1. Seszele
To wyspiarskie państwo może pochwalić się najbardziej kolorową flagą, składa się bowiem na nią aż pięć kolorów. Niebieski symbolizuje niebo i ocean, które otaczają Seszele. Kolor żółty jest symbolem słońca, a czerwony – mieszkańców. Kolor biały to symbol sprawiedliwości, a zielony to ziemia. Skośnie ułożone pasy symbolizują natomiast kroczący w przyszłość naród.
2. Nepal
To jedyna na świecie flaga, która nie jest czworokątem. Dwa karminowe trójkąty, które się na nią składają, symbolizują Himalaje oraz dwie religie: hinduizm i buddyzm. Kolor flagi nawiązuje natomiast do narodowej barwy Nepalu. Znajdujące się na fladze ciała niebieskie w postaci Słońca i Księżyca symbolizują życzenie długowieczności narodu nepalskiego.
3. Kenia
Na flagę Kenii składają się trzy różnobarwne pasy – czarny, bordowy i zielony, oddzielone mniejszymi, białymi pasami. I tutaj barwy mają znaczenie. Czerń symbolizuje ludy, które zamieszkują Afrykę, czerwień krew, a zieleń piękno i naturę Afryki. Po środku flagi znajduje się tarcza Masajów oraz dwie dzidy. Całość naprawdę ładnie się komponuje.
4. Mozambik
Flaga Mozambiku jest pełna symboli. Na tle czerwonego trójkąta widnieje żółta, pięcioramienna gwiazda, a na niej: motyka stanowiąca symbol prostego ludu oraz kraju, w którym rolnictwo w dalszym ciągu jest głównym źródłem utrzymania. Karabin AK 47 to symbol walki o niepodległość oraz biała otwarta książka – stanowiąca symbol oświaty. Warto poświęcić tej fladze kilka chwil, aby lepiej przyjrzeć się zamieszczonym na niej symbolom.
5. Kambodża
To jedyna flaga, która przedstawia budowlę. Flaga składa się z trzech kolorów: niebieskiego i czerwonego w postaci pasów oraz białego wypełniającego budynek. I tutaj kolory mają znaczenie. Niebieski symbolizuje rodzinę królewska, czerwony naród, biały natomiast symbolizuje religię. Wspomniany budynek to Angkor Wat – najważniejsza w kraju świątynia.
6. Uganda
Flaga Ugadny stanowi jedną z ciekawszych flag, składają się na nią trzy kolory: czarny symbolizujący naród afrykański, żółty będący symbolem promieni słonecznych oraz czerwony przynoszący na myśl braterstwo ludzi. Znajdujący się pośrodku flagi okrąg mieści w sobie ptaka – Koronnika szarego, symbol Ugandy, obdarzony szacunkiem za dostojność i szlachetność.
7. Wyspa Man
Tę flagę moglibyśmy nazwać najbardziej tajemniczą, chociaż dla was z miłą chęcią odsłaniamy znaczenie jej elementów. Trzy znajdujące się na niej nogi zwrócone w różnych kierunkach, czyli triskelion, na czerwonym tle, to symbol związany z mottem wywodzącym się z łaciny, które po polsku brzmi: „Gdziekolwiek mnie rzucisz, będę stał”. Co ciekawe, nie są znane dokładne okoliczności, w których triskelion stał się symbolem Wyspy Man.
8. Papua Nowa Gwinea
Flaga składa się z dwóch części – czerwonego i czarnego trójkąta. W prawym trójkącie znajduje się symbol cudowronka, ptaka, który jest dla tej wyspy charakterystyczny. Po lewej stronie dostrzec możemy gwiazdozbiór Krzyż Południa, symbolizując związek kraju z Australią i innymi krajami południowego Pacyfiku. Bardzo możliwe, że to jedna z najładniejszych flag.
9. Indie
Trzy kolory składają się na tę flagę – szafranowy, biały i zielony. Szafranowy symbolizuje odwagę i poświęcenie, biały prawdę i pokój, a zielony religijność i rycerskość. Znaczenie kolorów nie jest jednak jednoznaczne, niektórzy twierdzą, że pas szafranowy symbolizuje hinduizm, a zielony islam. Dzielący je pas koloru białego symbolizuje pokój i pojednanie pomiędzy wyznawcami tych religii.
W środku znajduje się buddyjska dharma czakry. Ta flaga z całą pewnością zasługuje na uznanie, jeśli chodzi o harmonijne dobranie barw.
10. Falklandy
Druga w naszym zestawieniu flaga, która przedstawia zwierzę. Tło stanowi kolor granatowy, w lewym rogu widnieje flaga Wielkiej Brytanii symbolizująca zależność Falklandów od korony brytyjskiej. Drugą część flagi mieści herb Falklandów, czyli błękitna tarcza, w której znajduje się statek, a nad nim owca na zielonej tratwie unosząca się na falach. Wcześniej wspomniany statek to Desire, jego kapitan odkrył w 1529 r. archipelag.
Monika Matura