piątek, 20 września, 2024

System rozpoznawania twarzy pomoże w walce z seryjnymi złodziejami w UK?

Coraz więcej jednostek brytyjskiej policji używa do walki z przestępcami oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Teraz systemy takie mają zagościć w sklepach, by uporać się z seryjnymi złodziejami.

System rozpoznawania twarzy coraz bardziej powszechny w UK

Minister ds. policji Chris Philp naciska na siły policyjne, by te chętniej korzystały z technologii rozpoznawania twarzy i sztucznej inteligencji w celu namierzenia przestępców funkcjonujących już w zbieranych przez policję kartotekach. Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy jest już w regularnym użyciu choćby w łonie Metropolitan Police i South Wales Police, a funkcjonariusze Met Police poinformowali niedawno, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii w maju, w trakcie koronacji, udało im się złapać poszukiwanego przestępcę seksualnego.

Ale do korzystania z nowych technologii zachęcani są nie tylko policjanci – otóż właściciele sklepów detalicznych otrzymali właśnie możliwość korzystania z programu Facewatch, który na żywo łączy system rozpoznawania twarzy z kamerami CCTV. Program, który jest sparowany z bazą danych dotyczącą seryjnych złodziei, jest w stanie w porę ostrzec pracowników sklepu o obecności w nim osoby podejrzanej.

Notoryczni złodzieje będą surowiej karani?

Po licznych w ostatnim czasie doniesieniach medialnych dotyczących wzrostu kradzieży w sklepach, także tych spożywczych, rząd chce przeforsować ustawę nakładającą na sędziów surowe traktowanie notorycznych złodziei. Ustawa, podobna do tej nakładającej karę więzienia na osoby złapane dwukrotnie lub więcej na posiadaniu noża, miałaby przewidywać karę pozbawienia wolności dla osób, które dopuściły się kradzieży od 10 do 20 razy lub więcej. Obecnie liczba kradzieży, za którą ląduje się w więzieniu, wynosi średnio 50.

Użycie oprogramowania do rozpoznawania twarzy martwi oczywiście aktywistów na rzecz swobód obywatelskich, którzy ostrzegają, że technologia ta jest „wysoce inwazyjna”. – Ministrowie powinni dążyć do ochrony praw człowieka, a nie przymilać się do prywatnych firm, których produkty stanowią poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich w Wielkiej Brytanii – tłumaczy Mark Johnson z Big Brother Watch .

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk spał z otwartymi ustami. Myślał, że umrze, gdy ugryzł go pająk

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?