Rozmiary obuwia w UK – sprawdź polskie odpowiedniki angielskiej rozmiarówki butów

Lubisz kupować buty, ale wciąż gubisz się w rozmiarach obuwia w UK? Nic dziwnego, skoro angielska rozmiarówka butów jest zupełnie inna niż polska! Zobacz, jak w prosty sposób przełożyć rozmiary obuwia w UK na polską numerację. 

Polską rozmiarówkę butów znamy od dziecka – i znamy ją na pamięć, nie mając najmniejszych wątpliwości co do naszego własnego rozmiaru buta. Niestety, po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii sprawa zakupu obuwia w UK dość mocno się komplikuje, ponieważ angielska rozmiarówka butów w niczym nie przypomina tej polskiej. Rozmiary butów są jednocyfrowe, a często również podaje się szerokość buta w postaci literowej oraz rozmiary połówkowe.

Trudność okazuje się jeszcze większa, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że czasem jednemu rozmiarowi polskiemu odpowiada więcej niż jeden rozmiar angielski. Jak sobie z tym poradzić, idąc na zakupy w UK? Podpowiadamy – zobacz poniżej tablekę przedstawiającą rozmiary obuwia UK, przełożone na centymetry i polską rozmiarówkę!

Rozmiary obuwia UK

Rozmiar swojej stopy można przełożyć na angielską rozmiarówkę butów na dwa sposoby. W pierwszym sposobie trzeba znać swój polski rozmiar buta i skorzystać z naszej tabelki. W drugim sposobie trzeba znać długość swojej stopy w centymetrach (cm), gdyż bardzo często producenci obuwia zamieszczają taką informację na pudełku lub bucie. Długość stopy można zmierzyć odrysowując stopę na kartce i mierząc odległość od pięty do dużego palca lub w sklepie za pomocą miarki.

Długość stopy przydatna jest również przy zakupie rolek, wrotek czy też butów narciarskich, których rozmiary określa się w tzw. Mondopoint. Mondopoint określony został w latach siedemdziesiątych przez International Organization for Standardization (ISO) i miał na celu ujednolicenie rozmiarów obuwia na świecie. Teoretycznie Mondopoint jest liczony poprzez pomiar długości i szerokości stopy w milimetrach, ale został uproszczony do samego określenia długości stopy w centymetrach, od pięty do dużego palca. Niestety Mondopoint nie przyjął się jako oficjalna rozmiarówka obuwia i wiele krajów stosuje własne rozmiary.

Poniżej zamieszczamy tabelę z angielską rozmiarówką butów oraz odpowiadającą jej rozmiarówką polską, a także z właściwymi długościami w centymetrach. Rozmiary obuwia w UK podajemy zarówno damskie, męskie, jak i dziecięce.

 

Rozmiaru obuwia w UK z polskimi odpowiednikami

Szerokość obuwia UK

Należy pamiętać też o tym, że wiele marek obuwia w UK poza podaniem standardowego rozmiaru buta wynikającego z długości stopy, określa także szerokość buta najczęściej w postaci oznaczeń literowych. Oznaczenia takie posiada na przykład  Clarks, czy też New Balance.

Standardowe buty mają szerokość D i takie najczęściej występują w sklepach. Jednak poza D, można kupić znacznie szersze buty, co jest dobrą wiadomością dla osób z szerokimi stopami.

Na przykład Clarks poza numeracją buta podaje szerokość C, D, E, EE, 4E, która odpowiednio oznacza wąskie, normalne, szerokie, bardzo szerokie. Dlatego buty w tym samym rozmiarze mogą znacznie się różnić szerokością, a co za tym idzie komfortem noszenia. Kupując obuwie należy zwrócić uwagę na oznaczenie szerokości buta.

Rozmiary obuwia w UK dla dzieci

Szerokość obuwia ma ogromne znaczenie szczególnie przy zakupie butów dla dzieci. Szerokie buty są wygodniejsze i łatwiejsze do zakładania. Warto sprawdzić obuwie EE z modeli dziecięcych przed zakupem. Zwłaszcza jeśli są to pierwsze buty dziecka.

Jak najlepiej dobrać buty?

Przede wszystkim buty powinny być dobrze dopasowane i wygodne. Oznacza to, że nie powinny być ani za ciasne, ani za luźne, ani za duże, ani za małe. Wydaje się to bardzo proste i logiczne, jednak cała rzesza osób boryka się z niewygodnymi butami.

Wg. ekspertów z firmy Clarks, poniższe porady powinny pomóc:

  • Dopasuj buty do większej stopy – wielu z nas ma jedną stopę, która jest nieco większa, więc wybierz rozmiar buta, który najlepiej pasuje do tej stopy.
  • Przymierz buty na obu stopach – Nawet jeśli but dobrze przylega do większej stopy, upewnij się, że jest równie wygodny na mniejszej stopie.
  • Ruszaj się przymierzając buty. Przejdź się po sklepie i sprawdź, czy buty są wygodne.
  • Załóż skarpetki podczas przymierzania butów. Jeśli zwykle nosisz grubsze skarpety, weź je ze sobą.
  • Kupuj buty po południu. Stopy puchną w ciągu dnia, więc najlepiej jest wybrać się na zakupy obuwnicze po południu, kiedy stopy są największe.

Skąd wiadomo czy but pasuje?

Najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie, czy but jest za duży czy za mały, jest sprawdzenie, ile miejsca jest w palcach buta. Między najdłuższym palcem a końcem buta powinno być około jednego palca szerokości. Innym sposobem na sprawdzenie tego jest wsunięcie palca między piętę stopy a piętę buta. Powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby palec dobrze i ciasno pasował. Jeśli palec wsuwa się łatwo z zapasem miejsca, prawdopodobnie powinieneś zmniejszyć rozmiar o pół rozmiaru, a jeśli jest ciasno, zwiększ rozmiar o pół rozmiaru. Ten sposób stosują często rodzice kupujący dzieciom buty.

Jednak wiadomo, że znaczenie ma też szerokość buta i jego wysokość. Niższe buty, w których stopa nie dochodzi do końca, będą wydawały się ciaśniejsze. To samo z wąskimi butami. Mimo że w palcach będzie sporo miejsca, buty mogą być za ciasne. Buty, które są ciaśniejsze, mogą ocierać, a ponieważ tarcie to może powodować pęcherze, najlepiej jest mieć trochę swobody. Podbicie stopy powinno wygodnie mieścić się w najszerszej części buta, a przy pięcie należy upewnić się, że jest trochę miejsca na lekki poślizg pięty.

Nie ma sensu liczenie na to, że buty się rozejdą

Niegdyś popularne powiedzenie, że buty się rozejdą, wynikało z tego, że dostępność obuwia była bardzo ograniczona. Kupowano to co było, a więc i niedobrane obuwie. Jeśli para butów wydaje się zbyt ciasna, należy przymierzyć buty o pół rozmiaru większe, ponieważ nie ma sensu czekanie, aż się rozciągną. To może nigdy nie nastąpić. But ma być wygodny od pierwszego dnia. Wiele firm oferuje rozmiary połówkowe z czego warto korzystać.

Co z osobami, które nie mogą dobrać butów?

Niektórzy mają specyficzne cechy stóp – wąskie, z wysokim podbiciem, z niskim podbiciem. Problemem jest też znacząca różnica w rozmiarze między lewą i prawą stopą.  Pomocne dla nich może być noszenie wkładek. Istnieje wiele rodzajów wkładek i pozwolą one uzyskać najlepsze możliwe dopasowanie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Premier UK podpisuje nowe umowy imigracyjne z UE

Premier UK zacieśnił współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w kwestii imigracji i podpisze nowe umowy imigracyjne.

Polska rodzina wywalczyła settled status dla 81-letniej imigrantki z Polski

Wielka ulga dla polskiej rodziny mieszkającej w Colchester. Ostatecznie Home Office pozwoliło, aby 81-letnia Polka, która od ponad dekady legalnie mieszka w UK, pozostała na Wyspach. Kobiecie groziła deportacja do Polski.

Poseł Partii Pracy ofiarą przestępstwa – parlamentarzysta został napadnięty i okradziony

Poseł Partii Pracy Chris Webb został zaatakowany przez grupę zamaskowanych osób, gdy wracał wieczorem z parlamentu do swojego domu. Parlamentarzysta reprezentujący w Izbie Gmin okręg Blackpool South padł ofiarą gangu, który najwyraźniej specjalizuje się w „błyskawicznych” kradzieżach.

Farmer odebrał sobie życie na wieść o zmianach podatkowych rządu Labour

Jego syn nie ma wątpliwości, że 78-letni farmer został „zniszczony” przez perspektywę zapłacenia podatku od swojego rodzinnego majątku, którego wartość wynosi 2 mln funtów.

Osoby pobierające Universal Credit otrzymują wiadomości SMS od HMRC – co one oznaczają?

Od kilku dni osoby korzystające z zasiłku Universal Credit otrzymują nietypowe wiadomości SMS od HMRC. Co one oznaczają?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie