Rekordowa liczba zgonów spowodowanych alkoholem w Szkocji

Czy mieszkańcy Szkocji mają problem z alkoholem? Jak wynika z oficjalnych danych, liczba osób, których śmierć była spowodowana nadużywaniem alkoholem, nie tylko utrzymuje się (wciąż!) na bardzo wysokim poziomie, ale w 2022 odnotowano największą liczbę zgonów od 15 lat.

Jak podaje National Records of Scotland (NRS) w 2023 roku 1277 osób zmarło z powodu chorób spowodowanych alkoholem i jego nadużywaniem. W zestawieniu z rokiem 2022 liczba tego typu śmierci zwiększyła i jednocześnie była najwyższa od 2008 roku.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, w przypadku mężczyzn liczba zgonów wzrosła do 861. Stanowi to około dwóch trzecich śmierci tego typu na terenie Szkocji. Jeśli chodzi o kobiety, odnotowano 416 zgonów. W porównaniu z zeszłym rokiem było ich mniej o 24.

Szkocja ma problem z alkoholem

Osoby w wieku 45-64 i 65-74 nadal notują najwyższy wskaźnik śmiertelności w tym zakresie. Problemy związane z alkoholem zostały wymienione jako przyczyna śmierci 140 osób w wieku 60-64 lat, podczas gdy 128 osób w wieku 65-69 lat zmarło z tego samego powodu. Najmłodszą grupą wiekową, w której odnotowano jakiekolwiek zgony związane z alkoholem, były osoby w wieku 20-24 lat – mieliśmy dwa takie przypadki.

W Inverclyde, Glasgow, North Lanarkshire i City odnotowaną wyższą liczbę zgonów z alkoholem w tle, niż średnia dla całego kraju. W Glasgow natomiast wciąż mamy najwyższy wskaźnik śmiertelności (184), chociaż w 2022 było jeszcze gorzej (202). Phillipa Haxton z NRS powiedziała, że ​​wskaźniki zgonów na tym tle „generalnie wzrosły” od 2012 roku.

Jakie działania podjął rząd?

Szkocja nadal ma najwyższy wskaźnik zgonów z powodu alkoholu w Wielkiej Brytanii (jak wynika z danych z 2022). Niemniej, różnica między Szkocją a innymi krajami UK zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad. W 2001 r. wskaźnik zgonów z powodu alkoholu w Szkocji był od 2,1 do 2,9 razy wyższy niż w innych krajach Wielkiej Brytanii. W 2022 wskaźnik dla Szkocji był już tylko od 1,2 do 1,6 razy wyższy.

W związku z tymi niepokojącymi ustaleniami rząd w Edynburgu postanowił działać. Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził minimalną cenę jednostkową (MUP) w przypadku napojów wyskokowych. Stało się to w maju 2018 roku. Z kolei od października minimalna cena za jednostkę alkoholu w Szkocji wzrośnie z 50 pensów do 65 pensów, co ma odzwierciedlać wzrost inflacji.

Zmiana spowoduje wzrost minimalnej ceny butelki wódki z 13,13 GBP do 17,06 GBP, a standardowa puszka piwa typu lager z co najmniej 1 GBP do 1,30 GBP.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Asda zwalnia 475 pracowników i ogranicza pracę hybrydową

W ramach restrukturyzacji firmy Asda zwalnia 475 swoich pracowników w Leeds i Leicester. A także ogranicza tryb pracy hybrydowej.

Pobierasz Universal Credit? Sprawdź, czy możesz dostać 1200 funtów

Osoby, które pobierają Universal Credit, powinny sprawdzić, czy kwalifikują się do premii w wysokości 1200 funtów.

Niepokojący trend w emeryturach, który niszczy oszczędności

Z najnowszych danych wynika, że w Wielkiej Brytanii nastąpił niepokojący trend w emeryturach. Może on zniszczyć oszczędności wielu osób.

Co trzecie dziecko urodzone w UK ma matkę z zagranicy! Polska wypada z czołówki

Jak co roku, Office of National Statistics opublikował dane...

Londyńskie lotniska chcą zwiększyć przepustowość o dodatkowe 83,5 mln pasażerów rocznie

Jeśli plany rozbudowy założone przez wszystkie pięć londyńskich lotnisk zostaną zrealizowane, to przepustowość brytyjskiej stolicy zwiększy się o 83,5 miliona pasażerów rocznie do połowy lat 40. XXI wieku

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie