piątek, 20 września, 2024

Rząd Partii Pracy zapowiada zmiany w kalkulowaniu płacy minimalnej

Po raz pierwszy Low Pay Commission będzie musiała uwzględnić koszty utrzymania przy obliczaniu sugerowanego poziomu płacy minimalnej obowiązujące w UK. Co oznacza to dla wysokości brytyjskiego National Living Wage oraz National Minimum Wage? Jakich zmian można spodziewać się w tym zakresie?

Jakie zmiany Partia Pracy zamierza wprowadzić przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia? Według doniesień „The Daily Mirror” urzędnicy po raz pierwszy w historii będą musieli uwzględnić rosnące koszt utrzymania przy kalkulacji stawki National Living Wage i National Minimum Wage. Oprócz tego różnica między płacą minimalną dla młodszych i starszych pracowników zostanie zmniejszona.

Zmiany w tym zakresie wynikają z zaleceń obecnego ministra biznesu Jonathana Reynoldsa, który polecił niezależnemu organowi uwzględnienie kosztów utrzymania przy składaniu przyszłych sugestii dotyczących najniższego wynagrodzenia.

Czego dotyczą zapowiedzi rządu Partii Pracy?

– Przez zbyt długi czas ludzie pracujący zmagali się z najgorszymi konsekwencjami kryzysu kosztów utrzymania, ale ten rząd podejmuje odważne działania, aby temu zaradzić i sprawić, by praca się opłacała – komentuje minister Reynolds, jak cytujemy za „Mirrorem”.

– Nowe wytyczne dla LPC to pierwszy z wielu ważnych kroków, jakie podejmiemy, aby wesprzeć więcej osób w pozostaniu w pracy i poprawić ich standard życia. Naszym celem pozostaje wkładanie większej ilości pieniędzy do kieszeni ludzi pracujących i pobudzanie wzrostu gospodarczego – podsumowuje.

Praca musi się opłacać

– Dla wielu osób praca nie jest wystarczająco opłacalna, aby pokryć podstawowe potrzeby – dodaje wicepremier Angela Raynor. – Dlatego szybko działamy, aby przywrócić bezpieczeństwo i godność wszystkim ludziom ciężko pracującym, aby zbudować ten kraj od podstaw, dając nadzieję tym, którzy dążą do poprawy życia dla siebie i swoich rodzin – dodaje członkini gabinety Keir Starmera, zaznaczając, że „za pomocą prawdziwej płacy minimalnej” możliwe jest stworzenie „sprawiedliwszej i bardziej ambitnej przyszłości dla pracy w Wielkiej Brytanii”

Co więcej, minister Reynolds polecił LPC zmniejszenie różnicę między stawką płacy minimalnej dla osób w wieku 18–20 lat a krajową płacą minimalną jako „pierwszy krok” w kierunku całkowitego zniesienia niższej stawki dla młodszych pracowników.

Ile wynoszą obecne stawki minimalnego wynagrodzenia w UK?

Krajowa płaca minimalna National Living Wage jest to prawnie wiążąca minimalna stawka godzinowa dla wszystkich bez wyjątku pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 21. rok życia. W chwili obecnej znajduje się na poziomie 11,44 funta za godzinę pracy.

Oto zestawienie stawek minimalnych, które zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2024:

Płaca National Living Wage (dla osób powyżej 21. roku życia) wynosi 11,44 GBP
Płaca National Minimum Wage (dla osób w wieku 18-20) wynosi do 8,60 GBP
Płaca National Minimum Wage (dla osób w wieku poniżej 18 lat) wynosi 6,40 GBP

Od czego zależy poziom minimalnego wynagrodzenia w UK?

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii jest uzależniona przede wszystkim od wieku pracownika i on determinuje jego zarobki na minimalnym, prawnie dozwolonym poziomie. Im dana osoba starsza, tym wyższa stawka minimalna za godzinę wykonanej pracy. Wyjątkiem są osoby określane jako „praktykanci”. Niezależnie od wieku stawka jest taka sama, zwykle nie wyższa niż ta, otrzymywana przez pełnoprawnych pracowników z najmłodszej grupy wiekowej.

Zasadniczo, stawka National Living Wage obowiązuje osoby od 21. roku życia wzwyż, co zmieniło się w ostatnim roku rządów Partii Konserwatywnej. Z kolei stawka National Minimum Wage to płaca minimalna dla osób z młodszych grup wiekowych (18-20 lat oraz poniżej 18. roku życia). Warto pamiętać, że czymś zupełnie innym jest Real Living Wage, czyli dobrowolna (nienakazywana przez prawo) stawka minimalna za godzinę pracy w UK, ustalona przez Living Wage Foundation.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?