czwartek, 19 września, 2024

Szykuje się rewolucja w robieniu przez nas zakupów. Co się zmieni w 2024 r.?

2024 rok przyniesie spore zmiany w zakresie tego, jak robimy zakupy. Do nowych przepisów będą się musiały dostosować największe supermarkety i dyskonty. W tym Tesco, Sainsbury’s, Asda, Aldi i Lidl.

Zmiana w supermarketach będzie znacząca

Zmiana, która obowiązkowo już wkrótce wejdzie w życie, będzie dotyczyć sposobu pakowania warzyw i owoców. Od 2024 r. z półek największych, działających na Wyspach supermarketów i dyskontów, w tym Tesco, Sainsbury’s, Asdzie, Aldi i Lidlu, znikną pakowane warzywa i owoce. Nowe zasady dotyczące prezentowania i kupowania warzyw i owoców w dużych sieciach handlowych mają na celu ograniczenie marnotrawstwa żywności. Klienci odwiedzający sklepy będą mieli do wyboru produkty luzem. I choć widok warzyw i owoców dostępnych bez opakowania w supermarketach nie jest czymś zaskakującym, to od teraz w sieciach zostanie powszechnie zakazane pakowanie wspomnianych artykułów żywnościowych.

Marnotrawstwo żywności to powszechny problem

Eksperci wskazują, że marnotrawstwo żywności to powszechny i bardzo poważny problem. Dane pokazują, że w Wielkiej Brytanii każdy z nas zmarnował w 2021 r. żywność o średniej wadze 76 kilogramów. – Marnujemy 12 proc. kupowanej przez nas żywności. A przeciętne, czteroosobowe gospodarstwo domowe, wyrzuca co roku nadającą się do spożycia żywność o wartości 1000 funtów. Dzieje się tak, ponieważ nasz system żywnościowy utrudnia ludziom kupowanie tylko tego, czego naprawdę potrzebują. I wykorzystywanie większej ilości tego, co kupują – podsumowuje Catherine David z Wrap.

Wprowadzenie zakazu dla pakowanych warzyw i owoców to także szansa na zmniejszenie zużycia plastiku. Każdego bowiem roku na wysypiska śmieci trafiają lub ulegają spaleniu tysiące ton opakowań z tworzyw sztucznych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.