do leczenia najczęstszej postaci białaczki, która występuje u dorosłych.

- Advertisement -

Czy leczenie białaczki jest możliwe bez chemioterapii?

Badanie miało na celu ocenę, czy dwa ukierunkowane leki przeciwnowotworowe mogą być skuteczniejsze niż standardowa chemioterapia u pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (CLL).

W badaniu wzięło udział 786 osób z wcześniej nieleczoną postacią białaczki. Te osoby były losowo przydzielone do grup, które otrzymywały standardową chemioterapię, pojedynczy lek Ibrutynib oraz dwa leki Ibrutynib i Wenetoklaks. Badacze prowadzili testy na podstawie spersonalizowanych badań krwi.

Badanie wykazało, że w ciągu pięciu lat u 94 procent pacjentów, których przypisano do ostatniej grupy, nie doszło do postępu choroby. Wyniki opublikowane w New England Journal of Medicine pokazują, że taka sytuacja wystąpiła wśród 79 procent pacjentów leczonych samym Ibrutynibem. Zaledwie u 58 procent pacjentów korzystających ze standardowej chemioterapii zaszła taka sytuacja.

Leczenie białaczki czeka przełom. Pacjenci nie będą musieli przechodzić chemioterapii? (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)
Leczenie białaczki czeka przełom. Pacjenci nie będą musieli przechodzić chemioterapii? (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)

Tymczasem u 66 procent pacjentów przyjmujących oba leki nie stwierdzono obecności raka w szpiku kostnym po dwóch latach terapii. U osób przyjmujące sam Ibrutynib ten wskaźnik wyniósł 0 procent, a u pacjentów leczonych chemioterapią 48 procent.

Ibrutynib to lek blokujący rozwój nowotworu. Działa poprzez zatrzymywanie sygnałów, których komórki rakowe używają do podziału i wzrostu. Z kolei Wenetoklaks blokuje funkcje białka, które znajduje się w komórkach CLL.

Eksperci twierdzą, że pacjenci leczeni Ibrutynibem i Wenetoklaksem lepiej tolerowali taką terapię niż tradycyjne metody leczenia.

Eksperci nie mają złudzeń – to przełom

Dr Talha Munir, hematolog w szpitalu w Leeds, który kierował badaniem, powiedział:

– Badanie FLAIR to kamień milowy. Wykazaliśmy, że leczenie bez chemioterapii może być nie tylko skuteczne, ale też lepiej tolerowane przez pacjentów. Dostosowując leczenie indywidualnie wkraczamy w erę prawdziwie spersonalizowanej medycyny – twierdzi.

Dr Iain Foulkes, dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji w Cancer Research UK, która sfinansowała badanie powiedział:

– Wyniki pokazują, że możemy zapewnić łagodniejsze, bardziej ukierunkowane leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej. To daje osobom z CLL więcej cennego czasu z ich bliskimi.

– Mamy nadzieję, że wyniki badania Flair zapewnią nowe możliwości leczenia białaczki i innych nowotworów krwi, dzięki wysiłkom naukowców z Leeds i całej Wielkiej Brytanii współpracujących przy tym badaniu – dodaje.

Teksty tygodnia

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie