Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

Gigant sprzedaży detalicznej Tesco przegrał właśnie batalię przed Sądem Najwyższym w sprawie, która może być przełomowa dla przyszłości prac pracowniczych w Wielkiej Brytanii. Chodzi o prawo do zwolnienia pracownika i zatrudnienia go na nowo, w celu obniżenia mu pensji.

Wyrok Sądu Najwyższego ma ogromne znaczenie

Wyrok Sądu Najwyższego ws. wniesionej przez związek zawodowy the Union of Shop, Distributive and Allied Workers (Usdaw) może być uznany za precedens. Sąd bowiem uznał, że sieć nie miała prawa zwolnić pracowników, by później zatrudnić ich na nowo. Na takich samych zasadach, ale przy niższym wynagrodzeniu. Sprawa trafiła pod młotek w 2021 r. i w pierwszej instancji Tesco przegrało sprawę ze związkiem. Ale w 2022 r. sieć skutecznie od pierwszego wyroku się odwołała. Sprawę na korzyść pracowników detalicznych rozstrzygnął dopiero Sąd Najwyższy, który uznał, że działanie sieci miało znamiona obejścia prawa.

Batalia z Tesco – o co dokładnie chodziło?

Sprawa, którą rozstrzygnął właśnie Sąd Najwyższy, sięga 2007 r., gdy Tesco planowało zamknąć niektóre ze swoich centrów dystrybucyjnych. Wówczas zaoferowano pracownikom wyższą pensję w zamian za zmianę miejsca zamieszkania. W 2021 r. sieć postanowiła jednak wycofać się z przyznanej pracownikom podwyżki i poinformowała ich, że w ramach rekompensaty otrzymają oni jednorazową płatność. W razie niezgody na takie rozwiązanie, Tesco chciało rozwiązać umowę z pracownikami, a następnie zaoferować im nowe umowy – na takich samych warunkach, ale z niższą pensją. Wtedy do akcji wkroczył związek zawodowy Usdaw, który stwierdził, że wyższe wynagrodzenie określono we wcześniejszych umowach jako stałe i nie można go było usunąć.

Tesco zaakceptowało orzeczenie Sądu Najwyższego, ale też doprecyzowało, że dotyczy ono „bardzo małej liczby pracowników w brytyjskiej sieci dystrybucyjnej, którzy otrzymują dodatek do wynagrodzenia”. – Zdecydowana większość pracowników dystrybucji nie otrzymuje takiego dodatku. W 2021 r. podjęliśmy decyzję o wycofaniu go. Złożyliśmy wówczas konkurencyjną ofertę i wielu pracowników zdecydowało się ją zaakceptować. Naszym celem zawsze były konstruktywne rozmowy z Usdaw i niewielką liczbą pracowników, których to dotyczyło – zaznaczył rzecznik sieci.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nielegalne mięso, papierosy i alkohol w Londynie

Do przemytu papierosów czy alkoholu już wszyscy przywykli. Jednak nielegalne mięso nadal jest “ciekawostką”. Choć tego rodzaju łamanie prawa może wydawać się błahe, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Pacjenci umierają na korytarzach

Sezonowe zachorowania są w szczycie Szpitale są przepełnione. W efekcie pacjenci w UK umierają na korytarzach. Grypa obnaża tragiczną sytuację w brytyjskiej służbie zdrowia.

Inflacja w Wielkiej Brytanii – najnowsze dane

Inflacja w Wielkiej Brytanii niepokojąco przyspiesza. W grudniu wyniosła 2.5%, w styczniu już 3%. Co bardziej niepokojące, wskaźnik przekroczył prognozy. Kogo najbardziej dotyka wzrost cen?

Pracownicy brytyjskich supermarketów wygrywają walkę o równe płace

W kontekście brytyjskich supermarketów głośno jest o “equity pay”, a wygrane ich pracowników mogą odbić się na całym sektorze detalicznym.

Julia Wandelt teraz twierdzi, że jest siostrą Madeleine McCann

23-letnia Julia Wandelt wydaje się przekonana, że może być spokrewniona z rodziną McCannów. Sugeruje, że jest siostrą zaginionej Madeleine.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie