Średni wiek emerytalny w Holandii zbliża się do 66 lat

Jak długo pracuje się w Holandii? Według oficjalnych danych przekazanych przez Centraal Bureau voor de Statistiek średni wiek, w którym przechodzi się na emeryturę, w szybkim tempie zbliża się do 66 lat. Przeciętnie, w 2023 roku, osoba żegnająca się z pracą miała 65 lat i 11 miesięcy.

W zeszłym roku na emeryturę przeszło 86 tysięcy pracowników. Średnio, do 66. roku życia brakowało im zaledwie jednego miesiąca, mieli 65 lat i 11 miesięcy. W porównaniu z 2022 rokiem przeciętny wiek, w którym przechodzi się na emeryturę, wzrósł zatem o 3 miesiące. Warto jednak w tym miejscu dodać, że późniejsze przechodzenie na zasłużoną emeryturę wynika z podwyższenia wieku emerytalnego w Holandii.

Emerytura w Holandii – od ilu lat?

W 2023 roku wiek emerytalny wynosił 66 lat i 10 miesięcy, a w tym roku sięgnie już równych 67 lat. Z kolei w 2028 sięgnie 67 lat i 3 miesięcy. Ze względu na stale rosnącą średnią długość życia w Holandii, władze tamtejszego kraju są niejako zmuszone, aby podnosić wysokość wieku emerytalnego. Wizja pracowania nawet do siedemdziesiątki nie jest wcale taka oderwana od rzeczywistości…

Jak wynika z danych CBS, w zeszłym roku 74 procent przechodzących na emeryturę pracowników miało 65 lat lub więcej. W 2013 r. było znacznie mniej, bo 43 proc., a w 2003 r. – już tylko 14 proc. – W tamtym czasie ludzie nadal mogli korzystać z programów wcześniejszych emerytur, które w dużej mierze zakończono po 2006 – jak zaznaczono w raporcie CBS, jak cytujemy za portalem „NL Times”. W 2003 roku prawie trzy czwarte przechodzących na emeryturę pracowników miało mniej niż 62 lata. Dla porównania, w zeszłym roku było to… niecałe 6 procent. Różnica jest zatem kolosalna.

O ile wzrośnie wiek emerytalny?

Jak CBS podaje dalej, w chwili obecnej w Holandii żyje około 3,3 miliona emerytów. Stanowią oni obecnie prawie jedną piątą całej populacji tego kraju. Po stosunkowo silnym wzroście liczby emerytów w latach 2020 i 2021 (+50 tys. rocznie), w latach 2022 i 2023 liczba ta ustabilizowała się na takim właśnie poziomie. Ze względu na wzrost liczby ludności udział emerytów w całej populacji nieznacznie spadł do 18,3% w 2023 roku.

Wzrost liczby ludności w Holandii jest prawie w całości spowodowany imigracją, a emeryci stanowią niewielką część osób przeprowadzających się do Holandii.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport