piątek, 20 września, 2024

Rekordowa liczba Wyspiarzy jeździ do Francji po alkohol. Jest tańszy

Operatorzy promów przewożących ludzi przez kanał La Manche informują, że rekordowe liczby Wyspiarzy kursują do Francji, by zaopatrzyć się w tańszy alkohol. Tak było i wcześniej, przed Brexitem. Ale wydawało się, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię „tradycja” zaopatrywania się w tańsze napoje alkoholowe na kontynencie może odejść w zapomnienie.

Brytyjczycy jeżdżą po tani alkohol do Francji

Pomimo Brexitu, Wyspiarze wciąż kontynuują „tradycję” i wyruszają na jednodniowe wycieczki, by zakupić we Francji tańszy alkohol. Tańsze napoje alkoholowe Brytyjczycy kupują w strefie bezcłowej. W końcu to właśnie przez ostateczne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na granicy francusko-brytyjskiej ponownie pojawiły się w styczniu 2021 r. strefy bezcłowe. Decyzja o opuszczeniu UE umożliwiła sprzedaż bezcłową zarówno na promach kursujących po kanale La Manche, jak i w portach.

– Zdecydowanie widzimy wzrost liczby osób podróżujących do Francji w celu skorzystania ze zwolnień celnych. Od 2021 r. popyt na nasze taryfy na krótki wyjazd zwiększył się ponad trzykrotnie. Natomiast zainteresowanie naszymi jednodniowymi wycieczkami wzrosło ponad dwukrotnie od czasu ich uruchomienia w 2022 r. – informuje na łamach „The Times” Steve Newbery, dyrektor ds. usług pokładowych w linii promowej DFDS.

Ile Wyspiarze mogą przewieźć alkoholu przez granicę?

Zgodnie z prawem Brytyjczycy mogą obecnie przywieźć do Wielkiej Brytanii 42 litry piwa, 18 litrów wina niemusującego i 4 litry alkoholi wysokoprocentowych. Poza tym mogą oni zabrać za jednym razem do UK 9 litrów wina musującego, wina wzmocnionego lub innego napoju alkoholowego o zawartości alkoholu poniżej 22 proc. I to wszystko bez potrzeby uiszczania podatku. Oszczędności są ogromne, mówią eksperci. Dość powiedzieć, że na przykład na jednej butelce markowej tequili Wyspiarze mogą zaoszczędzić nawet 20 funtów.

Tzw. „rejsy alkoholowe” (ang. booze cruises) stały się bardzo popularne w latach 90. XX wieku. To właśnie wtedy Brytyjczycy zaczęli masowo udawać się na druga stronę kanału la Manche po znacznie tańszy alkohol.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?