czwartek, 19 września, 2024

UE ma być gotowa zaoferować Keirowi Starmerowi zmiany w umowie brexitowej

Jak sugeruje premier Irlandii, Unia Europejska jest gotowa zaoferować nowemu brytyjskiemu rządowi kierowanemu przez Keira Starmera otwarcie dyskusji nad ewentualnymi zmianami w umowie brexitowej. Simon Harris zaznacza, że istotną rolę w takich działaniach miałaby do odegrania Irlandia.

Simon Harris powiedział, że istnieje „przestrzeń” do ściślejszej współpracy z Wielką Brytanią. – Zdecydowanie uważam, że każda propozycja ze strony rządu brytyjskiego lub ze strony unijnej dotycząca poprawy rozwiązań w zakresie relacji między nimi powinna zostać uczciwie wysłuchana – mówi premier Harris zapytany o ewentualną chęć renegocjacji porozumienia brexitowego.

Szansa na rewizję umowy brexitowej?

– Czy jest to przestrzeń na porozumienie weterynaryjne, czy jest możliwość poprawy mobilności studentów, czy jest miejsce na bliższą współpracę w tych kwestiach? Myślę, że zdecydowanie tak. I myślę, że w krajach unijnych jest duża chęć odbycia tych rozmów w stosownym czasie, o ile ze strony brytyjskiego rządu pojawi się taka wola – zaznaczał szef irlandzkiego rządu. Simon Harris podkreślał także, iż w ramach takiej dyskusji Irlandia byłaby „sojusznikiem” bliższych relacji między Wielką Brytanią a UE.

Z kolei nowy minister biznesu Jonathan Reynolds powiedział, że „oczywiście” należy zbadać np. zwiększenie wolumenu eksportu towarów z UK do UE, ale ponownie wykluczył powrót do swobody przemieszczania się, podobnie, jak zrobił to wcześnie premier Starmer.

Zmiany tak, powrót do swobodnego przepływu osób – nie

– Usunięcie niektórych z tych barier w handlu ma sens – komentował w programie „Sunday Morning With Trevor Phillips” w Sky News członek gabinetu politycznego Partii Pracy. – Rozmawialiśmy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych drugiej strony, co jest całkowicie rozsądne i pragmatyczne. Jeśli działasz w branży kreatywnej, to naprawdę ucierpiałeś z powodu swojej niezdolności do poruszania się po UE… To są praktyczne rzeczy – zaznaczał.

– Nie jesteśmy otwarci na swobodny przepływ osób. To coś, co jest częścią członkostwa w UE i, jak powiedziałem, nie będziemy do tego wracać. Nie będziemy wracać do argumentów konstytucyjnych. Oczywiście tam, gdzie leży to we wzajemnym interesie zarówno Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii, aby współpracować, ta uczciwa relacja może mieć sens – uzupełniał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?