piątek, 20 września, 2024

Te produkty można jeść nawet wtedy, gdy delikatnie pokryją się pleśnią?

W przypadku większości produktów spożywczych, które pokrywają się pleśnią, eksperci nie mają wątpliwości – trzeba je bez zastanowienia wyrzucić do kosza na śmieci. Ale pewne, nieliczne produkty, można spożyć nawet wtedy, gdy delikatnie spleśnieją.

Pleśń na produktach spożywczych – kiedy jest niebezpieczna?

Co do zasady pleśń na produktach spożywczych oznacza, że ich termin do spożycia nieubłaganie się skończył. W przypadku większości takich produktów nie należy się długo zastanawiać, tylko trzeba wyrzucić spleśniałą żywność do kosza na śmieci. Eksperci są zazwyczaj zdania, że jeśli pojawia się jakakolwiek wątpliwość w sprawie przydatności danego produktu do spożycia, to trzeba go wyrzucić.

W spleśniałej żywności często znajdują się mikotoksyny, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Spożycie mikotoksyn w większej dawce prowadzi do poważnych zatruć, natomiast spożywanie ich w niewielkiej ilości może prowadzić do chorób przewlekłych, w tym np. do nowotworów wątroby i nerek. Na pojawienie się mikotoksyn szczególnie narażone są niektóre rodzaje serów miękkich i półmiękkich, które charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością wilgoci (gorgonzola czy mozzarella). Poza tym na toksyczną pleśń narażone są takie produkty jak jogurty, chleb czy warzywa i owoce przechowywane w wilgotnym środowisku.

Jakie produkty można zjeść nawet wtedy, gdy pojawi się na nich pleśń?

Eksperci przyznają jednak, że są takie produkty, które można spożyć nawet wtedy, gdy pokryją się delikatnie pleśnią. – Nie wszystkie pleśnie mają działanie chorobotwórcze. Niektóre pleśnie wytwarzają toksyny, ale jeśli nie jesteś ekspertem od pleśni, trudno jest stwierdzić, które z nich są chorobotwórcze – mówi Dr Keith Schneider z University of Florida.

Jednym z produktów, które można bezpiecznie spożyć po pojawieniu się na nim pleśni, jest twardy ser, np. cheddar. Sery twarde, w porównaniu do serów miękkich, można spożyć do trzech, czterech tygodni po otwarciu (sery miękkie zazwyczaj do tygodnia).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?