Remembrance Sunday: Król Karol uhonoruje dwiema minutami ciszy pamięć żołnierzy

Król Karol III poprowadzi dygnitarzy podczas składania wieńców pamiątkowych przy Cenotafie przy Whitehall dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy, z okazji Remembrance Sunday.

Remembrance Sunday, czyli Niedziela Pamięci obchodzona jest każdego roku w drugą niedzielę listopada. W czasie tego dnia oddaje się hołd przez złożenie wieńców pod Cenotafem – pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy w obu wojnach światowych, a także w innych konfliktach.

- Advertisement -

Dwie minuty ciszy w Remembrance Sunday

O godzinie 11.00 poległych uhonoruje się dwiema minutami ciszy. Następnie król Karol i inni członkowie rodziny królewskiej, a także wyżsi rangą politycy złożą wieńce pod pomnikiem. Jak zwykle nie zabraknie także tysięcy weteranów, personelu wojskowego, a także zwykłych obywateli podczas uroczystości.

Król Karol w Niedzielę Pamięci / fot. Getty Images

Cenotaf pozostaje pod całodobową ochroną policji, aż do zakończenia obchodów upamiętniających poległych żołnierzy.

W Remembrance Day nie zaplanowano żadnych protestów, ale policjanci pozostają w gotowości. Na ulicach stolicy rozmieszczono 1375 funkcjonariuszy, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem obchodów.

Reprezentowanych w czasie uroczystości będzie ponad 300 różnych sił zbrojnych i organizacji cywilnych. A także około 300 weteranów niezrzeszonych, którzy zostali zaproszeni do przyłączenia się do obchodów po raz pierwszy.

Sobotnie zamieszki

Przypomnijmy, że w sobotę dziewięciu funkcjonariuszy policji zostało rannych w zamieszkach wywołanych przez grupy prawicowych ekstremistów. Do bójek doszło po godzinie 10.00, gdy policja próbowała zatrzymać grupę ludzi niosących flagi św. Jerzego i maszerujących w kierunku Cenotafu.

Prawicowi ekstremiści zorganizowali kontrmanifestację do marszu propalestyńskiego, w którym wzięło udział 300 000 osób domagających się zaprzestania bombardowań cywilów w Gazie.

Agresywni uczestnicy kontrmanifestacji starli się z policją, która aresztowała 126 z nich. Grupa prawicowców, która skandowała „Anglia aż do śmierci” przebiła się przez policyjną barierę.

Teksty tygodnia

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

9-letni Polak podbija światowe pola golfowe. Opowiedział nam o swojej pasji

Alex ma zaledwie 9 lat, a już został okrzyknięty jednym z największych objawień młodego golfa. Polski golfista opowiedział o swojej determinacji i sukcesach.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie