UK jest w niechlubnej czołówce najbogatszych państw o największych nierównościach

Jeszcze w latach 70. Wielka Brytania była jednym z najrówniejszych krajów wśród najbogatszych państw świata. Obecnie jednak, przez panujące na Wyspach nierówności, UK znalazło się pod tym względem w niechlubnej czołówce, zaraz po Stanach Zjednoczonych.

Nierówności w UK są ogromne

Raport Equality Trust dotyczący kosztów, jakie społeczeństwa ponoszą w związku z istniejącymi nierównościami, jest dla Wielkiej Brytanii druzgoczący. Okazuje się, że Wielka Brytania, w której w latach 70. nierówności społeczne były jednymi z najniższych wśród najbogatszych gospodarek świata, spadła właśnie na sam dół niechlubnej listy. Obecnie nierówności w dochodach, majątku i władzy są jednymi z najwyższych wśród państw OECD. A gorzej prezentują się one tylko w Stanach Zjednoczonych. Z raportu Equality Trust wynika, że nierówności te kosztują Wielką Brytanię 106,2 mld funtów rocznie. Natomiast jeśli by porównać pięć krajów OECD, w których nierówności są najmniejsze, to Wielką Brytanię koszt szkód wyrządzanych gospodarce, społecznościom i jednostkom przez te nierówności szacuje się na 128,4 mld funtów rocznie.

Duże nierówności są destrukcyjne dla społeczeństw

Eksperci wyraźnie wskazują, że duże nierówności są prawdziwie destrukcyjne dla społeczeństw. – Nierówności sprawiły, że [ludzie] w Wielkiej Brytanii są w gorszym stanie, są bardziej nieszczęśliwi i czują się mniej bezpiecznie niż ludzie w krajach o mniejszych nierównościach – mówi Priya Sahni-Nicholas, jedna z CEO trustu. I dodaje: – Wyrządza to również ogromne szkody naszej gospodarce. Ludzie pozostający w pracy krócej cieszą się dobrym zdrowiem. Mamy gorszy system edukacji, więcej przestępczości i mniej szczęśliwe społeczeństwo.

Raport Equality Trust wykazał, że 1 proc. najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii jest też najbardziej „kosztownym” 1 proc. w Europie. Elita w UK płaci najniższe podatki w porównaniu do innych dużych krajów europejskich. – Nierówności to coś więcej niż tylko ekonomia. To także rzeczywistość, która dzieli i uniemożliwia mobilność społeczną. Sam przypadek urodzenia się poza tym 1 proc. ma dramatyczny wpływ na resztę naszego życia. To zmniejsza naszą średnią długość życia, perspektywy edukacyjne i zawodowe oraz wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Koszt [istnienia ludzi] super-bogatych jest po prostu zbyt wysoki dla reszty społeczeństwa. Musimy tu pilnie przywrócić równowagę – mówi Danny Dorling, autor książki „Nierówności i 1 proc.”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Funt oscyluje przy 5,20 zł. Jakie prognozy do końca 2024 roku?

Kurs funta brytyjskiego od kilku miesięcy pozostaje na stabilnym poziomie z lekkim regularnym wzrostem i obecnie wynosi około 5,20 zł.

Powrót samotnej matki z dzieckiem z UK do Polski

Zjechanie do Polski, zrozumienie i dopasowanie się do rzeczywistości, jaka panuje nad Wisłą po tym, jak spędziło się kawał życia na Wyspach, nie jest łatwym zadaniem.

Minister technologii nie wyklucza wprowadzenia zakazu social mediów dla nastolatków

Wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej...

Rząd UK rozważa dotowanie miejsc pracy dla młodych Brytyjczyków

Jak wynika z doniesień Sky News, brytyjski rząd analizuje możliwości uruchomienia programu, w ramach którego z budżetu państwa byłyby dotowane miejsca pracy

Wrócił krztusiec. Jak rozpoznać tą groźną chorobę?

Krztusiec, znany również jako koklusz (w UK zaś whooping...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie