piątek, 20 września, 2024

Testy krwi diagnozujące demencję przed jej objawami dla tysięcy osób

W ramach pilotażowego programu w Wielkiej Brytanii tysiące osób będą mogły skorzystać z badań krwi w ponad 50 placówkach medycznych pod kątem diagnozy demencji. Wczesne jej wykrycie ma pomóc w bardziej skutecznym leczeniu choroby.

Dzięki programowi pilotażowemu, który ma potrwać pięć lat, więcej osób ma uzyskać dostęp do opieki i nowych metod leczenia na wcześniejszym etapie demencji. W badaniach krwi, które będą prowadzone przez University College London i University of Oxford, ma wziąć udział około 5000 ochotników.

Wczesna diagnostyka demencji

W ramach pięcioletniego programu pilotażowego prowadzone będą badania krwi pod kątem wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera i innych form demencji. Obecnie około jedna trzecia pacjentów z demencją nie otrzymała formalnej diagnozy.

Tylko około 2 proc. pacjentów przechodzi testy medyczne wykrywające chorobę Alzheimera – specjalistyczne badanie mózgu lub punkcję lędźwiowego odcinka kręgosłupa, która jest bolesna i inwazyjna.

Badania te pozwalają wykryć obecność nieprawidłowych białek w mózgu, takich jak amyloid i tau. Zaczynają się one gromadzić w organizmie nawet 20 lat przed pojawieniem się objawów.

Przełomowa metoda diagnozy

Przełomową metodą diagnozy – dużo mniej inwazyjnej i tańszej – mają być badania krwi pozwalające wykryć chorobę na wczesnym etapie. Jedno takie badanie ma pozwolić na wykrycie we krwi śladów szkodliwych białek.

Niektóre testy mają także wykrywać potencjalne biomarkery otępienia naczyniowego i czołowo-skroniowego, oraz otępienia z ciałami Lewy’ego. Naukowcy chcą także sprawdzić, czy badania krwi pomogą w wykryciu chorób na różnych ich etapach. Doktor Vanessa Raymont z University of Oxford, która będzie prowadzić pilotażowe badania, powiedziała:

– Z badań zwykle wykluczano osoby dużo starsze, z mniejszości etnicznych i osoby cierpiące na inne schorzenia. Dlatego musimy zrozumieć, jak dane wyglądają w prawdziwym świecie, dlatego te programy pilotażowe są tak ważne.

Jonathan Schott, profesor neurologii na UCL, dodał:

– Wczesna i dokładna diagnoza choroby Alzheimera jest ważna, ponieważ umożliwia ludziom dostęp do odpowiedniej opieki i leków.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?