piątek, 20 września, 2024

UK pierwszym krajem w Europie, który zatwierdził „sztuczne” mięso do spożycia dla zwierząt

Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem w Europie, w którym legalnie i oficjalnie będzie można kupić mięso wyhodowane w laboratorium. Brytyjskie organy regulacyjne zatwierdziły „sztuczny” drób, który jest przeznaczony do spożycia dla zwierząt hodowlanych oraz domowych.

Brytyjska Agencja Zdrowia Zwierząt oraz odpowiednik ministerstwa rolnictwa zatwierdziły wyroby produkowane przez firmę Meatly, jak podaje „Guardian”. Jest nim pasta przypominająca pasztet, który został „wyhodowany” z kurczaka w warunkach laboratoryjnych. A ściślej powstaje ona poprzez pobranie próbki komórek z jaja kurzego, hodowanie jej z witaminami i aminokwasami. Komórki „wzrastają” w pojemnikach podobnych do tych, w których fermentuje się piwo.

Jak w laboratorium powstaje sztuczne mięso?

W tym przypadku mamy do czynienia z produkowaniem mięsa metodą komórkową, polegająca na pobraniu kilku komórek ze zwierzęcia, a następnie rozmnożenie i „hodowanie” ich w warunkach laboratoryjnych. Zakład oraz proces produkcyjny otrzymały zielone światło ze strony rządu UK. Jeszcze w tym roku „sztuczne mięso” wytwarzane przez Meatly pojawi się w brytyjskim obrocie handlowym.

Jak czytamy na łamach „Guardiana” kolejnym krokiem przedsiębiorstwa będzie skupienie się na redukcji kosztów i rozpoczęciu skalowania produkcji, w taki sposób, aby odbywała się ona w skali przemysłowej. Do tej pory Meatly pozyskało 3,5 mln funtów w ramach wsparcia od inwestorów i spodziewa się pozyskać 5 mln funtów w kolejnej rundzie finansowania.

Sztuczne mięso do spożycia dla ludzi „korzyścią z Brexitu”

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż poprzedni rząd kierowany przez Partię Konserwatywną mocno rozważał przyspieszenie zatwierdzenia do spożycia „sztucznego” mięsa, ale nie w przypadku zwierząt, tylko ludzi. Brytyjskie Food Standards Agency szukało sposobów na ominięcie długiego procesu zatwierdzania produktu spożywczego i wprowadzenia go na rynek. Władze torysów chciały, aby w ramach „korzyści z Brexitu” na półkach sklepowych pojawiły się tego typu artykuły spożywcze.

UK liderem innowacji w zakresie sztucznego mięsa

– Wielka Brytania jest światowym liderem w rozwijaniu technologii mięsa hodowanego w laboratorium – komentuje Linus Pardoe, brytyjski kierownik ds. polityki w Good Food Institute Europe.

– Zatwierdzenie karmy dla zwierząt hodowlanych jest kamieniem milowym w tym procesie. Podkreśla to potencjał innowacji, które pomogą zmniejszyć negatywny wpływ intensywnej hodowli zwierząt. Pierwsze wnioski dotyczące mięsa przeznaczonego do spożycia dla ludzi są nadal rozpatrywane przez Food Standards Agency – dodaje Pardoe, jak cytujemy za „Guardianem”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?