piątek, 20 września, 2024

Ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki przedszkolnej. Kto się kwalifikuje?

2 stycznia ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki na dzieci w wieku dwóch lat. Program pomocowy dla pracujących rodziców w zakresie darmowej opieki przedszkolnej jest stale rozbudowywany.

Darmowa opieka przedszkolna – na dzieci w jakim wieku przysługuje?

Obecnie pomoc rządowa w zakresie darmowej opieki przedszkolnej obejmuje pracujących rodziców trzy- i czterolatków. Program pozwala tymże rodzicom na skorzystanie z darmowej opieki w wymiarze 30 godzin tygodniowo. Ale rząd rozszerza właśnie program pomocy pracującym rodzicom na również inne, młodsze dzieci, w wieku od 9 miesięcy do 3 lat. Początkowo, bo już od kwietnia tego roku, z pomocy skorzystają kwalifikujący się rodzice dwulatków, a darmowa pomoc obejmie 15 godzin tygodniowo. Docelowo natomiast rządzący chcą wprowadzić 30 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo u zatwierdzonego świadczeniodawcy dla wszystkich dzieci w wieku od 9 miesięcy roku życia do chwili rozpoczęcia nauki w szkole.

Kto kwalifikuje się do otrzymania pomocy?

Pomoc w zakresie darmowej opieki nad dziećmi nie jest bezwarunkowa. Jest ona uwarunkowana zarówno wymogiem posiadania pracy, jak i nieprzekraczaniem konkretnego progu dochodów. W gospodarstwie domowym ubiegającym się o świadczenie, oboje partnerzy muszą zarabiać średnio co najmniej 167 funtów tygodniowo. To równa się 16 godzinom pracy przy minimalnej kwocie wynagrodzenia. Do pomocy kwalifikują się pracujący rodzice, którzy indywidualnie zarabiają netto ponad 8670 funtów, ale mniej niż 100 000 funtów rocznie. W przypadku par żaden z partnerów/współmałżonków nie może zarabiać mniej niż 8670 funtów i więcej niż 100 000 funtów. Do pomocy kwalifikują się wreszcie gospodarstwa domowe, w których jeden z partnerów przebywa na urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub adopcyjnym. Albo gdy partner nie może podjąć pracy ze względu na niepełnosprawność lub inne obowiązki opiekuńcze.

Od kwietnia tego roku pomoc w zakresie darmowej opieki otrzymają rodzice dwulatków w wymiarze 15 godzin tygodniowo. Nabór wniosków rozpoczął się 2 stycznia. W trakcie trwania programu rodzice będą jednak musieli potwierdzać co trzy miesiące, że nadal kwalifikują się do korzystania z pomocy. Wnioski najlepiej jest składać za pośrednictwem rządowej strony internetowej Childcare Choices. Darmowa opieka nie pokrywa jednak, jak czytamy na stronie, „kosztów posiłków, innych materiałów eksploatacyjnych (takich jak pieluszki czy krem przeciwsłoneczny), dodatkowych godzin ani dodatkowych zajęć (takich jak wycieczki)”. Dostawcy usług opiekuńczych mogą pobierać za wyżywienie czy dodatkowe zajęcia dodatkowe opłaty.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?