Testy krwi diagnozujące demencję przed jej objawami dla tysięcy osób

W ramach pilotażowego programu w Wielkiej Brytanii tysiące osób będą mogły skorzystać z badań krwi w ponad 50 placówkach medycznych pod kątem diagnozy demencji. Wczesne jej wykrycie ma pomóc w bardziej skutecznym leczeniu choroby.

Dzięki programowi pilotażowemu, który ma potrwać pięć lat, więcej osób ma uzyskać dostęp do opieki i nowych metod leczenia na wcześniejszym etapie demencji. W badaniach krwi, które będą prowadzone przez University College London i University of Oxford, ma wziąć udział około 5000 ochotników.

Wczesna diagnostyka demencji

W ramach pięcioletniego programu pilotażowego prowadzone będą badania krwi pod kątem wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera i innych form demencji. Obecnie około jedna trzecia pacjentów z demencją nie otrzymała formalnej diagnozy.

Tylko około 2 proc. pacjentów przechodzi testy medyczne wykrywające chorobę Alzheimera – specjalistyczne badanie mózgu lub punkcję lędźwiowego odcinka kręgosłupa, która jest bolesna i inwazyjna.

Badania te pozwalają wykryć obecność nieprawidłowych białek w mózgu, takich jak amyloid i tau. Zaczynają się one gromadzić w organizmie nawet 20 lat przed pojawieniem się objawów.

Przełomowa metoda diagnozy

Przełomową metodą diagnozy – dużo mniej inwazyjnej i tańszej – mają być badania krwi pozwalające wykryć chorobę na wczesnym etapie. Jedno takie badanie ma pozwolić na wykrycie we krwi śladów szkodliwych białek.

Niektóre testy mają także wykrywać potencjalne biomarkery otępienia naczyniowego i czołowo-skroniowego, oraz otępienia z ciałami Lewy’ego. Naukowcy chcą także sprawdzić, czy badania krwi pomogą w wykryciu chorób na różnych ich etapach. Doktor Vanessa Raymont z University of Oxford, która będzie prowadzić pilotażowe badania, powiedziała:

– Z badań zwykle wykluczano osoby dużo starsze, z mniejszości etnicznych i osoby cierpiące na inne schorzenia. Dlatego musimy zrozumieć, jak dane wyglądają w prawdziwym świecie, dlatego te programy pilotażowe są tak ważne.

Jonathan Schott, profesor neurologii na UCL, dodał:

– Wczesna i dokładna diagnoza choroby Alzheimera jest ważna, ponieważ umożliwia ludziom dostęp do odpowiedniej opieki i leków.

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie