Remembrance Sunday: Król Karol uhonoruje dwiema minutami ciszy pamięć żołnierzy

Król Karol III poprowadzi dygnitarzy podczas składania wieńców pamiątkowych przy Cenotafie przy Whitehall dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy, z okazji Remembrance Sunday.

Remembrance Sunday, czyli Niedziela Pamięci obchodzona jest każdego roku w drugą niedzielę listopada. W czasie tego dnia oddaje się hołd przez złożenie wieńców pod Cenotafem – pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy w obu wojnach światowych, a także w innych konfliktach.

- Advertisement -

Dwie minuty ciszy w Remembrance Sunday

O godzinie 11.00 poległych uhonoruje się dwiema minutami ciszy. Następnie król Karol i inni członkowie rodziny królewskiej, a także wyżsi rangą politycy złożą wieńce pod pomnikiem. Jak zwykle nie zabraknie także tysięcy weteranów, personelu wojskowego, a także zwykłych obywateli podczas uroczystości.

Król Karol w Niedzielę Pamięci / fot. Getty Images

Cenotaf pozostaje pod całodobową ochroną policji, aż do zakończenia obchodów upamiętniających poległych żołnierzy.

W Remembrance Day nie zaplanowano żadnych protestów, ale policjanci pozostają w gotowości. Na ulicach stolicy rozmieszczono 1375 funkcjonariuszy, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem obchodów.

Reprezentowanych w czasie uroczystości będzie ponad 300 różnych sił zbrojnych i organizacji cywilnych. A także około 300 weteranów niezrzeszonych, którzy zostali zaproszeni do przyłączenia się do obchodów po raz pierwszy.

Sobotnie zamieszki

Przypomnijmy, że w sobotę dziewięciu funkcjonariuszy policji zostało rannych w zamieszkach wywołanych przez grupy prawicowych ekstremistów. Do bójek doszło po godzinie 10.00, gdy policja próbowała zatrzymać grupę ludzi niosących flagi św. Jerzego i maszerujących w kierunku Cenotafu.

Prawicowi ekstremiści zorganizowali kontrmanifestację do marszu propalestyńskiego, w którym wzięło udział 300 000 osób domagających się zaprzestania bombardowań cywilów w Gazie.

Agresywni uczestnicy kontrmanifestacji starli się z policją, która aresztowała 126 z nich. Grupa prawicowców, która skandowała „Anglia aż do śmierci” przebiła się przez policyjną barierę.

Teksty tygodnia

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie