piątek, 20 września, 2024

American Bully XL – zakaz posiadania psów tej rasy

Zgodnie z obowiązującym prawem, w Anglii, Walii i Szkocji od 31 grudnia 2023 sprzedaż, oddawanie, porzucanie lub rozmnażanie psów American Bully XL jest niezgodne z prawem. Z kolei posiadanie takich zwierząt bez odpowiedniego zwolnienia jest przestępstwem.

Regulacje w tym zakresie zostały wprowadzone zgodnie z zapowiedziami obecnego premiera. Rishi Sunak oświadczył jeszcze w zeszłym roku wprowadzenie zakazu posiadania psów rasy American Bully XLWe wrześniu 2023 szef rządu w mediach społecznościowych zadeklarował, że psy tej rasy stanowią „zagrożenie dla naszych społeczności”.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, wiele osób z zadowoleniem przyjęło zapowiedź wprowadzenie takiego zakazu. Niemniej, pojawiło się również wiele głosów, że taki „ban”, nałożony na konkretną rasę, nie przyniesie oczekiwanego efektu.

„Psy rasy American XL Bully stanowią zagrożenie dla naszych społeczności, a zwłaszcza dla naszych dzieci” – jak pisze premier Sunak w swoich oficjalnych mediach społecznościowych.

Jakimi przepisami są objęci posiadacze psów w UK?

„Podzielam przerażenie społeczne z powodu ostatnich nagrań wideo, które wszyscy widzieliśmy. Wczoraj miał miejsce kolejny domniemany atak psa rasy American XL Bully. Spowodował on śmierć człowieka. Oczywiste jest, że nie chodzi tu o garstkę źle wyszkolonych psów, ale o pewien wzorzec zachowania, który nie może być kontynuowany” – napisał premier Rishi Sunak na Twitterze. Dodajmy, iż miał on na myśli atak na z 14 września 2023 roku, w pobliżu Walsall, gdzie 52-letni Ian Price został pogryziony przez dwa psy. Jego życia nie udało się uratować i później zmarł w szpitalu

Warto w tym miejscu również dodać, iż przedstawiciele rasy American Bully w odmianie XL są odpowiedzialne za połowę wszystkich zgonów związanych z psami w Wielkiej Brytanii od 2021 roku. Do tej pory psy rasy American Bully bez względu na konkretną odmianę nie znajdowały się na liście psów zakazanych w UK. Od dłuższego czasu pojawiły się jednak apele, aby w tym przypadku wprowadzić taki zakaz.

Jakie rasy psów są zakazane w Wielkiej Brytanii?

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem posiadanie niektórych ras psów jest nielegalne. Tymi rasami (oprócz wspomnianych wyżej Americna Bully XL) są:

  • Pitt Bull Terrier
  • Tosa japońska
  • Dog argentyński
  • Fila Brasileiro

Psy ujęte w powyższym rejestrze zakazanych ras psów są odbierane właścicielom bez względu na to, czy są agresywne, czy też nie. Policja ma prawo po prostu zabrać zwierze i nie potrzebuje na to żadnej zgody sądu. Dodatkowo brytyjskie prawo zabrania także sprzedawania, hodowania, oddawania, a nawet porzucania psa będącego przedstawicielem jednej z tych ras.

Przepisy dotyczą nie tylko psów z rodowodem FCI, ale również psów mieszanych i bez odpowiednio udokumentowanego pochodzenia. Co to oznacza? Otóż nawet jeśli twój pies formalnie nie należy do rasy zakazanej, to jeśli ma wiele cech choćby Pit Bull Terriera, to może zostać uznany za zakazanego w UK.

Prawo w tym zakresie jest definiowane przez ustawę Dangerous Dogs Act 1991. Jej celem jest zapobieżenie poważnym skutkom, także tym śmiertelnym, które wiążą się z atakami ze strony psów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?