Król Karol III poprowadzi dygnitarzy podczas składania wieńców pamiątkowych przy Cenotafie przy Whitehall dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy, z okazji Remembrance Sunday.
Remembrance Sunday, czyli Niedziela Pamięci obchodzona jest każdego roku w drugą niedzielę listopada. W czasie tego dnia oddaje się hołd przez złożenie wieńców pod Cenotafem – pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy w obu wojnach światowych, a także w innych konfliktach.
Dwie minuty ciszy w Remembrance Sunday
O godzinie 11.00 poległych uhonoruje się dwiema minutami ciszy. Następnie król Karol i inni członkowie rodziny królewskiej, a także wyżsi rangą politycy złożą wieńce pod pomnikiem. Jak zwykle nie zabraknie także tysięcy weteranów, personelu wojskowego, a także zwykłych obywateli podczas uroczystości.
Cenotaf pozostaje pod całodobową ochroną policji, aż do zakończenia obchodów upamiętniających poległych żołnierzy.
W Remembrance Day nie zaplanowano żadnych protestów, ale policjanci pozostają w gotowości. Na ulicach stolicy rozmieszczono 1375 funkcjonariuszy, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem obchodów.
Reprezentowanych w czasie uroczystości będzie ponad 300 różnych sił zbrojnych i organizacji cywilnych. A także około 300 weteranów niezrzeszonych, którzy zostali zaproszeni do przyłączenia się do obchodów po raz pierwszy.
Sobotnie zamieszki
Przypomnijmy, że w sobotę dziewięciu funkcjonariuszy policji zostało rannych w zamieszkach wywołanych przez grupy prawicowych ekstremistów. Do bójek doszło po godzinie 10.00, gdy policja próbowała zatrzymać grupę ludzi niosących flagi św. Jerzego i maszerujących w kierunku Cenotafu.
Prawicowi ekstremiści zorganizowali kontrmanifestację do marszu propalestyńskiego, w którym wzięło udział 300 000 osób domagających się zaprzestania bombardowań cywilów w Gazie.
Agresywni uczestnicy kontrmanifestacji starli się z policją, która aresztowała 126 z nich. Grupa prawicowców, która skandowała „Anglia aż do śmierci” przebiła się przez policyjną barierę.