Rekordowa liczba zgonów spowodowanych alkoholem w Szkocji

Czy mieszkańcy Szkocji mają problem z alkoholem? Jak wynika z oficjalnych danych, liczba osób, których śmierć była spowodowana nadużywaniem alkoholem, nie tylko utrzymuje się (wciąż!) na bardzo wysokim poziomie, ale w 2022 odnotowano największą liczbę zgonów od 15 lat.

Jak podaje National Records of Scotland (NRS) w 2023 roku 1277 osób zmarło z powodu chorób spowodowanych alkoholem i jego nadużywaniem. W zestawieniu z rokiem 2022 liczba tego typu śmierci zwiększyła i jednocześnie była najwyższa od 2008 roku.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, w przypadku mężczyzn liczba zgonów wzrosła do 861. Stanowi to około dwóch trzecich śmierci tego typu na terenie Szkocji. Jeśli chodzi o kobiety, odnotowano 416 zgonów. W porównaniu z zeszłym rokiem było ich mniej o 24.

Szkocja ma problem z alkoholem

Osoby w wieku 45-64 i 65-74 nadal notują najwyższy wskaźnik śmiertelności w tym zakresie. Problemy związane z alkoholem zostały wymienione jako przyczyna śmierci 140 osób w wieku 60-64 lat, podczas gdy 128 osób w wieku 65-69 lat zmarło z tego samego powodu. Najmłodszą grupą wiekową, w której odnotowano jakiekolwiek zgony związane z alkoholem, były osoby w wieku 20-24 lat – mieliśmy dwa takie przypadki.

W Inverclyde, Glasgow, North Lanarkshire i City odnotowaną wyższą liczbę zgonów z alkoholem w tle, niż średnia dla całego kraju. W Glasgow natomiast wciąż mamy najwyższy wskaźnik śmiertelności (184), chociaż w 2022 było jeszcze gorzej (202). Phillipa Haxton z NRS powiedziała, że ​​wskaźniki zgonów na tym tle „generalnie wzrosły” od 2012 roku.

Jakie działania podjął rząd?

Szkocja nadal ma najwyższy wskaźnik zgonów z powodu alkoholu w Wielkiej Brytanii (jak wynika z danych z 2022). Niemniej, różnica między Szkocją a innymi krajami UK zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad. W 2001 r. wskaźnik zgonów z powodu alkoholu w Szkocji był od 2,1 do 2,9 razy wyższy niż w innych krajach Wielkiej Brytanii. W 2022 wskaźnik dla Szkocji był już tylko od 1,2 do 1,6 razy wyższy.

W związku z tymi niepokojącymi ustaleniami rząd w Edynburgu postanowił działać. Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził minimalną cenę jednostkową (MUP) w przypadku napojów wyskokowych. Stało się to w maju 2018 roku. Z kolei od października minimalna cena za jednostkę alkoholu w Szkocji wzrośnie z 50 pensów do 65 pensów, co ma odzwierciedlać wzrost inflacji.

Zmiana spowoduje wzrost minimalnej ceny butelki wódki z 13,13 GBP do 17,06 GBP, a standardowa puszka piwa typu lager z co najmniej 1 GBP do 1,30 GBP.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

DWP wypłaca „hardship payment” osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej

Jeśli świadczenia otrzymywane w ramach Universal Credit zostanie zmniejszony z powodu jakichś sankcji lub kary za oszustwo, można ubiegać się o świadczenie z tytułu trudnej sytuacji ("hardship payment").

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Gwałtowny wzrost cen masła w brytyjskich sklepach

W Wielkiej Brytanii notujemy znaczący wzrost cen masła. Jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych, bez którego trudno wyobrazić sobie zawartość lodówki, dosłownie z miesiąca na miesiąc zdrożał nawet o 20%.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie