Ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki przedszkolnej. Kto się kwalifikuje?

2 stycznia ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki na dzieci w wieku dwóch lat. Program pomocowy dla pracujących rodziców w zakresie darmowej opieki przedszkolnej jest stale rozbudowywany.

Darmowa opieka przedszkolna – na dzieci w jakim wieku przysługuje?

Obecnie pomoc rządowa w zakresie darmowej opieki przedszkolnej obejmuje pracujących rodziców trzy- i czterolatków. Program pozwala tymże rodzicom na skorzystanie z darmowej opieki w wymiarze 30 godzin tygodniowo. Ale rząd rozszerza właśnie program pomocy pracującym rodzicom na również inne, młodsze dzieci, w wieku od 9 miesięcy do 3 lat. Początkowo, bo już od kwietnia tego roku, z pomocy skorzystają kwalifikujący się rodzice dwulatków, a darmowa pomoc obejmie 15 godzin tygodniowo. Docelowo natomiast rządzący chcą wprowadzić 30 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo u zatwierdzonego świadczeniodawcy dla wszystkich dzieci w wieku od 9 miesięcy roku życia do chwili rozpoczęcia nauki w szkole.

- Advertisement -

Kto kwalifikuje się do otrzymania pomocy?

Pomoc w zakresie darmowej opieki nad dziećmi nie jest bezwarunkowa. Jest ona uwarunkowana zarówno wymogiem posiadania pracy, jak i nieprzekraczaniem konkretnego progu dochodów. W gospodarstwie domowym ubiegającym się o świadczenie, oboje partnerzy muszą zarabiać średnio co najmniej 167 funtów tygodniowo. To równa się 16 godzinom pracy przy minimalnej kwocie wynagrodzenia. Do pomocy kwalifikują się pracujący rodzice, którzy indywidualnie zarabiają netto ponad 8670 funtów, ale mniej niż 100 000 funtów rocznie. W przypadku par żaden z partnerów/współmałżonków nie może zarabiać mniej niż 8670 funtów i więcej niż 100 000 funtów. Do pomocy kwalifikują się wreszcie gospodarstwa domowe, w których jeden z partnerów przebywa na urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub adopcyjnym. Albo gdy partner nie może podjąć pracy ze względu na niepełnosprawność lub inne obowiązki opiekuńcze.

Od kwietnia tego roku pomoc w zakresie darmowej opieki otrzymają rodzice dwulatków w wymiarze 15 godzin tygodniowo. Nabór wniosków rozpoczął się 2 stycznia. W trakcie trwania programu rodzice będą jednak musieli potwierdzać co trzy miesiące, że nadal kwalifikują się do korzystania z pomocy. Wnioski najlepiej jest składać za pośrednictwem rządowej strony internetowej Childcare Choices. Darmowa opieka nie pokrywa jednak, jak czytamy na stronie, „kosztów posiłków, innych materiałów eksploatacyjnych (takich jak pieluszki czy krem przeciwsłoneczny), dodatkowych godzin ani dodatkowych zajęć (takich jak wycieczki)”. Dostawcy usług opiekuńczych mogą pobierać za wyżywienie czy dodatkowe zajęcia dodatkowe opłaty.

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Amazon stworzy tysiące nowych miejsc pracy w UK! Gdzie i kiedy powstaną nowe centra?

Amazon ogłosił plany rozszerzenia swojej działalności w Wielkiej Brytanii, zapowiadając utworzenie tysięcy nowych miejsc pracy. Technologiczny gigant zamierza zainwestować aż 40 miliardów funtów w ciągu najbliższych trzech lat.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie