Richard K., który zabił Polaka i jego żonę w Weiteveen z nowymi zarzutami

Richard K., mężczyzna oskarżony o zabójstwo 44-letniej Ineke M. i jej męża, 38-letniego Przemysława Cz. w Weiteveen w styczniu, będzie również ścigany za nielegalne posiadanie broni palnej. W dniu wczorajszym, we wtorek 16 lipca 2024 roku nowe zarzuty w tej sprawie pojawiły się ze strony holenderskiej prokuratury.

Przed holenderskim wymiarem sprawiedliwości K. przyznał się do zabicia naszego rodaka i jego partnerki. Tragedia ta była dramatycznym finałem całorocznego sporu o stan sprzedanego polsko-holenderskiej parze domu i głośnym echem odbija się w lokalnych mediach. Obecnie badany jest wątek broni, której sprawca użył w tym morderstwie.

Dysponował on pozwoleniem na broń palną, ale do popełnienia przestępstwa użył nielegalnie zdobytej broni. W zeszłym miesiącu policja aresztowała dwie osoby odpowiedzialne za dostarczenie mu narzędzi zbrodni, jak czytamy na łamach „NL Times”. Teraz zostali oskarżeni o handel bronią w odrębnej sprawie.

Nowe zarzuty w sprawie Richarda K.

Dodajmy, że sam K. nie pojawił się na wczorajszej rozprawie. Jego prawnik Justus Reisinger, uważa za mało prawdopodobne, aby jego klient został również oskarżony o handel bronią. Jednocześnie adwokat zwraca uwagę, że K. nie został jeszcze przyjęty na ocenę psychiatryczną, której celem byłoby ustalenie, czy wcześniejsze urazy mózgu odegrały rolę w morderstwach. Oskarżony miał trafić do instytutu psychiatrycznego w maju, ale przełożono to na wrzesień.

Przypomnijmy okoliczności tej dramatycznej zbrodni. Doszło do niej na początku roku, konkretnie we wtorek 16 stycznia 2024 roku, w miejscowości Weiteveen, która leży we wschodniej części Królestwa Niderlandów. Nasz rodak i jego holenderska partnerka zostali pozbawieni życia w wyniku sporu odnośnie sprzedaży domu. 50-letni Richard K. zastrzelił 38-letniego Przemysława Cz. oraz 44-letnią Inneke M.

Zabójstwo polskiego emigranta w Weiteveen

Warto również zwrócić uwagę, że lokalni mieszkańcy stanęli po stronie sprawcy. Pojawiły się głosy, zgodnie z którymi morderca miał być bohaterem, ponieważ „bronił” się przed „roszczeniowym” Polakiem i jego żoną. „To byli naprawdę okropni ludzie” – jak miał relacjonować jeden z lokalnych mieszkańców dziennikarzom AD. Natomiast w dzienniku „De Telegraaf” zwrócono uwagę, że także opinia publiczna próbowała usprawiedliwiać Holendra. Pisano o problemach, jakie miała mu sprawiać polsko-holenderska para narzekająca na sprzedany dom i jego usterki, różne niedoróbki i ukryte wady.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Polski imigrant i jego partnerka zostali zabici na oczach ich 12-letniego synka

Z kolei 17 kwietnia 2024 roku przed obliczem sądu w Assen stanął Richard K. i wyraził skruchę w związku z morderstwem, którego dokonał. Sprawca z łkaniem przeczytał swoje oświadczenie w sprawie morderstwa Polaka i jego holenderskiej partnerki. – Cokolwiek wydarzyło się wcześniej, to nie usprawiedliwia tego, co wydarzyło się 16 stycznia – stwierdził K, jak cytujemy za serwisem “NL Times”. – Mogło stać się zupełnie inaczej i powinno stać się zupełnie inaczej – dodawał.

Przypominamy szczegóły tej dramatycznej zbrodni

Mężczyzna wyraził nadzieję, że bliscy Ineke i Przemysława „będą mogli znaleźć dla siebie wiele wsparcia”, a ich dzieci „będą mogły zachować piękne wspomnienia swoich rodziców”.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Morderca Polaka twierdzi, że „nie był sobą”, gdy zabił ofiarę

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport