Mieszkasz w Holandii i szukasz wsparcia finansowego? Poznaj zasady przyznawania zasiłków socjalnych, dodatków na dzieci oraz innych form pomocy. Sprawdź, gdzie i jak złożyć wniosek, by otrzymać pieniądze.
Zasiłki dla bezrobotnych (WW-uitkering)
Jednym z zasiłków przysługujących osobom, które straciły pracę w Holandii, jest zasiłek dla bezrobotnych. To również opcja dla tych, którym skończył się kontrakt lub pracodawca wypowiedział im umowę. Skorzystają z niego także ofiary redukcji etatów i bankructwa przedsiębiorstwa.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Holandii przysługuje osobom, które przepracowały minimum 26 tygodni w czasie ostatnich 36 tygodni przed zwolnieniem. Stosowny wniosek należy złożyć do UVW, które rozpatruje sprawę w odniesieniu do przeszłości zawodowej, a także sytuacji wnioskodawcy. Głównym warunkiem otrzymania zasiłku jest także aktywne poszukiwanie pracy. W Holandii oznacza to, że osoba bezrobotna musi być zarejestrowana oraz wykazać minimum 4 próby poszukiwania pracy w miesiącu. Należy tu rozumieć między innymi takie działania, jak rejestracja w biurach pracy czy też rozsyłanie aplikacji i CV do potencjalnych pracodawców w odpowiedzi na ogłoszenia.
Osoby, które zameldowane są w Holandii, powinny złożyć stosowny wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych i zarejestrować się online w biurze pracy za pośrednictwem strony www.werk.nl. Niezbędny będzie do tego elektroniczny klucz DigiD. Jeżeli dana osoba bezrobotna nie jest zameldowana na terenie Holandii, musi zgłosić się do urzędu osobiście. Długość wypłacania zasiłku dla bezrobotnych ściśle zależy od stażu pracy, wynosi minimalnie 3 miesiące, jednak nie dłużej niż 2 lata. Kwota zasiłku obliczana jest na podstawie średnich zarobków z ostatniego roku lub kilku lat zatrudnienia.
Zasiłki na dzieci (Kinderbijslag)
Zasiłek na dzieci określany bywa w Holandii również jako zasiłek rodzinny. Świadczenie to przysługuje zarówno zameldowanym, jak i niezameldowanym osobom w Holandii, w tym pracownikom z Polski, których dzieci przebywają na terenie Polski. Zasiłek na dzieci wypłacany jest w systemie kwartalnym przez SVB.
Warunkiem otrzymania zasiłku rodzinnego w Holandii jest uzyskiwanie dochodów z pracy zarobkowej na terenie Holandii lub też z własnej działalności gospodarczej, która zarejestrowana jest w Holandii. Nie można też jednocześnie pobierać zasiłku rodzinnego w Polsce. Aby można było ubiegać się o zasiłek na dzieci w Holandii, niezbędne jest również kryterium dochodowe. Świadczenie to przysługuje osobom stosunkowo najuboższym.
Zasiłek socjalny (Bijstandsuitkering)
Zasiłek socjalny w Holandii to rodzaj zapomogi społecznej dla osób, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Przysługuje on osobom mieszkającym oficjalnie w Holandii, są tam zameldowane, ukończyły 18 lat oraz nie posiadają wystarczających dochodów, żeby zapewnić sobie lub swojej rodzinie środki na przeżycie. Ponadto zasiłek socjalny może być przyznany jedynie osobom, które nie znajdują się w areszcie lub nie są osadzone w więzieniu oraz nie mają prawa do innych zasiłków, takich jak np. zasiłek dla bezrobotnych. Innym kryterium jest także znajomość języka niderlandzkiego przynajmniej na poziomie podstawowym lub też chęć jego nauki.
W przypadku par zamieszkałych razem lub też rodziców samotnie wychowujących dzieci, maksymalna wysokość majątku musi wynosić 15150 euro. Wówczas przyznany zostanie zasiłek socjalny. Co do osób mieszkających samotnie, maksymalna wysokość majątku to 7 575 euro.
Przyznawaniem świadczenia socjalnego zajmują się urzędy gminy. Wysokość zasiłku socjalnego zależy od kilku czynników, w tym wieku osoby starającej się o pomoc, a także sytuacji życiowej czy mieszkaniowej. Jednocześnie osoba, która uzyskała zasiłek socjalny, zobowiązana jest do aktywnego poszukiwania pracy i rejestrowania się w biurach pośredniczących. Musi również brać czynny udział w szkoleniach i kursach zawodowych, a także akceptować każdą oferowaną propozycję pracy.
Dopłata do ubezpieczenia zdrowotnego (Zorgtoeslag)
W ramach pomocy od państwa każdy zatrudniony legalnie w Holandii pracownik może uzyskać dopłatę do ubezpieczenia zdrowotnego. Dofinansowanie to wynosi 123 euro za każdy miesiąc zapłaconego ubezpieczenia. Dopłata ta nie powinna być mylona ze zwrotem ubezpieczenia. Dopłata do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje osobom, których przychód nie przekracza kwoty 26 870 euro.
O dopłatę o ubezpieczenie mogą starać się osoby, które ukończyły 18 lat i mają wykupione ubezpieczenie zdrowotne.
Dodatek mieszkaniowy (Huurtoeslag)
W Holandii dostępny jest dodatek mieszkaniowy, który określany bywa również jako dodatek czynszowy. Ma on na celu pomniejszenie kwoty związanej z wynajmem mieszkania w Holandii. Świadczenie to oferowane jest przez holenderski rząd i przysługuje osobom uzyskującym niskie i średnie dochody, które wynajmują mieszkania. Z dodatku mieszkaniowego mogą skorzystać wyłącznie osoby zameldowane na terenie Holandii.
Aby móc starać się o dodatek mieszkaniowy w Holandii, trzeba posiadać umowę najmu i regularnie opłacać czynsz. Jednocześnie czynsz ten nie może być wyższy niż 879,66 euro. Osoba, która stara się o świadczenie, nie może też uzyskiwać rocznych dochodów przekraczających 36 952 euro (dla partnerów – 73 904 euro). W przypadku tego dofinansowania nie ma żadnej granicy wiekowej. Dofinansowania nie uzyskamy również na mieszkanie, które wynajmowane jest od organizacji socjalnej. Osoby, które wnioskują o dodatek mieszkaniowy i mają od 18 do 22 lat, mogą uzyskać do 452 euro, natomiast osoby powyżej 22. roku życia mogą uzyskać dofinansowanie do 808 euro.
Renta inwalidzka (WIA-uitkering)
W pracy, jak i poza nią mogą zdarzyć się różne sytuacje. Dlatego w związku z utratą zdrowia w Holandii przysługuje renta inwalidzka. Aby uzyskać takie świadczenie, trzeba mieć orzeczony stopień niepełnosprawności na poziomie co najmniej 15%. Wówczas prawo do renty nabywa się po upływie 52 tygodni.
Wysokość świadczenia zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku pracownika oraz wysokości ostatniego wynagrodzenia. W Holandii istnieje 7 stopni niepełnosprawności. Rentę można otrzymywać na okres od 6 miesięcy do 6 lat. Kwestie związane z orzecznictwem niepełnosprawności ocenia Instytut Świadczeń Pracowniczych na podstawie opinii lekarskiej. Prawo do renty przysługuje zawsze osobom poniżej 65. roku życia.
Komu przysługują świadczenia socjalne w Holandii?
Aby możliwe było otrzymanie zasiłków w Holandii, niezbędne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. Najczęściej nieco różnią się one w zależności od danego świadczenia. W każdym przypadku jednak dana osoba, która ubiega się o jakikolwiek zasiłek, musi przebywać legalnie w Holandii oraz być zarejestrowana w lokalnym urzędzie gminy. Kolejnym niezbędnym warunkiem jest również posiadanie numeru BSN. Jest on niezbędny do zidentyfikowania danej osoby w systemie opieki społecznej.
W przypadku większości zasiłków, choćby takich jak dodatek na dziecko czy zasiłek mieszkaniowy, bardzo ważne jest także spełnienie kryteriów dochodowych. Nie każdej osobie, która posiada dziecko, będzie przysługiwał dodatek i pomoc państwa. Wsparcie uzyskają tylko osoby, których dochody gospodarstwa domowego mieszczą się w określonym przedziale ustalanym każdego roku przez rząd. Zasiłek dla bezrobotnych z kolei wymaga przepracowania przynajmniej minimalnej liczby godzin w ciągu ostatnich miesięcy, zanim nastąpiła utrata pracy. Osoby, które nie spełnią tych warunków, mogą nie zakwalifikować się do otrzymania wnioskowanego wsparcia.
Zasiłek rodzinny jako dodatkowe wsparcie dla rodzin z niskimi dochodami przysługuje rodzinom z co najmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło 18. roku życia. Roczny dochód nie może przekroczyć 140 213 euro w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko i 177 301 euro w przypadku partnerów. Przykładowo, dodatek na jedno dziecko wynosi miesięcznie 84 euro.
Ile wynoszą świadczenia socjalne w Holandii i na jak długo są przyznawane?
W kwestii tego, na jak długo są przyznawane świadczenia socjalne w Holandii, wszystko zależy od rodzaju zasiłku. Przykładowo, zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez okres minimum 3 miesięcy jednak nie dłużej niż 24 miesiące. Wysokość takiego świadczenia może wynosić nawet do 75% ostatniego wynagrodzenia w zależności od jego wysokości.
Zasiłek rodzinny w Holandii wypłacany jest co kwartał, a jego wysokość zależy od wieku dziecka. Do 5. roku życia wypłacane jest 269,76 euro, pomiędzy 6. a 11. rokiem życia – 327,56 euro, natomiast pomiędzy 12., a 18. rokiem życia – 385,37 euro. Ponadto, w Holandii można otrzymać także dodatek mieszkaniowy, którego wysokość może wynieść nawet do 470 euro miesięcznie. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów rodziny, a także od konkretnych warunków mieszkaniowych.
W Holandii możliwe jest także skorzystanie z dopłaty do ubezpieczenia zdrowotnego, które w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika i poziomu dochodów może wynosić do 123 euro miesięcznie. W zakresie zdrowia można też starać się o rentę inwalidzką. Może to być 75% dziennych dochodów w maksymalnej kwocie 193,09 euro.
Gdzie i jak można ubiegać się o świadczenia socjalne w Holandii?
Aby uzyskać odpowiednie świadczenia socjalne w Holandii, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które umożliwią potwierdzenie prawa do uzyskania stosownych dopłat. W tym celu należy przygotować przede wszystkim:
- numer BSN – podstawowy numer identyfikacyjny w Holandii niezbędny do ubiegania się o wszelkie świadczenia,
- zaświadczenie o dochodach – takie zaświadczenie jest niezbędne, aby udowodnić spełnienie kryteriów dochodowych w przypadku świadczeń socjalnych. To szczególnie ważne zapisy przy takich dodatkach jak zasiłek dziecięcy czy holenderski dodatek mieszkaniowy,
- umowa najmu – dokument niezbędny w przypadku zasiłku mieszkaniowego. Potwierdza on wysokość czynszu, który płaci dana rodzina lub najemca,
- potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego – dokument ten jest niezbędny podczas ubiegania się o zasiłek zdrowotny,
- akt urodzenia dziecka, jeżeli urodziło się ono w Polsce,
- dokument tożsamości.
Powyższe dokumenty zawsze należy dostarczyć wraz z odpowiednim wnioskiem. Wówczas całkowity proces przyznawania świadczenia odbędzie się sprawnie i bez ewentualnych opóźnień. Warto pamiętać, że dla wielu mieszkańców zasiłki w Holandii są kluczowym wsparciem, dzięki któremu możliwe staje się pogodzenie wszystkich wydatków i pokrycie niezbędnych kosztów życia codziennego. To również szansa na zapewnienie stabilności finansowej sobie i swojej rodzinie.
Składanie dokumentów online
Kiedy zbierzemy odpowiednie dokumenty, można przejść do złożenia ich w odpowiednim urzędzie. Można to zrobić online lub przesyłając formularz papierowy pocztą do SVB (Sociale Verzekeringsbank). Aby złożyć wniosek online, na stronie internetowej SVB należy przejść do sekcji „Mój SVB”, a następnie założyć konto, podając dane swoje i swojego dziecka. Konieczne będzie również przesłanie potrzebnych dokumentów (np. w formie skanów). Kolejny krok to wybranie odpowiedniego wniosku, wypełnienie go i wysłanie. Po dopełnieniu tego kroku otrzymamy potwierdzenie na email.
Jeżeli chcemy złożyć wniosek w tradycyjny sposób, należy pobrać wniosek ze strony SVB, wydrukować go i wypełnić, a następnie z kompletem dokumentów wysłać na adres: Sociale Verzekeringsbank (SVB), Postbus 357, 1180 AJ Amstelveen, The Netherlands.
Czas oczekiwania na odpowiedź może wynieść do ośmiu tygodni. W tym czasie możemy również otrzymać telefon lub wiadomość z prośbą o uzupełnienie informacji, co pozwoli przyspieszyć nieco proces decyzyjny. W przypadku zatwierdzenia wniosku, otrzymamy pisemne potwierdzenie od SVB z informacją o decyzji. Zawarta w nim będzie również kwota, jaka została nam przyznana oraz informacja, co do częstotliwości wypłaty świadczenia. W przypadku odrzucenia wniosku również otrzymamy stosowne pismo z wyszczególnieniem powodów odrzucenia. Mamy także prawo odwołania się od danej decyzji.