Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

Gigant sprzedaży detalicznej Tesco przegrał właśnie batalię przed Sądem Najwyższym w sprawie, która może być przełomowa dla przyszłości prac pracowniczych w Wielkiej Brytanii. Chodzi o prawo do zwolnienia pracownika i zatrudnienia go na nowo, w celu obniżenia mu pensji.

Wyrok Sądu Najwyższego ma ogromne znaczenie

Wyrok Sądu Najwyższego ws. wniesionej przez związek zawodowy the Union of Shop, Distributive and Allied Workers (Usdaw) może być uznany za precedens. Sąd bowiem uznał, że sieć nie miała prawa zwolnić pracowników, by później zatrudnić ich na nowo. Na takich samych zasadach, ale przy niższym wynagrodzeniu. Sprawa trafiła pod młotek w 2021 r. i w pierwszej instancji Tesco przegrało sprawę ze związkiem. Ale w 2022 r. sieć skutecznie od pierwszego wyroku się odwołała. Sprawę na korzyść pracowników detalicznych rozstrzygnął dopiero Sąd Najwyższy, który uznał, że działanie sieci miało znamiona obejścia prawa.

Batalia z Tesco – o co dokładnie chodziło?

Sprawa, którą rozstrzygnął właśnie Sąd Najwyższy, sięga 2007 r., gdy Tesco planowało zamknąć niektóre ze swoich centrów dystrybucyjnych. Wówczas zaoferowano pracownikom wyższą pensję w zamian za zmianę miejsca zamieszkania. W 2021 r. sieć postanowiła jednak wycofać się z przyznanej pracownikom podwyżki i poinformowała ich, że w ramach rekompensaty otrzymają oni jednorazową płatność. W razie niezgody na takie rozwiązanie, Tesco chciało rozwiązać umowę z pracownikami, a następnie zaoferować im nowe umowy – na takich samych warunkach, ale z niższą pensją. Wtedy do akcji wkroczył związek zawodowy Usdaw, który stwierdził, że wyższe wynagrodzenie określono we wcześniejszych umowach jako stałe i nie można go było usunąć.

Tesco zaakceptowało orzeczenie Sądu Najwyższego, ale też doprecyzowało, że dotyczy ono „bardzo małej liczby pracowników w brytyjskiej sieci dystrybucyjnej, którzy otrzymują dodatek do wynagrodzenia”. – Zdecydowana większość pracowników dystrybucji nie otrzymuje takiego dodatku. W 2021 r. podjęliśmy decyzję o wycofaniu go. Złożyliśmy wówczas konkurencyjną ofertę i wielu pracowników zdecydowało się ją zaakceptować. Naszym celem zawsze były konstruktywne rozmowy z Usdaw i niewielką liczbą pracowników, których to dotyczyło – zaznaczył rzecznik sieci.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Kiedy w UK przestawiamy zegarki na czas letni?

Kiedy przestawiamy nasze zegarki do przodu? Kiedy wiosną 2025 roku dochodzi do zmiany czasu na czas letni w Wielkiej Brytanii?

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie